Езикова сливица МКБ C02.4
Езиковите сливици представляват струпване лимфната тъкан (лимфни фоликули), разположена в задната част на корена на езика. Езиковите сливици са две, по една от всяка страна на езика, изградени са от лимфна тъкан, която е част от имунната система, защитават организма от потенциална инфекция и нахлуване на патогени в дихателната и храносмилателна системи.
Злокачествените новообразувания на езикова сливица биват сквамозноклетъчен (плоскоклетъчен) карцином или лимфом. В 90% от случаите се диагностицира сквамозноклетъчен карцином - епителен тумор с епидермоиден произход, възникващи в областта на езиковите сливици. Обикновено се презентира с образуване на язви по сливиците. Основни рискови фактори са пушенето и прекомерната употреба на алкохол. Този вид злокачествен тумор, обикновено, се диагностицира при хора на 50-70 годишна възраст.
Други етиологични фактори са: хронично възпаление, лоша устна хигиена, тютюн за дъвчене, инфекция на устната кухина с човешки папиломен вирус (HPV), заразяването става чрез орално-гениталнен контакт и състояния, водещи до потискане на имунната система (СПИН, имуносупресивна терапия на автоимунни заболявания и трансплантирани пациенти).
Другият по-често срещан вид рак на езикова сливица е лимфом. При лимфом, лимфните клетки се делят и размножават по неконтролируем начин. В резултат на това се установява туморна маса, разположена в корена на езика.
Началото на малигнения процес е асимптомно и първите симптоми се появяват в резултат на нарастване на туморната формация, като при поставяне на диагноза, туморът често е с големина над 4 см. Най-често се установяват следните симптоми:
- туморна формация в гърлото;
- промяна на гласа;
- затруднено преглъщане и болка в гърлото;
- лоша миризма от устната кухина;
- кървене от задната част на езика.
Лезията може да бъде екзофитна, инфилтративна или смесена.
Злокачествения процес може да се разпространи по следния начин:
- напред в сублингвално пространство, корена на езика или в пода на устната кухина;
- постериолатерално към предните тонзиларни дъг;
- инфериорно (надолу) - хипофаринкс и супраглотично пространство.
Диагнозата се поставя въз основа на клиничната картина, обективното изследване, биопсия на тумора, образна диагностика (КАТ, ЯМР).
Лечението на раковите образувания на езиковите сливици зависи от големината на тумора и стадия на развитие, в които се диагностицира. Туморите, които са малки размери, добре локализирани и се намира в стадий подлежат на оперативно лечение (ексцизия на злокачествената тъкан). Тумори, диагностицирани в напреднал стадий се подлагат на по-агресивна терапия - лъчева терапия, оперативна интервенция и химиотерапия.
Коментари към Езикова сливица МКБ C02.4