Предните две-трети на езика, неуточнена част МКБ C02.3
Предните 2/3 на езика се намират в устната кухина (подвижна част на езика). Задната трета (основата на език) е разположена в орофаринкса. Осемдесет и пет на сто от туморите на езика възникват от страничните ръбове на езика, от 10 до 15% от вентралната (долна повърхност, facies inferior) повърхност и по-малко от 5% от горната (dorsum linguae) повърхност.
Най-честият вид малигнено новообразувание на предните две-трети на езика, неуточнена част е сквамозноклетъчния (планоцелуларен) карцином (SCCA). Сквамозните клетки са плоски клетки, подобни на кожните, които покриват лигавицата на устната кухина, носа, ларинкса, щитовидната жлеза и гърлото. Названието "сквамозноклетъчен карцином" идва от името на клетките, от който произхожда злокачественото новообразувание.
Главните рискови фактори за развитие на планоцелуларен карцином на езика са тютюнопушенето (особено над 2 опаковки на ден) и дългогодишната злоупотребата с алкохол. Проучвания показват, че комбинацията от тютюнопушене и употреба с алкохол увеличава риска от възникване на рак на езика с до сто пъти при жените и 38 пъти при мъжете. Други фактори, имащи важна роля в етиологията на неоплазмите на езика са: хронично възпаление, зъбен кариес, лоша устна хигиена, прекомерна употреба на вода за уста, тютюн за дъвчене или използването на betel quid (комбинация от билка Piper betle с тютюн), орална инфекция с човешки папиломен вирус (HPV), обикновено придобита чрез орално-гениталнен контакт и състояния, характеризиращи се с потисната имунна система (СПИН, имуносупресивна терапия).
Злокачествено новообразувание на предните две-трети (подвижна част) на езика, неуточнена част в началото е асимптоматично. Туморите могат да се засегна различни части на езика и имат различни размери и форми. Обикновено, при преглед по друг повод или при стоматологична процедура се открива петна по езика - еритроплакия (червено петно) или левкоплакия (бяло петно), също така може да се открие лезия с екзофитен растеж или язва. В ранните етапи лезиите по езика не причиняват субективни оплаквания, но могат да се трансформират в язви, които кървят лесно, причиняват дискомфорт и болка.
Алармиращи симптоми са: необяснимо кървене от езика, лош дъх, хиперсаливация (увеличено слюноотделяне), затруднен говор и преглъщане, които не преминават в рамките на две седмици. В голяма част от случаите при поставяне на диагноза се откриват увеличени регионални лимфни възли (лимфаденопатия) - подчелюстни, субментални, горни шийни.
Диагнозата на злокачествено новообразувание на предните две-трети на езика, неуточнена част се основава на анамнеза за наличие на уплътнение по повърхността на езика с давност над 2 седмици, субективните оплаквания, обективната находка и биопсично изследване на туморната формация.
Основните форми на лечение са оперативно и/или лъчева терапия. Химиотерапията се провежда в комбинация с хирургично и лъчелечение в напреднал етап (III и IV) рак. Локализацията на злокачествения процес определя възможностите за лечение. Принципно, хирургичното лечение се провежда при тумори, които не са чувствителни към лъчетерапия, рецидивиращи тумори, лекувани преди това с лъчева терапия и в ситуации, при които страничните ефекти на облъчването са по-тежки от евентуалните последствията на оперативното лечение.
Прогнозата се опредял от стадия на туморното развитие, степента на разпространеност на сквамозноклетъчния карцином в околните тъкани и регионалните лимфни възли.
Коментари към Предните две-трети на езика, неуточнена част МКБ C02.3