Долна повърхност на езика МКБ C02.2
Езикът е мускулест орган, разположен в устната кухина. От функционална гледна точка езикът се разделя на две основни части - предни две-трети или подвижна част и задна трета (неподвижна част или основа на езика). Малигнените новообразувания на езика могат да възникнат във всяка негова част, като 10-15% от туморите се развиват от вентралната (долна) повърхност.
Етиологичните фактори са химични и физични въздействия. Най-големият рисков фактор е употребата на тютюневи изделия. Около 90% от хората, които развиват рак на устната кухина, използват тютюн и тютюневи изделия. Пушачите, които консумират големи количества алкохол, увеличават канцерогенния ефект на тютюнопушенето и вероятността да развият злокачествено новообразувание на устната кухна е 35 пъти по-голяма, отколкото хората, които не пушат и не употребяват алкохол.
Други рискови фактори са: лоша хигиена на устната кухина с бактериално възпаление, лошото хранене и имунокомпримирани състояния, включително продължителна употреба на имуносупресивни лекарства след трансплантация или за лечение на автоимунни заболявания, инфекция с човешкия имунодефицитен вирус (HIV), развитие на придобитата имунна недостатъчност (СПИН) и инфекция с човешкия папиломен вирус (HPV).
Злокачествено новообразувание в предни две-трети на езика, долна повърхност или на френулума на езика се характеризира с прогресивен и неконтролируем растеж на аномални клетки. Над 90% от случаите се дължат на сквамозноклечтъчен (планоцелуларен) карцином. Лезиите в устната кухина първоначално са асимптоматични и подчертават необходимостта от скринингови изследвания на устната кухина. Повечето стоматолози оглеждат внимателно устната кухина и орофаринкса по време на рутинни прегледи, и могат да приложат четкова биопсия на съмнителни образувания.
Лезиите могат да се появят като области на еритроплакия (яркочервени плаки) или левкоплакия (бели петна) по езика. Основните форми на карцином на езика са екзофитна, инфитративна и язвена. Възможно е развитието на смесени форми.
Клиничните симптоми се определят от локализацията на процеца и стадия на развитие на карцинома. В началото пациентите съобщават за усещане за чуждо тяло, дискомфорт или леки болки. При напредване на злокачествения процес може да се установи кървене от лезията след минимална травма или спонтанно, неприятна миризма в устната кухина, нарушава се говора и възможността за хранене. При язвена форма има болки при говор и хранене с хиперсаливация (увеличено слюноотделяне). Метастазира рано.
Наличието на метастатична туморна маса в областта на шията може да бъде първият симптом при рак на предни две-трети на езика, долна повърхност или на френулума на езика. Субменталните, подчелюстните, горните и долни шийни лимфни възли също могат да се ангажират при напреднал злокачествен процес. При 30-40% от пациентите се откриват палпируеми лимфни възли при поставяне на диагноза. Рискът за метастазиране на тумора се повишава с увеличаване на размера му и дълбочината на проникване в мускула.
Диагнозата се поставя след снемане на анамнестични данни за предшестваща левкоплакия или еритроплакия, физикален преглед и цитологично или биопсично изследване.
Лечението включва разширена резекция на малките тумори и последваща лъчетерапия (теле- или брахитерапия). Химиотерапията се комбинира с хирургично лечение и лъчетерапия.
Прогнозата на злокачествено новообразувание на долна повърхност на езика се определя от големината, степента на засягане на околните тъкани и наличието на метастази (разсейки). Малката дълбочина на лезията (по-малко от 2 см) и ниската степен на метастазиране в регионалните лимфни възли определят 5-годишна продължителност на живота в 95% от случаите. С нарастване на тумора и появата на метастази, процента на преживяемостта намалява значително.
Коментари към Долна повърхност на езика МКБ C02.2