Долна устна, вътрешна повърхност МКБ C00.4
Злокачествените новообразувания на устната са форма на рак на устната кухина. Малигнени неоплазми възникват в резултата на неконтролируем клетъчен растеж и делене, на един или повече клетъчни видове. Раковите новообразувания на долна устна, вътрешна повърхност произхождат най-често от сквамозните клетки на лигавицата и могат да засегнат букалната повърхност, френулума и устната повърхност.
Редица фактори увеличават риска от развитие на рак на устните. Рискови фактори за рак на устната включват:
- възраст над 40 години;
- употреба на алкохол;
- инфекция с човешки папилома вирус (HPV);
- мъж пол;
- оралният секс - разпространение на HPV в устната кухина;
- употребата на тютюневи изделия (цигари, дъвчене на тютюн, пушене от лула).
Ранните етапи от развитието на злокачественото заболяване може да са асимптомни. Най-честият симптом на неоплазма на долна устна, вътрешна повърхност е наличие на рана, която не заздравява след период по-дълъг от 2 седмици. Други симптоми могат да бъдат поява подутини ("бучки") или обезцветени зони по вътрешната повърхност на долната устна. При разпространение на злокачествения процес, възникват симптоми от страна на устната кухина, шията и други части на тялото.
Клинично значими симптоми при наличие малигнен процес, засягащ долна устна, вътрешна повърхност са:
- кървене от устната;
- промяна в цвета на вътрешната повърхност на устната;
- възпаление в определен участък на устната, което не се повлиява от терапия;
- наличие на уплътнение или подутина по вътрешната повърхност на долната устна;
- скованост, изтръпване или болка в устната;
- увеличени лимфни възли (субментални, субмандибуларни);
- подуване в областта на долната челюст.
Диагнозата на рак на устните включва обективно изследване на долна устна, пълна анамнеза и диагностични процедури, като хистологично изследване на биопсичен материал от туморната формация. Биопсията е диагностичен способ за определяне и потвърждаване на злокачествен или доброкачествен тумор. Чест хистологичното изследване показва сквамозен карцином на устната. Изследвания, които могат да бъдат използвани за определяне на наличие на метастази (разсейки) са образни методики като MRI (ядрено-магнитен резонанс) или CT (компютърен томограф) сканиране се.
Лечението на злокачествено новообразувание на долна устна, вътрешна повърхност в ранните етапи от развитието на туморния процес е хирургично - премахване на тумора или лъчетерапия.
По-напредналите случаи изискват по-агресивно хирургично лечение, което включва премахване на лимфни възли и други тъкани от едната или от двете страни на шията, лъчева терапия или комбинация от двете. Химиотерапията и телетерапията може да се използва в допълнение към други терапевтични методики.
Целта на лечението на раковите новообразувания на долна устна, вътрешна повърхност е дефинитивно премахване или постигане на пълна ремисия на болестта. Ремисията означава, че не са налице симптоми на болестта, въпреки че в по-къснен етап заболяването може да се развие отново.
Прогнозата зависи от степента на развитие на малигнения процес, от времето на поставяне на диагнозата и адекватното лечение.
Коментари към Долна устна, вътрешна повърхност МКБ C00.4