Външна повърхност на горната устна МКБ C00.0
Устните са една от най-често срещаните локализации на рак на устната кухина. Локализацията на злокачествените новообразования по горната устна се срещат значително по-рядко от тези на долната устна. Засяга пациенти на възраст между 50 и 70 години, предимно мъже. Лезии се локализират по външна повърхност на горната устна или по червената ивица [vermilion border]. Възникват като незарастващи, неболезнени язви. Големите лезии метастазират към местните подчелюстни лимфни възли.
Етиологията на злокачествено новообразувание на външна повърхност на горната устна е многофакторна. Фактори, които увеличават риска от възникване на рак на устните са:
- употребата на тютюн;
- тютюнопушене с лула;
- термична или друга травма на горната устната;
- лоша хигиена на устната кухина;
- механични дразнители;
- имуносупресия;
- въздействие на UV светлина;
- намален прием на антиоксиданти.
Видове рак на външна повърхност на горната устна според вида на клетките, от които произхожда новообразуванието:
1. Спиноцелуларен (сквамозен) карцином, възникващ от епитела на устната, едностранно разположен, характеризира се с появата на плитки язви с крусти, има бавно разпространение.
2. Базално-клетъчен карцином на горната устна - среща се по-рядко, по-малко агресивен, разрушава тъканта на местно ниво.
3. Меланом на устните - в ранните етапи представлява добре ограничена пигментация с неправилен ръб, леко надигната над околната тъкан със зачервена (еритемна) ареола. В по-късните етапи, лезията нараства периферно, засилва се пигментацията й, в някои случаи лезията секретира и кърви.
4. Рак на малките слюнчени жлези - локализира се по горната устна, представлява възли с плътно еластична консистенция, има склонност към улцериране.
Диагнозата се поставя въз основа на характерната локализация, данни от анамнезата за въздействие на предразполагащи фактори. Диагнозата се потвърждава с инцизионна биопсия - получената тъкан включва част от устната лезия и част от нормална тъкан. Рентгенографското изследване не е необходимо в ранни етапи на туморно развитие, налага се при напреднали тумори, които инвазират долната челюст.
Лечението на злокачествено новообразувание на външна повърхност на горната устна е хирургична ексцизия - премахване на карциноми в рамките на 2 см граница в нормалната тъкан. Радиотерапията включва следните лечебни процедури:
- телетерапия - външно облъчване на туморната формацията;
- брахитерапия или плесиотерапия (имплантиране на източник на йонизираща енергия);
- криотерапия - при малки тумори.
Коментари към Външна повърхност на горната устна МКБ C00.0