Bacillus fragillis [B. fragillis] като причина за болести, класифицирани другаде МКБ B96.6
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Род Bacteroides са анаеробни, отрицателни по Грам бактерии, чести обитатели на нормалната флора на лигавиците.
Предизвикват инфекции по-често при лица с потисната имунна защита, като протичането е разнообразно, с риск от засягане на различни органи и структури, развитие на сериозни усложнения и терапевтични затруднения.
Причинител и особености
Bacillus fragilis [B. fragilis] като причина за болести, класифицирани другаде, е основен представител на този род и чест причинител на ендогенни инфекции.
Инфекцията може да ангажира всяка система в организма, включително централна нервна система, глава, гърди, корем, кожа и меки тъкани.
B. fragilis продуцира ензима бета лактамаза, което го прави устойчив към действието на редица антибиотици от групата на бета лактамите, като пеницилини, цефалоспорини, монобактами и карбапенеми.
Тъй като е част от нормалната флора на гастроинтестиналния тракт, инфекциите на храносмилателната система са едни от най-честите.
В комбинация с други аеробни и анаеробни бактерии водят до развитие на редица опортюнистични инфекции. При тези полимикробни инфекции, броят на изолираните причинители може да достигне до десет.
Симптоми
По-често предизвикват инфекции при имуносупресирани пациенти и болни с хронични заболявания.
Клиничната картина при развитие на инфекция с B. fragilis е в зависимост от локализацията на засегнатите тъкани:
- инфекции на централната нервна система: причинителят може да доведе до различни вътречерепни инфекции, като мозъчен абсцес, субдурален емпием, епидурален абсцес, менингит. Мозъчен абсцес често се развива поради хронична инфекция в ушите, синусите, орофаринкса, зъбите. Хематогенното разпространение е налице след стоматологична интервенция или орофарингеална инфекция
- инфекция, ангажираща главата и шията: зъбни инфекции, свързани с анаеробите от род Bacteroides, включват пародонтоза, гингивит, пулпит, остър некротизиращ улцерозен гингивит, периодонтит, абсцеси и инфекции след стоматологична манипулация. Други инфекции на главата и шията, причинени от тези бактерии са хроничен отит на средното ухо, синузит, мастоидит, тонзилит, ретрофарингеални абсцеси, постхирургични инфекции
- инфекции на дихателната система: развиват се при лоша устна хигиена и разпространение на инфекцията, при дисфагия или заразено медицинско оборудване. Инфекцията може да премине от обикновена към некротизираща пневмония и развитие на абсцес, с или без емпием. B. fragilis са честа причина за развитие на пневмония, придобита в обществото
- интраабдоминални инфекции: в дебелото черво анаеробите превъзхождат значително аеробите и играят важна роля в развитието на много голяма част от интраабдоминалните инфекции. Често се изолират при перитонит, абдоминален абсцес, хроничен холецистит, при перфорация на апендицит, постоперативни инфекции, дивертикулит и други. Някои щамове са ентеротоксигенни и причиняват тежка диария
- инфекция на женската полова система: могат да доведат до развитие на бактериална вагиноза, абсцеси на Бартолиновите жлези, ендометрит, салпингит, абсцеси на яйчниците, тазова възпалителна болест, постхирургична гинекологична инфекция. При бременни може да доведе до септичен аборт
- инфекции на меките тъкани и кожата: B. fragilis могат да причинят инфектиране на кожни язви, целулит, постхирургични раневи инфекции, декубитални язви. При дълбоко засягане на меките тъкани могат да причинят некротизиращ фасциит, некротизиращ целулит, газ гангрена, миозит
- остеомиелит и септичен артрит: изолират се при остеомиелит на дългите кости, черепа и лицевите кости. Развитието им се дължи на хематогенно разпространение на инфекцията или засягане на скелета по съседство
- бактериемия: развива се рядко, обикновено при имуносупресирани пациенти. Предразполагащи фактори са неопластични заболявания, хематологични нарушения, трансплантация на органи, захарен диабет, продължително лечение с цитостатици и кортикостероиди, скорошна хирургична интервенция
Анаеробните инфекции често са придружени от неприятен мирис, произтичащ от продукцията на късоверижни летливи мастни киселини и анаеробния метаболизъм, понякога с разпад на тъкани. Често във възпалените тъкани се натрупва газ.
Диагноза
Диагнозата при инфекция с Bacillus fragilis [B. fragilis] като причина за болести, класифицирани другаде, се базира на данните от физикалния преглед, подробния разпит на болния, лабораторни, микробиологични и образни изследвания.
При разпита се обръща внимание на налични подлежащи заболявания, контакт с болни лица, изясняване на рискови фактори, давност и тежест на оплакванията. Физикалните находки могат да варират в изключително широка степен, с различно по тежест увредено общо състояние на засегнатия.
Материал се взима от кръв, урина, назофарингеален секрет и от всички заразени участъци, като е особено важно пробата да не бъде контаминирана, тъй като това опорочава резултата от изследването.
При засягане на вътрешните органи и ЦНС се провежда компютърна томография.
Диференциалната диагноза включва различаване от редица други идентично протичащи инфекциозни заболявания, но също и от някои системни болести и увреждания.
Лечение
Терапевтичният подход се определя строго индивидуално в зависимост от локализацията, особеностите и тежестта на инфекциозния процес, наличието на усложнения, както и общото състояние на пациентите.
Лечението при инфекция с Bacillus fragilis е предимно медикаментозно, при необходимост и хирургично.
Прилагат се антибиотични средства с широк спектър, повлияващи и анаеробните причинители. Такива са някои бета лактами, амфениколи, макролиди, линкозамиди, имидазоли, тетрациклини.
Предпочита се комбинираното им използване пред монотерапията, поради покриването на по-голям спектър от причинители.
Допълнително се прилагат редица симптоматични средства и общи мерки за овладяване на усложненията и стабилизиране състоянието на пациентите.
Прогнозата може да бъде сериозна при липса на ранна диагностика и лечение.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK553032/#:~:text=Bacteroides%20fragilis%20is%20the%20most,to%20control%20Bacteroides%20fragilis%20infection.
https://en.wikipedia.org/wiki/Bacteroides_fragilis
https://www.statpearls.com/ArticleLibrary/viewarticle/18106
https://www.osmosis.org/learn/Bacteroides_fragilis
https://www.microbiologyresearch.org/content/journal/micro/10.1099/mic.0.001156?crawler=true
Коментари към Bacillus fragillis [B. fragillis] като причина за болести, класифицирани другаде МКБ B96.6