Късни последици от други уточнени инфекциозни и паразитни болести МКБ B94.8
Аденомукокутанен синдром (синдром на Kawasaki) представлява тип късни последици от други уточнени инфекциозни и паразитни болести.
Това е остро инфекциозно заболяване, срещащо се предимно в детска възраст и протичащо със системен васкулит и лимфаденопатия в детска.
В етиологично отношение се обсъжда връзката с различни инфекциозни агенти — бактерии или вируси. Като причинители се подозират:
- ретровируси
- човешки лимфотропен вирус
- EBV
- парвовирус В19
- хламидии
- Mycoplasma pneumoniae
- цитомегаловирус
- аденовирус
- Rickettsia
- парагрипен вирус 3
В някои от случаите се съобщава за респираторно заболяване, предхождащо развитието на аденомукокутанния синдром.
Болестта на Kawasaki има повсеместно разпространение, но най-голяма е честотата в Япония.
Патогенезата и патоморфологията са неизяснени, предполага се участие на патологична моноклонална експанзия на CD8+ Т клетки в отговор на инфекцията.
В стените на големите кръвоносни съдове се установява васкулит, като е възможно да се наблюдават възпалителни промени в коронариите, мезентериалните съдове, бъбречните и други съдове.
Наблюдава се оформяне на коронарни тромбози и аневризми у преболедували.
Началните изяви на заболяването протичат остро и включват фебрилитет, който се задържа 5 или повече дни и има неясен произход, двустранен конюнктивит, зачервени или напукани устни, зачервен фаринкс, "малинов език", полиморфен обрив, който завършва с десквамация, оток по дланите, несупуративен цервикален лимфаденит.
Еволюцията на заболяването е бавна и състоянието често се усложнява от развитие на органни увреждания.
От страна на сърдечно-съдовата система се развиват следните усложнения:
- миокардит
- перикардит
- миокарден инфаркт
- артериални аневризми
- увреди на периферни съдове, завършващи с гангрена и частични ампутации
- единични случаи на мозъчносъдови инциденти
- засягане на митралната клапа
- кардиомегалия
В хода на заболяването могат да настъпят и други нарушения. Други късни последици от болестта на Kawasaki, развиващи се по-рядко, включват:
- хепатит
- хидропс на жлъчния мехур с холостаза
- артрит
- серозен менингит
- увеит
- тежка анемия
При поставянето на диагнозата изключително важно значение имат данните от лабораторните изследвания и ехокардиография.
Пълната кръвна картина показва намаление на еритроцитите, хемоглобина и хематокрита, увеличение на броя на белите кръвни клетки, понижение нивата на албумина, повишени стойности на ензима аланин аминотрансфераза.
Прогнозата е сериозна, тъй като не е разработено специфично етиологично лечение. В острата форма се препоръчват аспирин в доза 100 mg/kg и високи дози венозен имуноглобулин. Прилагат се кортикостероиди, моноклонални антитела, различни химиотерапевтици и антикоагуланти.
Късни последици от други уточнени инфекциозни и паразитни болести включват развитието на множество нарушения на различни системи, като в зависимост от патогенността и вирулентността на причинителя, се наблюдава най-често засягане на централната нервна система, сърдечно-съдовата и имунната система.
При диагностициране на инфекциозно или паразитно заболяване е от изключителна важност да се проведе адекватна терапия и болните да се проследяват редовно, с цел профилактиране на тежките последствия в дългосроче план.
Коментари към Късни последици от други уточнени инфекциозни и паразитни болести МКБ B94.8