Педикулоза, предизвикана от Pediculus humanus corporis МКБ B85.1
Инфестацията с въшки по тялото се причинява от дрешната въшка, Pediculus humanus corporis.
Въшките са широко разпространени, облигатни, безкрили ектопаразити, които прекарват целия си жизнен цикъл върху хората.
Педикулоза, предизвикана от Pediculus humanus corporis, е заболяване, което се предава посредством близък контакт с болни хора.
Особено висока е честотата й в гъсто населени райони с нисък социален статус, ниска здравна култура и лоши хигиенни условия.
Подробна информация относно риска от заразяване може да прочетете на:
Единствен гостоприемник е само човекът. Кучета, котки и други домашни животни нямат роля като резервоар на инфекцията и не участват в разпространението на заболяването. Извън своя гостоприемник въшката умира в рамките на пет до седем дни.
Дрешната въшка се характеризира с по-големи размери от останалите видове въшки, има мръсно бял до сивкав цвят и снася яйцата си, наречени гниди, върху гънките на дрехите.
Въшката може да бъде открита по кожата на човека само когато се храни, като кръвосмученето се съпровожда от силен сърбеж, обрив, потъмняване на кожата.
Наблюдават се екскориации по различни части от тялото, най-вече гърдите, ръцете и гърба.
Възможно е формиране на червени подутини по кожата, поради алергичната реакция от страна на организма, която се наблюдават в резултат от ухапването.
Сравнително рядко се наблюдават вторични бактериални инфекции, като за входна врата служат кожните участъци със силно нарушена цялост. Вторичната инфекция обикновено протича с образуване на гнойни мехури, ерозии, ерупции.
След заздравяване на мястото на пораженията на кожата се наблюдава характерна пигментация.
Диагностицирането на педикулоза, предизвикана от Pediculus humanus corporis, е лесно и е необходим единствено преглед на кожата и дрехите на болния.
Въшките се виждат и с невъоръжено око, но за откриване на яйцата е необходимо използване на увеличителна лупа. Най-често гнидите могат да бъдат открити по шевовете на дрехите.
Лечението се състои предимно в извършването на определени хигиенни мероприятия, като изпиране на дрехите с вряла вода, изваряване на бельото, изглаждането по шевовете с гореща ютия.
Антиинсектицидни препарати се разнасят равномерно по вътрешната страна на дрехите и бельото. Може да се използват 1 % линдан, малатион, перметрин и други.
Прогнозата е благоприятна, рядко се наблюдават тежки усложнения.
Възможно е развитие на вторична бактериална инфекция, промени по кожата, разпространение на някои заболявания. Дрешната въшка участва в разпространението на някои видове тиф и треска.
Основните профилактични мерки се състоят в добрата лична хигиена и битови условия. Необходимо е да се избягва ползването на общи кърпи и спално бельо, тъй като дрешната въшка често може да бъде открита там.
Коментари към Педикулоза, предизвикана от Pediculus humanus corporis МКБ B85.1