Анизакиоза МКБ B81.0
При инвазия, предизвикана от личинковата форма Anisakis, се развива анизакиоза.
Родът Anisakis е създаден през 1845 г. от Felix Dujardin като подвид на Ascaris Linnaeus и включва паразитни нематоди, чиито жизнен цикъл протича в рибите и морските бозайници.
Човек се заразява по перорален механизъм, при консумация на сурова или недостатъчно термично обработена риба, съдържаща паразитите. В организма се произвеждат имуноглобулини от клас Е, които са причина за развитие на различни алергични прояви.
Боледуват представителите на всички възрастови групи, без разлики в честотата на засягане между мъжкия и женския пол. Заболяването се среща в районите, където традиционно се консумира сурова риба. Най-високо разпространение на заболяването се наблюдава в Скандинавия, Япония, Холандия и по протежение на тихоокеанското крайбрежие на Южна Америка.
Биологичният цикъл на хелминтите протича със смяна на различни гостоприемници и преминаване на ларвите в различни стадии.
Яйцата се излюпват в морската вода и ларвите се поглъщат от различни видове ракообразни.
Заразените ракообразни служат като храна за по-големи риби и биват погълнати от тях.
В този етап от своето развитие, ларвите пробиват чревната стена и навлизат във вътрешните органи или мускулатурата на рибите.
Биологичният цикъл завършва с попадане на ларвите в организма на различни морски бозайници (най-често кит, делфин, тюлен), при храненето им със заразените риби. Нематодите растат и се развиват в интестиналния тракт на крайните гостоприемници, съзряват и започват да отделят яйца, с които се заразяват ракообразните.
Хелминтите Anisakis споделят всички общи за нематодите морфологични особености.
Човек се заразява при консумация на заразена с ларвите на паразита риба, като основните клинични прояви се дължат на алергизиране и интоксикиране на организма от токсичните субстанции в резултат на паразитния метаболизъм в рибата.
Обикновено при попадане на ларвите в организма на човек, те загиват поради невъзможността да пробият чревната стена.
Предизвиква се силна имунна реакция, с развитие на различни клинични промени.
Наблюдават се някои от следните признаци няколко часа след консумация на заразената риба:
- тежест, дискомфорт и болка в корема
- гадене и повръщане
- запек или диария
- промяна в апетита
- общо неразположение
- леко повишение на телесната температура
Алергичният синдром включва развитие на уртикариален обрив, анафилаксия, конюнктивит, контактен дерматит.
При преминаване на ларвите през чревната стена и попадането им в интестиналния тракт, се наблюдават клинични признаци, идентични с тези при болест на Crohn.
Възможно е развитие на усложнения, под формата на чревна обструкция или перфорация на чревната стена.
Диагнозата се базира на данните за консумация на сурово месо от риба, диспептичните нарушения и ендоскопското изследване. Поради настъпване на алергична реакция в резултат на причинителя, в организма на болния се образуват антитела, които могат да бъдат доказани с помощта на алергична кожна проба.
Диференциалната диагноза включва разграничаване на състоянието от:
- ентероколит
Лечението при анизакиоза е предимно симптоматично, тъй като хората са случайни гостоприемници и в техния организъм ларвите бързо загиват. При тежки случаи се прилагат бензимидазолови средства, при необходимост се извършва хирургично отстраняване на хелминтите.
Основните мерки за превенция от развитието на това състояние е правилната термична обработка на месото от риба.
Коментари към Анизакиоза МКБ B81.0