Тениоза, неуточнена МКБ B68.9
При тениоза, неуточнена, е налице хронично протичащо заболяване, което засяга предимно храносмилателната система.
Причинители са тении от типа Plathelminthes, най-често Taenia solium и Taenia saginata.
Хелминтите имат характерно устройство, като съдържат главичка, шийка и тяло.
Техният биологичен цикъл протича в два гостоприемника, като краен гостоприемник са хората, а междинните са различни тревопасни или всеядни животни.
При Taenia solium най-честите междинни гостоприемници са домашната и дива свиня, а при Taenia saginata роля на междинни гостоприемници играят тревопасните животни, най-често говеда.
Човек се заразява при консумация на контаминирано месо, сурово или недостатъчно термично обработено.
В интестиналния тракт тенията достига полово зрялост и може да оцелее в продължение на години.
С фекалиите хората отделят във външната среда проглотиди, от които след разкъсването се отделят напълно способни да инвазират яйца.
При поглъщането им от междинните гостоприемници, яйцата попадат в интестиналния тракт. По хематогенен път може да инвазират всеки орган в макроорганизма.
Единствен източник на заразата е болният човек, които отделя с изпражненията си паразитните форми.
Инкубационният период продължава около 2-3 месеца, като през това време е възможно проява на леки неспецифични прояви.
Клиничните прояви се дължат на въздействието, което паразитът оказва върху макроорганизма, а именно:
- механично
- травматично
- алергично
Хелминтите притискат кръвоносните съдове в интестиналния тракт, могат да нарушат нормалната цялост на чревната лигавица. Отделяните от тях метаболити оказват локално и системно сенсибилизиращо действие.
Основните клинични признаци са свързани предимно с различни диспептични нарушения и включват:
- гадене
- променен апетит
- редукция на теглото
- перианален сърбеж
- запек или диария
- болка в корема или епигастриума
- общо неразположение
- главоболие
Повечето пациенти са напълно безсимптомни в продължение на дълги години. Единственият белег на заболяването, който присъства при всички, е наличието на части от паразита (членчета) в изпражненията.
Относително рядко се развиват усложнения, които обикновено имат възпалителен характер или са свързани с перфорация на чревната стена от тенията.
Диагностицирането на паразитозата се основава на данните от епидемиологичната анамнеза, физикалния преглед на пациента, лабораторните и паразитологични изследвания.
При извършване на кръвен анализ обикновено се установява еозинофилия, лека анемия, промяна в стойностите на някои имуноглобулинови фракции.
Необходимо е микроскопско изследване на фекални проби и перианален секрет, като резултатите са неспецифични и показват само положителен или отрицателен резултат за тениоза.
За определяне на конкретния причинител е необходимо изследване на морфологичните особености на сколекса.
Лечението при тениоза, неуточнена, е предимно етиологично, медикаментозно. Прилагат се противопаразитни средства от различни групи, основно албендазол или празиквантел. Необходимо е в деня преди приема на лекарствата, да се извърши промивка на гастро-интестиналния тракт с лаксативни средства.
Прогнозата е относително благоприятна, като при много малка част от пациентите се развиват усложнения.
Основните профилактични мерки се състоят в подобряване на хигиенните навици и достатъчна термична обработка на месото, както и строг ветеринарен контрол във фермите.
Необходимо е периодично профилактично изследване на работещите в здравни и социални заведения, както и работещите с хранителни продукти.
Коментари към Тениоза, неуточнена МКБ B68.9