Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Инфекциозни и паразитни болести Протозойни болести Токсоплазмоза Токсоплазмоза, неуточнена

Токсоплазмоза, неуточнена МКБ B58.9

от 17 май 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Токсоплазмоза, неуточнена МКБ B58.9 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
Инфо
Инфо
Коментари

Разпространената в световен мащаб зооантропоноза, предизвикана от едноклетъчните паразити Toxoplazma gondii, обикновено протича латентно или субклинично. При пациенти с вроден или придобит именен дефицит е възможно развитие на различни по степен увреждания на редица органи.

Токсоплазмоза, неуточнена, спада към опортюнистичните инфекции и предизвиква симптоматика предимно при болните от СПИН.

Причинителите са вътреклетъчни еукариотни паразити, чиито жизнен цикъл протича със смяна на два гостоприемника и с преминаване през няколко отделни форми на съществуване.

Възприемчиви към паразита са над 100 различни вида птици и два пъти повече бозайници, които играят роля на междинни гостоприемници.

Крайните гостоприемници са единствено представителите на семейство котки, като основно епидемиологични значение за заразяването на хората имат домашните котки.

С фекалиите на котките във външната среда се изхвърлят ооцисти, които се превръщат в спороцисти, а те в спорозоити. Спорозоитите са заразоспособни и могат да предизвикат заболяване при попадане в организма на междинните гостоприемници. Отличават се с висока устойчивост и резистентност спрямо факторите на околната среда и издържат на изсушаване, замразяване и дезинфекционни средства.

Заразяването се осъщястява в масовия случай по алиментарен път, след поглъщане на замърсени с ооцисти вода, хранителни продукти, при контакт със замърсени предмети или при лоши хигиенни навици.

Възможно е инвазиране и при консумация на недостатъчно термично обработено месо, съдържащо ооцисти. По-редки, но важни от епидемиологична гледна точка пътища на проникване на паразитите са трансплацентарният, лабораторният, при хемотрансфузия, както и при органна трансплантация.

След попадане в храносмилателната система на човека паразитите се разпространяват посредством лимфата и кръвта, достигайки различни структури и системи. В клетките на ретикулохистиоцитарната система (белия кръвен ред), нервната тъкан, мускулатурата и белите дробове паразитите се размножават безполово, формирайки така наречените вегетативни форми. Тази форма наподобява лимоново резенче.

Вегетативните форми образуват конгломерати (струпвания) от множество паразити, наречени псевдоциста. Псевдоцистите се откриват в острия стадий на болестта и предизвикват разрушаване на клетките.

В хода на инфекциозния процес се образуват антитела срещу T. gondii, които потискат размножаването им и част от паразитите преминават в цистна форма (истинска циста).

Истински цисти се откриват предимно в миокарда, мозъка, очите, поради забавената дифузия на антителата в тези структури. Цистите са характерни за хроничния стадий на болестта, могат да просъществуват в продължение на години и при имунен дефицит да предизвикат реактивация на инфекцията.

Токсоплазмите оказват токсично, алергично и сенсибилизиращо действие върху макроорганизма, като водеща роля в патогенезата имат вирулентността и изменчивостта на паразитите, както и имунологичната реактивност на клетките и тъканите на гостоприемника.

Клиничните прояви при токсоплазмоза, неуточнена, са вариабилни в зависимост от поразените органи. При малък процент от заболелите началото е грипоподобно, с увеличение на лимфните възли. Най-често се засягат шийната група лимфни възли, които са слабо болезнени, несраснали с околната тъкан, подвижни.

Обикновено проявите са полиморфни и освен лимфаденопатия е възможно развитие на някои от следните симптоми:

  • засягане на очите с развитие на увеит, иридоциклит, хориоретинит
  • засягане на хепаталната система, най-често с развитие на хепатит, придружен от асцит, жълтеница, обрив
  • засягане на централната нервна система, обикновено протичащо като менингоенцефалит
  • ангажиране на белите дробове, което протича под формата на пневмония, с остро повишение на температурата, остър респираторен дистрес
  • засягане на сърдечно-съдовата система, проявяващо се под формата на миокардит и развитие на различни кардиоваскуларни прояви
  • ангажиране на отделителната система, най-често под формата на нефропатия или тубулоинтерстициална токсоплазмоза

Диференциалната диагноза е широка и включва голям диапазон от инфекциозни и неинфекциозни заболявания, ангажиращи отделните системи.

За поставяне на диагнозата е необходимо доказване на причинителите и отделяните от тях антигени по серологични методики. Анамнезата и физикалният преглед могат да бъдат слабо информативни и рядко насочват към състоянието. Положителните серологични тестове, в комбинация с откриването на характерни промени при ехография и компютърна томография, са с висока информативна стойност.

Терапията при токсоплазмоза, неуточнена, включва приложение на антипротозойни средства (Pyrimethamin), сулфонамиди (Sulfadiazin), антибиотици (предимно макролиди) и симптоматични средства.

4.7/5 9 оценки

Коментари към Токсоплазмоза, неуточнена МКБ B58.9

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 30 March 2011 в 15:34

    Галина Маринова

    имам питане :веднъж боледувал от токсоплазмоза и приемал необходимите медикаменти за лечението, може ли да повтори втори път да си болен от същото

    Възможно е.
  2. Галина Маринова 
    на 30 March 2011 в 14:39

    имам питане :веднъж боледувал от токсоплазмоза и приемал необходимите медикаменти за лечението, може ли да повтори втори път да си болен от същото

googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Как да разбера за симптомите при токсоплазмоза и къде да направя тест?

преди 3941 дни, 19 часа и 13 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 14 часа и 43 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 14 часа и 54 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 15 часа и 1 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 15 часа и 8 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДИТРАКС таблетки 500 мг * 90

ДЖЕНТИК ДЪЛГОЛЕТИЕ ЗДРАВИ СТАВИ капсули * 60

ДЖОНСЪН БЕЙБИ ШАМПОАН ЗА КОСА И ТЯЛО 750мл.

ДЖЕНТИК ДЪЛГОЛЕТИЕ ЗДРАВО СЪРЦЕ капсули * 60

ДЖОНСЪН БЕЙБИ ШАМПОАН 2 В 1 500мл.

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival