Опортюнистични микози МКБ B48.7
Микози, които са обусловени от слабо патогенни гъбички, които могат да предизвикат инфекция само вследствие влиянието на редица фактори като наличие на изтощаващо заболяване, лечение с имуносупресори и други лекарствени препарати или провеждане на лъчева терапия, се наричат опортюнистични микози.
Повечето от тези гъбички са обичайни сапрофити, пребиваващи в почвата и гниещите растения.
Най-често срещаните видове са представители на Candida, Aspergillus, Mucor, Cryptococcus.
Този тип микози са повсеместно разпространени, като боледуват в еднаква степен представителите на двата пола, без съществени различия по отношение на възраст, расова и етническа принадлежност.
Заразяването се осъществява по различни механизми, като е възможно заразяване след контакт с контаминирана почва или предмети и проникване на гъбичките през наранен кожен или лигавичен участък.
Възможно е развитие на инфекцията след инхалиране на спори на гъбичките под формата на аерозоли, както и след консумация на контаминирани хранителни продукти.
Когато гъбичките се изолират от имунокомпрометирани пациенти, трябва да се прави разлика между:
- колонизация
- преходна фунгемия (наличие на гъбичката в кръвта)
- системна инфекция
Инкубационният период или това е времето, необходимо от заразяването на конкретния пациент до първите клинично видими прояви, е силно вариабилен и с различна продължителност при всеки отделен пациент.
Множество рискови фактори водят до развитие на различен по степен на тежест имунен дефицит и съответно повишават риска от развитие на опортюнистични инфекции като цяло.
Най-честите причини за поява на опортюнистичните инфекции са:
- злокачествени новообразувания (левкемии, лимфоми, болест на Ходжкин)
- продължително лечение с кортикостероиди, антибиотици или химиотерапевтици
- тежки оперативни интервенции (трансплантация на органи)
- поставяне на изкуствени сърдечни клапи (основен причинител Candida)
- радиационна терапия
- тежки и обширни изгаряния
- хронични заболявания (захарен диабет, хронична обструктивна белодробна болест)
- туберкулоза
- СПИН или ХИВ инфекция
Клиничната картина при този тип заболявания включва многобройни увреждания на редица органи и системи в организма.
Развиват се полиморфни нарушения на кожата с развитие на различни обривни единици (папули, пустули, нодули, крусти, язви).
Засягането на пулмоналната система протича с упорита суха или влажна кашлица, гръдна болка и дискомфорт, затруднено дишане.
Гастроинтестиналните увреждания се проявяват клинично с диспептични нарушения, болка в корема, диария с или без примеси на слуз и кръв.
При наличие на изразен имунен дефицит и масивна инвазия на гъбичките в организма е възможно засягане на централната нервна система с развитие на главоболие, нарушени рефлекси, промени в психичния статус, сомнолентност.
Попадането на гъбичките в системната циркулация води до дисеминиране на инфекцията, форма, която се отличава с по-тежко протичане и неблагоприятна прогноза.
Диагностицирането на инфекцията се осъществява след обстоен анализ на информацията, получена от следните методи на изследване:
- разпит и епидемиологична анамнеза
- клиничен преглед и физикални находки
- промени в лабораторните показатели
- микробиологични изследвания
- образна диагностика
Наличието на имунен дефицит, в комбинация с нетипична клинична симптоматика и хистология, насочват към опортюнистични микози.
Лечението включва приложение на подходящи противогъбични средства и симптоматична терапия.
Използват се предимно агенти от групите на азолите (вориконазол, интраконазол), алиламините и полиеновите антибиотици (амфотерицин В, нистатин).
Прогнозата се определя индивидуално, като при наличие на изразена имуносупресия и невъзможност за своевременно диагностициране и лечение на инфекцията често е относително неблагоприятна.
Коментари към Опортюнистични микози МКБ B48.7