Болест, предизвикана от HIV, с прояви на неуточнени инфекциозни и паразитни болести МКБ B20.9
HIV инфекцията представлява вирусно заболяване, причинено от човешките имунодефицитни вируси, които потискат клетъчно-медиирания имунитет на заразените с развитие на опортюнистични заболявания.
Заболяването е пандемично, разпространено в целия свят, като източници на заразяването са болните и безсимптомните носители на вируса, голям процент от които дори не подозират за наличието на инфекцията.
За предаването на болестта значение имат три основни механизма, а именно полов (най-чест, като причината е в липсата на използване на предпазни средства по време на полов акт), кръвен (при кръвопреливане на контаминирана кръв, използване на нестерилни инструменти при стоматологични, козметични или хирургични интервенции) и вертикален (плодът се заразява трансплацентарно при инфектирана майка).
Вирусите проникват в организма, поразявайки различни видове клетки, по чиято повърхност се откриват необходимите за тях CD4 рецептори.
Основната проява на инфекцията с HIV-1 е прогресивната загуба на CD4+ Т лимфоцити.
Последвалите нарушения в клетъчно-медиирания имунитет водят до развитие на различни опортюнистични инфекциозни заболявания с различна етиология (вируси, бактерии, протозойни агенти, бактерии).
При болест, предизвикана от HIV, с прояви на неуточнени инфекциозни и паразитни болести, се наблюдават различни увреждания на редица структури в организма.
С напредване на нарушенията в клетъчно-медиирания имунитет честотата и тежестта на опортюнистичните инфекции нарастват.
При заразените с HIV-1 опортюнистичните инфекции се развиват след като нивото на CD4+ T лимфоцитите спадне под определено критично ниво.
Клиничните прояви, характерни за състоянието, са неспецифични, обикновено включващи развитие на фебрилитет (повишена температура), адинамия, артралгия, миалгия, общо неразположение, увеличение на лимфните възли, намаление на теглото с повече от десет процента, хронична диария и други.
Често се наблюдават промени в белия и червения кръвен ред, наличие на анемия, тромбоцитопения, неутропения.
При част от пациентите са налице оскъдни прояви (често само увеличени лимфни възли, с мека консистенция и липса на болка и сраствания с околните тъкани).
Подробна и полезна информация за клиничното протичане на болестта може да намерите на:
Диагностицирането на състоянието почива на клинични, епидемиологични, лабораторни, образни и инструментални изследвания.
Често се наблюдава наличие на повече от един инфекциозен агент, което значително затруднява микробиологичната и паразитологична диагноза. За откриване на причинителя се използват различни секрети (кръв, ликвор, слюнка, урина, фекални маси и други).
При наличие на данни за органни увреждания (висцерални органи, централна нервна система) е необходима образна диагностика (ехография, компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс).
Лечението при болест, предизвикана от HIV, с прояви на неуточнени инфекциозни и паразитни болести, е комплексно и включва приложение на антивирусни лекарства, противогъбични средства, антибиотици и други медикаменти, насочени към подозирания етиологичен причинител.
Препаратите обикновено се прилагат в определени комбинации, като дозата и продължителността на лечебния курс се определят според състоянието на болния, разпространението на процеса и наличието на подлежащи усложнения.
Поддържащите грижи са насочени към запазване качеството на живот на пациентите, удължаване на преживяемостта и забавяне прогресията на болестта.
Прогнозата е неблагоприятна, особено при навлизане в крайната (терминална) фаза на инфекцията с вируса на човешкия имунодефицит, а именно СПИН (синдром на придобита имунна недостатъчност).
Коментари към Болест, предизвикана от HIV, с прояви на неуточнени инфекциозни и паразитни болести МКБ B20.9