Аренавирусна хеморагична треска, неуточнена МКБ A96.9
Семейство Arenaviridae включва вируси от т.нар. Tacaribe virus complex, разпространени предимно в тропична Америка. Тези патогени обикновено се асоциират с гризачи, преносители на аренавирусна хеморагична треска, неуточнена.
Аренавирусните инфекции са относително чести при хората в някои райони по света и могат да предизвикат тежки заболявания.
Всички аренавируси, патогенни за човека, предизвикват хронични инфекции в гризачи. При човека по-важните заболявания причинени от аренавирусите са: лимфоцитарния хориоменингит и хеморагичните трески - Аржентинска (Junin), Боливийска (Machupo) и треска Ласа (Lassa).
Механизъм на предаване на инфекцията е алиментарен или въздушно-капков, в зависимост от условията, при които настъпва заболяването.
Инкубационният период е между една и две седмици.
Клиничната картина протича с висока температура главоболие, гадене, повръщане, болки в корема, диария. По кожата на лицето и туловището се появява макулопапулозен обрив, след което следва тежък хеморагичен синдром - кръвоизливи по кожата и лигавиците. Леталитетът е висок и се движи между 40 и 50 %.
Диагнозата на аренавирусна хеморагична треска, неуточнена се поставя въз основа на клиничната картина и епидемиологичните данни. Необходимо е изолиране на вируса и негово доказване. Правят се и серологични изследвания - ELISA.
Специфична профилактика има разработено само срещу хеморагичната треска Ласа. Разработена е рекомбинантна ваксина. При останалите хеморагични трески лечението е симптоматично. Прилагат се и противовирусни препарати - предимно рибавирин.
Коментари към Аренавирусна хеморагична треска, неуточнена МКБ A96.9