Болест, предизвикана от Оропуш-вирус МКБ A93.0

Треска Оропуш е тропическа вирусна зооноза, която е подобна на острата заразна тропическа треска, предавана от комари.
Предава се чрез ухапване от комар (вид Culicoides paraensis).
Инфекцията се среща в Амазонския регион, Карибите и Панама. Заболяването е наречено на района, където треската Оропуш е описана за пръв път през 1955 г. - около река Oropouche в Тринидад и Тобаго.
Причинителят на треска Оропуш е вирус Oropouche (OROV), сем. Bunyaviridae.
Началото на болестта, предизвикана от Оропуш-вирус е внезапно и протича с висока температура и втрисане. Пациентите се чувстват слаби и страдат от общо неразположение. Други симптоми като ставни и мускулни болки също могат да се наблюдават.
Заболяването може да протече и със стомашно-чревни прояви като гадене, повръщане. В тези случаи се развива дехидратация и заболелите са със сухота в устата, ускорен пулс, олигурия. Ако дехидратацията е по-тежка, промените са по-тежки и засягат жизненоважни органи като мозък, бъбреци и сърце, налице е диселектролитемия.
Характерни са неврологични прояви на болестта, предизвикана от Оропуш-вирус. Болните са раздразнителни, объркани и отпуснати. Оплакват се от главоболие, фотофобия, скованост на врата. При задълбочаване на състоянието могат да се манифестират генерализирани припадъци, които персистират и могат да доведат до остатъчна неврологична симптоматика.
След първоначалните симптоми на заболяването, започва кървене от почти всички тъкани в организма, включително от ушите, носа, устата, ануса. Пациентите лесно получават синини при удар. Тези прояви се дължат на факта, че вирусът нарушава съсирващата способност на кръвта и по-специално функцията на тромбоцитите. Тежко и фатално кървене може да има в черепната кухина.
Диагнозата се поставя на базата на клиничното протичане, на епидемиологичната обстановка и вирусологични и серологични изследвания.
Лечението на болест, предизвикана от Оропуш-вирус е симптоматично. Етиологично лечение не съществува.
Коментари към Болест, предизвикана от Оропуш-вирус МКБ A93.0