Смесени поражения при пинта МКБ A67.3
Пинта е заразно тропическо заболяване, което се причинява от Treponema carateum, морфологично и серологично неразличима от причинителя на сифилиса. Това е най-леко протичащата и непрогресираща трепонематоза.
Пинта е разпространена в селските райони на Централна и Южна Америка. Описана е за първи път през 16 век. Обикновено боледуват деца и млади хора.
Въпреки че точният начин на предаване на инфекцията е неизвестен, се предполага, че заразяването става чрез пряк контакт с кожата на болен. Допуска се, че роля за разпространението на пинта имат и ухапванията от насекоми.
Заболяването засяга предимно кожата. Както при сифилиса, и тук има няколко етапа на развитие на кожните промени, които с времето еволюират.
Инкубационният период продължава от 2 до 3 седмици. Клиничната картина започва с поява на първичен афект, който обикновено представлява една и по-рядко няколко папули, образувани на мястото на навлизане на трепонемите през увредена кожа. След няколко месеца (от 3 до 6 най-често) се появяват сиво-сини до черно оцветени петна. В крайните етапи лезиите започват да се депигментират - придобиват вид, подобен на кожните лезии при витилиго. Засягат се най-често дланите и стъпалата.
Понякога вторият и третият етап могат да протичат с подобни прояви - смесени поражения при пинта. Налице са депигментиращи и хиперхромни поражения на кожата. В някои случаи проявите на пинта, свързани с хиперпигментация и депигментация могат да доведат до обезобразяване.
Диагнозата се поставя на базата на клиничното протичане, характерните кожни лезии, липсата на органно поразяване, епидемиологичната обстановка. Причинителят се открива чрез микроскопско изследване. Използват се още серологични и хистологични изследвания.
Лечението на смесени поражения при пинта е антибиотично. Прилага се един от изброените медикаменти - пеницилин, тетрациклини, еритромицин, хлорамфеникол.
Коментари към Смесени поражения при пинта МКБ A67.3