Междинни поражения при пинта МКБ A67.1
Пинта, наричана още Puru-Puru или карате, е заболяване на кожата, причинено от Treponema carateum.
Пинтата се среща най-често в селските райони на Централна и Южна Америка. Описан е за пръв път през 16 век сред ацтеките. Днес се регистрират няколко случая на година основно в Централна и Южна Америка.
Най-често се засягат деца и млади хора. Механизмът на предаване на заболяването е контактен - директен контакт с кожата на болен. Бактерията може да премине през кожата, ако по нея има одрасквания, рани и като цяло нарушена цялост.
Класическата клинична картина има три етапа на протичане - първична пинта, междинна форма и късни поражения при пинта.
Междинни поражения при пинта се развиват месеци до години след появата на първичния афект и се дължат на генерализиране на инфекцията. Възникват нови, по-обширни лезии, известни като пинтиди, които постепенно променят цвета си от розово до синьо, черно или сиво и стават атрофични.
Пинтидите при пинта (карате) представляват силно сърбящи еритемо-сквамозни лезии - еритематозни плаки, които са почти симетрични и имат големина на дребна монета. Могат да наподобяват обрива при псориазис или дерматомикоза. След време тези пинтиди се хиперпигментират, а цветът е сивкав, сиво-виолетов или черно-виолетов - хиперхромни лезии. В част от случаите кожните прояви могат да се манифестират с хиперкератоза. При някои от болните може да се установи лимфаденомегалия. Междинните поражения при пинта продължават от 2 до 4 години, след което заболяването навлиза в дисхромичния трети период.
Диагнозата пинта се поставя на базата на клиничната картина и характеристиката на лезиите, изолиране на причинителя, серологични тестове, епидемиологична анамнеза, биопсия на лезиите с характерни промени.
Диагнозата междинни поражения при пинта се поставя на база на характерните еритемни плаки, епидемиологичната характеристика, хистологичните изследвания.
За лечението на междинните поражения при пинта се предпочитат антибиотици от групата на пеницилините - Penicillin G, но могат да се използват и антибиотици от групата на тетрациклините. Кожните лезии стават неинфекциозни в рамките на 24 часа след началото на лечението.
Прогнозата при своевременно започнало лечение е добра.
Коментари към Междинни поражения при пинта МКБ A67.1