Септицемия, предизвикана от анаероби МКБ A41.4
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Септицемия, предизвикана от анаероби, представлява тежко състояние, което възниква при проникване на анаеробни причинители и техните токсини в кръвообращението, най-често в хода на усложненията на налична подлежаща първична инфекция.
Неспецифичното протичане и високият процент антибиотична резистентност водят до затруднения в диагностиката и лечението на тази форма на инфекциите и може да стане причина за развитие на допълнителни усложнения, включително и леталитет.
Причинител и особености
Септицемия, предизвикана от анаероби, може да бъде асоциирана с широк кръг от анаеробни причинители, като сред едни от най-честите се включват Clostridium, Bacteroides, Fusobacterium, Actinomyces, Ureaplasma, Mycoplasma и други.
Сред едни от най-честите причините на септицемия са клостридиите, представляващи Грам-положителни пръчковидни бактерии. Не образуват капсули и имат перитрихиално разположени ресни, с изключение на C. perfringens, който образува капсула и е неподвижен. Те са строги анаероби, като сред по-важните представители, които най-често предизвикват септицемия са C. difficile, C. perfringens, C. welchii. Тези бактерии са причинители на газ гангрената, но също могат да причиняват и други системни заболявания.
Подробна информация за газова гангрена можете да прочетете в раздел Заболявания (Газова гангрена).
Основен фактор на патогенността на анаеробните клостридии са образуваните от тях мощни екзотоксини, които представляват комплекси от редица токсични и ензимни компоненти. Токсичните комплекси проявяват редица активности включително летална, некротична, хемолитична, лецитиназна, протеолитична, колагеназна и други.
При C. perfringens са установени дванадесет екзотоксина, седем от които с летално действие в опитни животни. От най-голямо значение е алфа-токсинът, който хидролизира фосфолипидите в клетъчната мембрана и с това води до разрушаване на клетките.
За резервоар и източник на инфекцията се считат тревопасните животни и човекът, в червата, на които клостридиите са естествен обитатели.
Човек се заразява по контактен и алиментарен път най-често, възможно е и респираторен път на проникване. При липса на своевременно лечение на първичното огнище е възможно развитие на септицемия, като изложени на по-висок риск са пациенти в крайните възрастови групи (бебета, малки деца и лица в напреднала възраст), имунокомпрометирани пациенти, след трансплантация на тъкани и органи, при алкохолизъм, наркомания и други.
Симптоми
Септицемията, предизвикана от бактерии от род Clostridium, представлява усложнение и резултат на хематогенна дисеминация на бактериите от едно първично огнище.
Септицемията, предизвикана от анаероби, в повечето случаи е резултат от развитие на инфекция в дебелото черво на болни от рак. В резултат на това може да възникне сепсис с тежка дисеминирана интравазална коагулопатия при пациенти със снижен имунен статус.
Характерно при тези септицемии е острото влошаване на фона на известно първично инфекциозно огнище, с внезапно покачване на телесната температура, треска, хипотония, влошаване на общото състояние и обостряне на оплакванията, налични в резултат от първичната инфекции.
В случаите на респираторни инфекции се наблюдава задух, затруднено дишане, поява на хрипове, при неврологични инфекции се наблюдава остро влошаване с помрачаване на съзнанието, риск от парези, парализи, тежки и необратими увреждания. При наличие на първична гастроинтестинална инфекция се наблюдава остра болка в коремната област, диария (често профузна, водниста, с примеси). При първично огнище в областта на кожата или видимите лигавици се наблюдава зачервяване, сърбеж, болка, парене, поява на секреция с характерна миризма.
Проникването на бактериите в системната циркулация и развитието на септицемия се асоциира с риск от многобройни и разностранни усложнения (дихателна, чернодробна, бъбречна недостатъчност, тежки неврологични усложнения), затруднена терапия и неблагоприятна прогноза.
Протичането е тежко, както при останалите септицемия, а леталитетът е висок и по различни данни варира между 20 и 90 процента.
Диагноза
Поставянето на диагнозата при септицемия, предизвикана от анаероби, изисква подробен, обстоен анализ на информацията, получена от разностранните диагностични методи, като с най-голяма информативна стойност са:
- разпит и преглед: подробна анамнеза за прекарани наскоро заболявания, операции или интервенции, травми, прием на лекарства, данни за имунен дефицит. Необходим е своевременен и обстоен физикален преглед за оценка на общото здравословно състояние, неврологичния статус и подпомагане на съответната терапия
- лабораторни изследвания: назначават се подробни изследвания на кръв, а в много случаи и на урина, като се проследяват нивата на хемопеозата и особено на белия кръвен ред (промени в неутрофили, лимфоцити, левкоцити и други), чернодробни ензими, маркери на възпалението, урея, креатинин и други по преценка на лекуващия лекар, съобразно наличните оплаквания
- микробиологична диагностика: необходим е секрет от назофаринкса, раневи повърхности или се използва кръв за хемокултура, като целта е установяване на наличния патоген, при възможност изготвяне на антибиограма за определяне на неговата чувствителност към стандартно използваните в практиката антибиотици
- образни изследвания: за оценка на общото състояние, установяване на налични усложнения и полиорганни увреждания, е уместно извършването на рентгенография на бял дроб, коремна ехография, ядрено-магнитен резонанс и компютърна томография
Диференциалната диагноза налага различаване от всички други форми на септицемия, но също и диференциране от някои заболявания с идентични клинични и лабораторни находки, но без инфекциозна етиология.
Лечение
Лечението на септицемия, предизвикана от анаероби, е етиологично с подходящи антибиотици, симптоматично с лекарства от различни групи в комбинация с хирургична обработка на първичното огнище (когато е необходимо и възможно), както и мерки за овладяване на усложненията.
Най-общо терапията включва:
- етиологично лечение: бактериалните инфекции и техните усложнения подлежат на ефективно етиологично лечение с подходящи антибиотици и химиотерапевтици. Сред най-често използваните представители се включват амфениколи (например хлорамфеникол), тетрациклини (например доксициклин), метронидазол, някои аминогликозиди в комбинация с квинолони, макролиди или бета-лактами. За овладяване на септицемията е необходима парентерална употреба (интравенозни апликации) в достатъчно високи дози за достатъчно продължителен период от време
- симптоматично лечение: прилагат се обезболяващи, противовъзпалителни средства, водно-солеви разтвори, кортикостероиди, антипиретици (за овладяване на високата телесна температура) и много други с цел подобряване на общото състояние, овладяване на част от усложненията и превенция на нови усложнения
Прогнозата се определя строго индивидуално, като изключително голямо значение има общото състояние на пациентите, наличието на други подлежащи заболявания, вида на първичното огнище, степента на разпространение и усложнение на септицемията, терапевтичния отговор към приложените лечебни мероприятия.
Профилактиката е насочена към своевременно овладяване на първичните инфекциозни огнище, лечение с подходящи антибиотици, съобразно резултатите от антибиограмата, достатъчно продължителен антибиотичен курс и проследяване на пациентите. За намаляване риска от първично инфектиране се препоръчва избягване на контакт с болни лица, спазване на висока лична и битова хигиена, подходяща антисептична обработка при наличие на отворени рани.
Изображения: freepik.com
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
Библиография
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6954640/
https://academic.oup.com/cid/article/40/7/e67/374204?login=true
https://www.msdmanuals.com/professional/infectious-diseases/anaerobic-bacteria/mixed-anaerobic-infections
https://en.wikipedia.org/wiki/Anaerobic_infection
https://www.healthline.com/health/anaerobic-infections
https://data.cochrane.org/concepts/r4hp37yyqqjk
https://ccforum.biomedcentral.com/articles/10.1186/cc1490
https://emedicine.medscape.com/article/234587-overview?form=fpf
Коментари към Септицемия, предизвикана от анаероби МКБ A41.4