Други форми на проказа МКБ A30.8
Проказата е инфекциозна антропоноза. Единствен източник на зараза е болният човек, страдащ от лепроматозна форма на болестта с изразени клинични прояви.
Причинител на заболяването е Mycobacterium leprae, подобен на туберкулозния бактерий, Грам-положителен, киселинноустойчив, оцветява се много добре по Цил-Нелсен. Бактерият притежава най-малко 20 различни антигени. Много от тях са общи за всички микобактерии, а само 7 са специфични за M. leprae и реагират със серуми от лепрозно болни. Резистентността на лепрозните бактерии във външната среда, към физични и химични средства е голяма.
Заразяването възниква при продължителен контакт с болния чрез откритите язви по кожата и лигавиците по механизма на външните покривки или с носните секреции по въздушно-капков път. През неувредена кожа микобактерият не преминава.
В света има между 10 и 15 милиони лепрозно болни, повечето от които в Югоизточна Азия.
Лепрата е хронично грануломатозно заболяване, което атакува повърхностните тъкани и по-специално кожата и периферните нерви.
В зависимост от имунологичната реактивност на организма съществува голям спектър клинични форми на заболяването - от туберкулоидна до лепроматозна. Между тези други форми на проказа се намират междинна туберкулоидна, междинна и междинна лепроматозна форма.
В допълнение съществуват ранни интермедиерни форми, които могат спонтанно да затихнат или да се развият в изявена лепра.
Инкубационният период е много продължителен: от 3 до 20 години. Протичането варира при отделните клинични форми.
Диагнозата се поставя въз основа на клиничното протичане, установяване на причинителя в кожна натривка или биопсичен материал, лепроминов тест, серологични изследвания.
Лечението на други форми на проказа е продължително и включва медикаментозен и физикален подход. Етиологичното лечение включва дапсон, рифампицин, офлоксацин и др.
Коментари към Други форми на проказа МКБ A30.8