Септицемия, предизвикана от Erysipelothrix МКБ A26.7
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Еризипелоидът е остро инфекциозно заболяване, което засяга главно кожата и се характеризира с наличие на червени лезии по ръцете с характерни, предимно локални оплаквания. Проникването на причинителя в системната циркулация крие риск от развитие на септицемия, предизвикана от Erysipelothrix, която показва тежко протичане и сериозен риск от развитие на усложнения и летален изход при липсата на лечение.
Причинител и особености
Заболяването е най-разпространено в Северна Америка, Европа, Азия и Австралия, като определени географски ширини се отличават с по-висока честота на заболеваемост, вероятно връзка за което има упражняването на рискови дейности или професии, улесняващи заразяването.
Причинителят на заболяването Erysipelothrix rhusiopathiae е Грам-положителна, неспорообразуваща, неподвижна бактерия. Патогенът се изолира от почвата, остатъците от храна и вода, замърсени от болни животни.
Заразяването на човек обикновено става при контакт с болни животни, най-често овце, пуйки, зайци, прасета, риба, омари, миди, птици и много други. Счита се, че заболяването има предимно професионален характер, тъй като значителен процент от засегнатите съобщават за упражняването на рискова професия (фермери, животновъди, месари, касапи, ветеринари и много други).
Човек се заразява при контакт или обработка на контаминирано месо или животински продукти, като най-често ролята на входна врата играе кожата, особено при наличие на малки ранички, лезии, разязвявания.
По-често боледуват представителите на мъжкия пол (вероятно във връзка с упражняването на рискова професия), като се засягат предимно лица в активна и напреднала възраст.
Симптоми
Септицемия, предизвикана от Erysipelothrix, настъпва обикновено на фона на подлежащ еризипелоид.
Еризипелоидът най-често протича с кожна форма (локализирана, по-рядко дисеминирана). Много по-рядко може да се наблюдава септицемия, предизвикана от Erysipelothrix, с развитие на артрит, менингит, ендокардит, хепатални, бъбречни увреждания и други. Това е рядко, но животозастрашаващо усложнение на заболяването. Септичните форми протичат тежко и могат да имат фатален изход.
Септицемия, предизвикана от Erysipelothrix, се проявява след инкубационен период, вариращ между 2 и 15 дни, средно около три до четири дни. Може да протече като тежък сепсис с чревни симптоми, протеинурия, многобройни хеморагични или гангренозни кожни плаки, септичен артрит, ендокардит.
Рискът от развитие на полиорганни усложнения е висок, поради което състоянието не бива да се неглижира и следва да се премине към своевременна хоспитализация и стартиране на подходящо лечение.
Диагноза
Диагнозата при септицемия, предизвикана от Erysipelothrix, в някои случаи може да бъде значително затруднена, като обикновено се поставя въз основа на клиничните признаци и микробиологичното изследване:
- анамнеза и физикални находки: важно значение имат данните за упражняването на рискова професия или хоби, свързани с обработка на месо и възможни пътища на проникване на причинителите. Данните за давността, вида и особеностите на оплакванията, както и клиничните находки при обстойния, но проведен в максимално кратки срокове клиничен преглед, могат да имат важно значение и да насочат клиницистите към бактериална етиология на заболяването
- лабораторни изследвания: назначават се подробни изследвания на кръв и урина, като обикновено е налице раздвижване на маркерите на възпалението, показателите от белия кръвен ред, възможни са промени в чернодробните показатели, урея, албумин, креатинин и други, които рядко подпомагат диагнозата, но улесняват установяването на развили се усложнения
- микробиологични изследвания: с най-голяма диагностична стойност са данните от микробиологичните изследвания, чрез които се цели изолиране на конкретния причинител от кръв, раневи секрети и телесни течности, като се използват специални методики и техники
Диференциалната диагноза налага на първо място различаване от всички други видове сепсис, независимо от етиологията, както и различаване от някои тежко протичащи системни заболявания с идентични клинични и лабораторни находки.
Лечение
Септицемия, предизвикана от Erysipelothrix, изисква своевременно, комплексно и целенасочено лечение, като пациентите се хоспитализират и настаняват в съответните инфекциозни отделения за строг мониторинг и наблюдение.
Лечението е насочено към следните направления:
- етиологично лечение: състоянието подлежи на ефективно антибиотично лечение, насочено към конкретния причинител, като сред най-често използваните групи антибиотици се включват пеницилини, цефалоспорини, линкозамиди, тетрациклини, квинолони, макролиди, като се назначават парентерално (най-бързи резултати се постигат при интравенозно приложение) за достатъчно продължителен период от време. Обикновено антибиотичният курс продължава няколко седмици, до стабилизиране на пациентите, като по преценка на лекуващия лекар може да се премине към перорално лечение
- симптоматично лечение: за овладяване на наличните оплаквания и промени в редица лабораторни показатели често се налага допълнително лечение с подходящи обезболяващи, антипиретици, противовъзпалителни средства, електролитни разтвори и други
- общи мерки: препоръчва се покой на легло, щадящо хранене (при тежките форми може да се наложи парентерално хранене за няколко дни), хирургично лечение на неподлежащите на консервативна терапия усложнения и други мерки, определени съобразно състоянието на пациентите
Прогнозата се определя строго индивидуално, като развитието на септицемия обикновено се асоциира с по-лоша прогноза във връзка с рисковете от тежки полиорганни увреждания. Наличието на подлежащи заболявания, значително увредено общо състояние и данни за развили се усложнения значително влошават прогнозата.
Липсва специфична профилактика, обикновено се препоръчват общи мерки за намаляване риска от заразяване, включително висока лична и битова хигиена, използване на лични предпазни средства при ангажираните с рискови професии.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4419814/
https://www.uptodate.com/contents/erysipelothrix-infection
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1002/art.10901
https://www.hindawi.com/journals/cjidmm/2015/707032/
https://www.msdmanuals.com/professional/infectious-diseases/gram-positive-bacilli/erysipeloid
https://en.wikipedia.org/wiki/Erysipelothrix_rhusiopathiae
Коментари към Септицемия, предизвикана от Erysipelothrix МКБ A26.7