Бруцелоза, предизвикана от Brucella suis МКБ A23.2
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Бруцелозата представлява бактериална инфекция с професионален характер, която типично засяга определени животински видове, а човек се заразява при контакт с тях или по други механизми. Протича с вълнообразна температура, токсични явления, прояви от страна на различни органи и системи и около десет процента леталитет въпреки адекватното лечение.
Бруцелоза, предизвикана от Brucella suis, е най-честата форма на бруцелоза, наблюдавана в САЩ, като е типична инфекция по прасетата.
Причинител и особености
Бруцелоза, предизвикана от Brucella suis, представлява бактериална инфекция, която показва ендемично разпространение, като са наблюдавани малки епидемии или спорадични случаи предимно сред животновъди, селскостопански работници, ветеринарни лекари, зоотехници и други, ангажирани с професии в близък контакт с животни и животински продукти.
Причинител на заболяването са бактерии от рода Brucella, които са Грам-отрицателни, неподвижни микроорганизми с овоидна форма.
Бруцелоза, предизвикана от Brucella suis, е заболяване, което засяга предимно свинете (диви свине, домашни свине и прасета). Хората са заразяват при контакт с болни животни или животински продукти, които са замърсени с тези бактерии. Възможен и чест механизъм на предаване е алиментарният, при консумация на контаминирани животински продукти, включително сурово мляко, непастьоризирано мляко и млечни продукти, недостатъчно термично обработено месо и животински продукти.
Макар и рядко е възможно заразяване по дихателен път (при инхалиране на частици, съдържащи бруцели), по трансплацентарен път (от бременна жена към плода), както и по полов път.
Изложени на риск са определени професии, лица със значително понижени имунни механизми, както и привържениците на суровите животински хранителни продукти (суровоядство).
Симптоми
Първите признаци на инфекцията се развиват след различно продължителен инкубационен период, обикновено в рамките на до един месец.
Бруцелозата при някои от засегнатите показва склонност към хронифициране и хронично-рецидивиращ ход на протичане с периоди на влошаване и подобряване на състоянието, като неспецифичния ход на болестта и грипоподобните оплаквания често стават причина за неглижиране на състоянието.
Продължителността на заболяването може да варира от няколко седмици до няколко месеца или дори години.
Клиничната картина при острата форма на бруцелозата, предизвикана от Brucella suis, протича с грипоподобни оплаквания, включително висока температура, треска, потене, слабост, изразена умора, главоболие, мускулни болки.
Често пациентите съобщават за синдром на хронична умора, болки по ставите, скованост и нарушения на движенията, като се поразяват предимно големите стави, нарушения на съня, промени в настроението и други.
Хронична форма на заболяването поразява костите и ставите, като засягането на хрущялните повърхности на лумбалните прешлени е много характерно.
Сред едни от най-честите усложнения при бруцелоза се включват артрит, ендокардит, засягане на централната нервна система под формата на менингит или енцефалит, засягане на половите органи (аборт при бременни, менструални нарушения, орхит или епидидимит при мъжете).
Тази форма на бруцелоза се отличава с по-висок риск от формиране на абсцеси по хода на различни вътрешни органи (черен дроб, бял дроб).
Диагноза
Поставянето на диагнозата при различните форми на бруцелоза, се основава на информацията, получена от различните диагностични методики, като често е затруднена във връзка с неспецифичното протичане:
- разпит и преглед: обстоен разпит за уточняване на евентуалните пътища на проникване на заразата (контакт с болни животни, консумация на сурови животински продукти и други), упражняване на рискова професия или хоби, данни за известен подлежащ имунен дефицит и други в комбинация с подробен преглед за обща оценка на състоянието и установяване на налични отклонения и обективни находки
- лабораторни и микробиологични изследвания: изследването на кръв, урина и извършването на фекален тест обикновено показват неспецифични отклонения, въпреки което изясняването им има важно диагностично значение за подпомагане на диференциалната диагноза. За потвърждаване на инфекцията е необходимо изолиране на причинителя (най-често от кръв) с помощта на различни техники
- образни и инструментални изследвания: установяването на поражения и усложнения по вътрешните органи се извършва с помощта на ехокардиография (за установяване на ендокардит), рентгеново изследване на големите стави (за установяване на артрит), компютърна томография и/или ядрено-магнитен резонанс (за установяване на промени по хода на централната нервна система)
Диференциалната диагноза налага различаване от редица заболявания с инфекциозна, възпалителна, автоимунна и алергична генеза, които протичат с идентични клинични и лабораторни находки.
Лечение
Лечебните мерки при бруцелоза, предизвикана от Brucella suis, се определят, съобразно естеството на оплакванията и клиничните находки при всеки отделен пациент. Най-общо се прилагат следните мерки:
- антибиотична терапия: предпочитат се широкоспектърни препарати с доказана ефективност срещу бруцелите, като такива са някои аминогликозиди, тетрациклини, сулфонамиди, квинолони, рифампин и други, като се препоръчва използване на комбинация (за намаляване риска от лекарствена резистентност и повишаване ефективността на терапията) за достатъчно продължителен период от време (за намаляване риска от рецидив на инфекцията)
- симптоматични средства: в зависимост от оплакванията се назначават подходящи обезболяващи, антипиретици, противовъзпалителни средства, витамини и минерали, водно-електролитни вливания, кортикостероиди и други
- лечение на усложненията: в зависимост от вида, локализацията и тежестта на развилите се усложнения се назначават различни консервативни и оперативни методи и средства за бързо стабилизиране на пациентите
Прогнозата се определя строго индивидуално, като влияние оказват общото състояние на засегнатите преди появата на инфекцията, наличието на развили се усложнения, ранната диагностика и лечение.
Не съществува ваксина за хората, но е разработена жива ваксина с висока ефективност, която се прилага при животните. Тъй като ваксината е жива, всяко случайно убождане на човек при нейното поставяне изисква провеждане на своевременно лечение. Профилактичните мерки включват изолация на болните, наблюдение на контактните, строг контрол по спазване на санитарно-хигиенните условия, изследване на животните в огнището на бруцелоза, използване на подходящи лични предпазни средства при упражняването на рискова професия.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://www.cdc.gov/brucellosis/index.html#:~:text=Brucellosis%20is%20an%20infectious%20disease,%2C%20and%20dogs%2C%20among%20others.
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/brucellosis/symptoms-causes/syc-20351738
https://en.wikipedia.org/wiki/Brucellosis
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/brucellosis
https://www.woah.org/en/disease/brucellosis/
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/brucellosis-symptoms-treatment
https://www.msdmanuals.com/professional/infectious-diseases/gram-negative-bacilli/brucellosis
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17886-brucellosis
https://www.healthline.com/health/brucellosis
Коментари към Бруцелоза, предизвикана от Brucella suis МКБ A23.2