Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Инфекциозни и паразитни болести Туберкулоза Туберкулоза на нервната система Туберкулоза на нервната система с друга локализация

Туберкулоза на нервната система с друга локализация МКБ A17.8

от 18 фев 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Туберкулоза на нервната система с друга локализация МКБ A17.8 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
Инфо
Инфо
Коментари

Туберкулозата на нервната система е вторичен процес на инфекция следствие на хематогенна дисеминация на туберкулозни бактерии от първично огнище.

Туберкулозният мозъчен абсцес на главния мозък представлява ограничен гноен възпалителен процес.

Туберкулозният абсцес на главния мозък е сериозно състояние, тъй като представлява диагностичен проблем. По-често се среща при имунокомпрометирани пациенти.

Пътят на проникване на туберкулозните бактерии в мозъчното вещество е най-често хематогенно, от отдалечени огнища, per continuitatem най-често отогенно (от първичен туберкулозен процес в ушити).

Началото е бавно, постепенно с общо инфекциозни и общомозъчни симптоми:

  • фебрилитет,
  • отпадналост,
  • главоболие,
  • гърчове,
  • повръщане.

При оформяне на туберкулозния абсцес на главния мозък отокът намалява за сметка на развиващата се некроза. Тогава се наблюдават огнищни симптоми: темпорални, малкомозъчни или хемисферални прояви.

След капсулиране на абсцеса клиничната картина наподобява мозъчен тумор.

Параклиничните данни зависят от фазата на развитие на процеса. В началните фази се установява левкоцитоза с полинуклеоза, а в ликвора - полинуклеари, нерядко с леко повишаване на белтъка.

При капсулираният абсцес кръвната картина може да бъде нормална, а в ликвора полиуклеарните левкоцити се заместват от лимфоцитиили се открива белтъчно - клетъчна дисоциация.

Диагнозата може да бъде трудна. Тя се поставя едва когато бъдат доказани туберкулозни бактерии в абсцеса или се открит първично туберкулозно огнище.

Използват се също образни методи за диагностика.

Диференциална диагноза се прави с енцефалити и гнойни менингити. По-късно туберкулозният абсцес на главния мозък наподобява мозъчен тумор или субдурален хематом.

Туберкулозният менингоенцефалит е също вторичен процес, следствие на хематогенна дисеминация на първично туберкулозно огнище.

Възпалението на структурите на главния мозък се нарича енцефалит, а на гръбначния мозък - миелит, но са възможни някои различни клинико - морфологични прояви: остеомиелит, менингоенцефалит, менингоенцефаломиелополирадикулоневрит.

Острите менингоенцефалити имат някои характерни клинични прояви:

  • Количествени разстройства на съзнанието: сомнолентност, сопор, кома в резултат на мозъчен оток и засягане на активиращата ретикуларна формация.
  • Епилептични пристъпи - генерализирани тонично - клонични или огнищни гърчове, обикновено с голяма честота до степен на епилептичен статус.
  • Огнищни отпадни неврологични симптоми в зависимост от засегнатите структури: мозъчно стволови с прояви на булбарна парализа (нарушение на гълтането, фонацията, ритъмни нарушения на дишането и сърдечната дейност).
  • Дискоординационни синдроми с локомоторна атаксия и разстройство на фините движения, увреда на ядрата на черепно - мозъчните нерви, различни хипоталамични синдроми, засягане на базалните ганглии с паркинсонов, хореичен, атетозен синдром, централни парези и парализи при лезии на кортикоспиналния път.

Туберкулом на главния и гръбначния мозък е една от основните причини за лезии на мозъка в Индия. Туберкуломът може да бъде причина за единични или множествени поражения на мозъка. Може да достигне и големи размери. Могат да бъдат свързани с развитие и на туберкулозен менингит.

Туберкуломът е основна патоанатомична единица на туберкулозната инфекция. Представлява гранулом, в центъра на който има централна некроза, туберкулозни бактерии и лимфоцитна инфилтрация.

Туберкулозният миелит е възпаление на гръбначния мозък. Засяга се на определено ниво и се развива напречен миелит. В тежките форми е по целия гръбначен мозък, включително и меките му обвивки (дисеминиран миелит).

Клиничната картина се развива бързо и започва с повишаване на телесната температура, развитие на коренчеви синдроми, болка, на мястото на възпаление.

Бързо, за няколко часа се развиват парези на крайници, чиито нерви са засегнати. Тежко протича възходящият туберкулозен миелит. При него възпалението "пълзи" нагоре по гръбначните сегменти. Това може да причини парализа на дихателните мускули, да парализира горните крайници.

Друга тежка форма на туберкулозния миелит е некротизиращият. При него по хода на гръбначния мозък се образуват множество малки огнища на некроза, които засягат както бялото, така и сивото вещество. Тази форма протича тежко.

Туберкулозната полиневропатия се характеризира със засягане на повече нерви и предизвиква тяхното възпаление. Периферната нервна система се засяга дифузно.

Могат да бъдат засегнати: гръбначно - мозъчните нерви, черепно - мозъчните нерви, коренчетата на гръбначно - мозъчните нерви.

Симптоматиката се характеризира с настъпване на мускулна слабост, които по-късно прогресира в парези (вяла пареза), отслабен или липсващ мускулен тонус, трудност до невъзможност за извършване на движения, както и атрофия на двигателната мускулатура.

При натиск, нервите са болезнени, в началото на възпалението сетивността е повишена, с прогресиране на процеса тя намалява и изчезва. Често се засягат черепно - мозъчните нерви (лицевият и очедвигателните).

При тежко развитие на туберкулозната полиневропатия могат да се засегнат дихателната и сърдечната дейност.

Туберкулозата на нервната система с друга локализация се лекува както останалите форми, бавно и продължително, а се включват и комбинации от антибиотици и химиотерапевтици. Нервната симптоматика се копира с патогенетични средства.

3.4/5 7 оценки

Коментари към Туберкулоза на нервната система с друга локализация МКБ A17.8

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Туберкулоза на нервната система с друга локализация МКБ A17.8
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 08:16
    Коментирайте "Туберкулоза на нервната система с друга локализация МКБ A17.8"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

От коя бензиностанция предпочитате да зареждате гориво? Шел, Лукойл, Марешки или друга?

преди 1999 дни, 19 часа и 50 мин.

Може ли козметика за определена възраст да се ползва от друга възраст?

преди 2215 дни, 20 часа и 25 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 20 часа и 20 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 11 часа и 20 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 11 часа и 32 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 11 часа и 39 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival