Остеопения
› Каква е разликата между остеопения и остеопороза?
› Измерване на костна плътност
› Диета и хранителни добавки за остеопения
Въведение
Остеопенията е медицинският термин за загуба на костна плътност. Засяга приблизително една трета от жените над 50 години и мъжете над 70 години. Загубата на костна плътност се асоциира с намаление на минералното съдържание на костите и съответно по-слаба устойчивост при травми и външни въздействия, увеличен риск от фрактури.
Най-висока костна плътност се регистрира във възрастта между 25 и 30 години, като с течение на времето костната плътност физиологично намалява. При определени обстоятелства и под въздействието на определени фактори е възможна преждевременна загуба на костна плътност.
Причини и рискови фактори
Остеопенията представлява състояние, което настъпва нормално, физиологично с напредване на възрастта. Рядко се наблюдава при жени под 50 години и при мъже под 70 години, но редица подлежащи заболявания, приемани медикаменти и особености в начина на живот могат да ускорят процеса и да предизвикат появата му значително по-рано, излагайки на риск от развитие на асоциираните с остеопения усложнения.
Сред основните причини за по-ранна поява на остеопения се включват:
- подлежащи заболявания: хранителни разстройства (анорексия, булимия), улцерозен колит, болест на Крон, хипертиреоидизъм (хиперфункция или свръхактивна щитовидна жлеза), някои автоимунни заболявания (ревматоиден артрит, синдром на Ehlers-Danlos), дългогодишен захарен диабет, хронични бъбречни увреждания, синдром или болест на Cushing и други повишават риска от остеопения по комплексни механизми
- лекарства: продължителен прием на някои лекарства може да съдейства за влошаване на костната плътност, като такива например са кортикостероиди, диуретици, някои антиконвулсивни средства (фенитоин, габапентин, карбамазепин), някои диуретици, провеждане на химиотерапия, дългогодишен прием на инхибитори на протонната помпа и други
- вредни навици: тютюнопушене, включително разработените алтернативи, ежедневна консумация на алкохол (особено при прием на повече от две питиета за жени и повече от четири питиета за мъже, по-често от четири пъти седмично)
- заседнал начин на живот: нездравословно хранене с намален внос на редица важни минерали и витамини (особено важни за поддържане на костното здраве са калций и витамин Д), обездвижване и липса на регулярна физическа активност, особено при липса на силови упражнения и упражнения за мускулна сила и тонус
Сред основните рискови фактори, които увеличават вероятността от развитие на остеопения, се включват женски пол, възраст над 50 години, менопауза, тютюнопушене или употреба на тютюневи изделия, злоупотреба с алкохол (повече от две питиета на ден), дефицит на витамин Д и/или калций, подлежащи хормонални, ендокринни, метаболитни или стомашно-чревни заболявания, поднормено тегло или тегло в долната граница и много други.
Симптоми и усложнения
Сама по себе си остеопенията не предизвиква абсолютно никакви оплаквания. Намаляването на костната плътност е процес, който не е свързан с физически проявления.
В много от случаите първи признак на заболяването е фрактура на кост (счупване), причинена от леко натоварване.
Основните усложнения, асоциирани с остеопения, са прогресия на състоянието до остеопороза и фрактури, като за остеопорозата са характерни така наречените патологични фрактури, които се проявяват спонтанно, без наличие на натоварване, удар, падане или друг вид травма.
Каква е разликата между остеопения и остеопороза?
Основната разлика между остеопения и остеопороза е в тежестта и степента на загуба на костна плътност. Остеопенията може да се разглежда като предвестник на остеопороза или състоянието, което предшества остеопорозата.
При остеопения се наблюдава лека загуба на костна плътност, която изисква предимно промяна в начина на живот, в редки случаи медикаментозно лечение и е свързана с леко повишение на риск от фрактури.
При остеопороза е налице значителна загуба на костна плътност, необходима е комплексна своевременна терапия и е налице висок риск от сериозни, бавно зарастващи фрактури, които в най-тежките случаи настъпват спонтанно, при липса на травматичен момент.
Полезна информация може да намерите в раздел Здравни проблеми:
Измерване на костна плътност
Измерването на костна плътност се нарича още дензитометрия (денситометрия) и представлява вид неинвазивно образно изследване за оценка на риска от остеопения и остеопороза.
Най-често използвана и най-информативна разновидност е двойно енергийната рентгенова абсорбциометрия или известна още като DEXA.
Резултатите от изследването се представят под формата на така наречения Т-score, при който се сравнява костната плътност на пациента с тази на средностатистически здрав 30 годишен човек. При стойности между едно и минус едно се считат за нормални, стойности между минус едно и минус две и половина говорят за остеопения.
Полезна информация може да намерите в раздел Медицински изследвания:
» Изследване на костна плътност (дензитометрия)
Лечение на остеопения
Терапевтичният подход при установяване на остеопения и изясняване на подлежащите рискови фактори е комплексен и насочен към забавяне прогресията на процеса и преминаването му към остеопороза.
Лечението следва да бъде строго индивидуализирано и насочено към конкретния пациент, като най-често е комплексно и включва:
- оптимална физическа активност: регулярната и съобразена с възрастта и състоянието физическа активност има огромно влияние върху здравината и издръжливостта на опорно-двигателния апарат. При възможност се препоръчват силови упражнения с вдигане на тежести за укрепване на мускулатурата, както и упражнения за укрепване на баланса. При необходимост от щадящ режим и по-леко натоварване се препоръчват ежедневни разходки, йога, пилатес, лечебна гимнастика
- лайфстайл лечение: лайфстайл терапията включва изготвяне на индивидуален хранителен план (при възможност), корекция на вредните навици (отказ от тютюнопушене, преустановяване приема на алкохол), редукция на теглото при наличие на наднормено тегло или затлъстяване, лечение и контрол на подлежащи заболявания
- лекарства при остеопения: при високо рискови пациенти може да се наложи провеждане на медикаментозно лечение, включващо най-често алендронат, ибандронат, ризедронат, ралоксифен, золедронова киселина и други, а при липса на ефект може да се обмисли терапия с терипаратид, абалопаратид, ромозозумаб. Необходима е оценка на риска от поява на нежелани ефекти и взаимодействия
Лечението е продължително, като основната цел е стопиране загубата на костна плътност. Обратно развитие на процеса може да се постигне при част от пациентите, при които остеопенията е диагностицирана в ранен етап.
Диета и хранителни добавки за остеопения
Пълноценното хранене и при необходимост допълнителен суплементация с някои важни витамини и минерали има ключово значение не само за лечение на остеопенията, но също и за нейната превенция, забавяне на прогресията и намаляване риска от усложнения.
Най-общо се препоръчва:
- калций: в много от случаите се налага допълнителен прием на калциеви добавки с цел набавяне на необходимите за възрастта количества. Препоръчва се жените до 50 години да приемат по 1000 милиграма калций дневно, а над 50 годишните жени следва да приемат по 1200 милиграма дневно. При мъжете до 70 годишна възраст се препоръчват 1000 милиграма дневно, а по 1200 милиграма дневно се препоръчва при мъже над 70 години
- витамин Д: недостиг и дефицит на витамин Д се наблюдава при значителен процент от населението, като е налице връзка между ниските нива на витамина и повишеният риск от остеопения в по-ранна възраст. При лица под 50 години се препоръчва ежедневен прием на 400 до 800 международни единици витамин Д, а над 50 години се препоръчва прием на 800 до 1000 международни единици витамин Д. Дневните препоръчителни дози са по-високи при лица с недостиг или дефицит, както и при наличие на фактори, които понижават нивата му. Препоръчва се прекарване на поне 20 минути на ден на пряка слънчева светлина за стимулиране на естествения синтез на витамина
- други добавки: според индивидуалния случай може да се наложи допълнителен прием и на други добавки, като най-често това са магнезий, цинк, селен, желязо, витамин Е, витамин Ц, витамини от група В
- полезни храни при остеопения: диетата следва да бъде добре балансирана, като се препоръчва повишена консумация на зеленолистни зеленчуци, пресни плодове, мляко и млечни храни, яйца, бяло месо, риба, ядки
- вредни храни при остеопения: необходимо е ограничаване на мазните и пържени храни, газирани напитки, богати на кофеин храни и напитки, фаст фууд, сладкарски изделия, силно преработени храни
Прогнозата при остеопения се определя строго индивидуално, като при своевременно диагностициране и започване на лечение, обикновено е добра и се наблюдава забавяне в намаляването на костната плътност.
Препоръчва се при лица с потвърдена остеопения да се извършват регулярни профилактични изследвания, включващи проследяване нивата на калция и витамин Д, измерване на костната плътност.
Изображения: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ФЛЕКСОБИОНА ПЛЮС саше * 21
Библиография
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21855-osteopenia
https://www.webmd.com/osteoporosis/osteopenia-early-signs-of-bone-loss
https://www.health.harvard.edu/womens-health/osteopenia-when-you-have-weak-bones-but-not-osteoporosis
https://en.wikipedia.org/wiki/Osteopenia
https://www.healthline.com/health/osteopenia
https://theros.org.uk/information-and-support/osteopenia/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/318321
https://www.medicalnewstoday.com/articles/osteopenia-vs-osteoporosis
СТАТИЯТА е свързана към
- Медицинска практика и клинични случаи
- Остеопороза
- Лечение на остеопения
- Употребата на Ozempic може да причини загуба на костна плътност
- Недостигът на важни ензими в организма може да доведе до фрактура на костите
- Погрижете се за артериите и костите с витамин К2
- К КАТО КРЕПКОСТ - още нещо интересно за ползите от Витамин К
- Ниската костна плътност е свързана с повишен риск от деменция
- Твърде малки количества захар водят до загуба на костна тъкан при пациенти с множествен миелом
- Недоспиването може да доведе до намаляване на костната плътност при жените
- Здрави кости предразполагат малко бръчки
Коментари към Остеопения