Хистологично устройство на щитовидната жлеза и паращитовидните жлези
Щитовидната жлеза е изградена от ляв и десен лоб, свързани с тънко повлекло. Обвиващата я капсула от съеднинителна тъкан дава снопчета към вътрешността на жлезата, като последните я разделят на делчета.
Отделните делчета са изградени от фоликули. Те са основната структурна и функционална единица на щитовиднта жлеза и представляват кълбовидни образувания с различна големина, запълнени с колоид. Стената им е изградена от кубични клетки - тиреоцити. Последните имат варираща височина в зависимост от секреторната им активност. Секретират хормоните тиронин и тироксин, които свързани с гликопротеини се складират като колоид във фоликулите.
Секреторната активност на тиреоцитите има две фази: фаза на секреция и фаза на резорбция.
Хормонът калцитонин се произвежда от парафоликулните клетки (наричани още С-клетки), които са разположени между фоликулите или в техните стени. Те са големи, овални клетки със светла цитоплазма.
Околощитовидните жлези са четири. Имат овоидна форма и се разполагат по задната повърхност на щитовидната жлеза. Фиброзната капсула, която ги обвива образува септи към вътрешността. Между ендокринните клетки на околощитовидните жлези се забелязват множество липоцити.
Клетките на околощитовидните жлези, в зависимост от функцията си, са два основни вида:
- главни клетки - малки клетки с големи ядра, в които има плътен хроматин. Те секретират паратхормон.
- ацидофилни клетки - рядко срещани. По-големи са от главните и се срещат предимно при възрастни индивиди.
Коментари към Хистологично устройство на щитовидната жлеза и паращитовидните жлези