Хистологично устройство на черния дроб
От вгъванията на плазмолемата на съседни хепатоцити се образуват жлъчните капиляри. Хепатоцитите образуват жлъчен секрет, отделят го в капилярчето и го сгъстяват допълнително. В периферната част на делчето жлъчното капилярче се разширява и се включва в жлъчното каналче.
Между чернодробните плочки в делчето се разполагат междувенозни синусоидни капиляри, които събират кръв от междуделчестите вени и я отвеждат във vena centralis. Техните стени са изградени от Купферови и ендотелни клетки. Ако е необходимо, Купферовите клетки могат да фагоцитират.
Между стената на синусоидния капиляр и чернодробната плочка се образува така нареченото пространство на Дисе, през което преминава кръвната плазма, като по този начин хепатоцитите резорбират избирателно голяма част от веществата и ги натрупват, дообработват или обезвреждат.
Функцията на кръвно депо на черния дроб се дължи на наличието на сфинктри в двата края на синусоидните капиляри.
Резервоар на жлъчния сок е жлъчния мехур. Лигавицата му е изградена от еднослоен призматичен епител. Наблюдават се еластинови влакна, разположени в съединителната тъкан на проприята и адвентицията.
Коментари към Хистологично устройство на черния дроб