Многослоен епител
Многослойният епител може да бъде изграден от 2 до стотици реда клетки.
Различават се следните видове:
Двуреден кубичен или призматичен епител - среща се в отводните канали на мерокринните и апокринните потни жлези.
Преходен епител на Хенле - намира се в лигавицата на бъбречните чашки, уретерите и пикочния мехур. Този вид епител може да се мени в зависимост от напълването на изброените органи с урина. Характерно за базалните клетки е, че са малки, а тези разположени в горните слоеве са по-големи и полигонални. По повърхността клетките са плоски и имат две ядра.
Многослоен призматичен епител - постила лумена на уретрата, конюктивата и други.
Многослоен плосък вроговяващ епител - той изгражда епидермиса на кожата. Има 5 слоя:
Stratum basale - призматични клетки и кератинови филаменти.
Stratum spinosum - в състава му влизат полигонални клетки. В цитоплазмата им се намират кератинови филаменти.
Stratum granulosum - клетките са приплеснати и наредени в 3-4 реда, като в тях се срещат гранули, които не са обвити в мембрана.
Stratum lucidum - клетките са приплеснати, а цитоплазмата им съдържа полутечно маслопододно белтъчно вещество, наречено елайдин.
Stratum corneum - изграден е от приплеснати рогови клетки. Слоевете му варират в зависимост от областта на тялото. В клетките се намират остатъци от клетъчни органели. Кератинът, който е разположен в тях се нарича мек кератин. Повърхностните клетки на този слой непрекъснато се излющват.
Многослоен плосък невроговяващ епител - среща се в лигавицата на устната кухина, част от гълтача, хранопровода и други. Клетките са подредени с 20-30 слоя. Те често се делят митотично. При определени условия този епител може да метаплазира и да се превръща в многослоен плосък вроговяващ епител.
Коментари към Многослоен епител