Ембрионално развитие на крайниците
Всяка една от крайниковите заложби се състои от външна ектодермална чашка и вътрешна мезодермална сърцевина. Ектодермалната съставка на заложбата се означава още като апикален ектодермален гребен, който има съществено значение чрез индуктивното си влияние за по-нататъшното ембрионално развитие на крайниците.
Експериментални опити показват, че без развитието на ектодермалната чашка е невъзможно развитието на крайниците. Индуктивното влияние на ектодермалния гребен се отразява върху развитието на бъдещите мезенхимни подразделения и съставни части на крайниците. От друга страна индуктивното влияние не определя вътрешната сегментация на мезенхимната.
Развитието на крайниците продължава около четири седмици, включвайки 5-та до 8-та седмици. Въпреки двудневното изоставане на долните крайници в края на периода се постига синхронизиране и изравняване на процеса.
През 33-ия ден в заложбата на горния крайник могат да бъдат разграничени дланната плочка, предмишницата, мишницата и раменната област. В заложбата на долния крайник се разграничава закръглената проксимална част от крайната дистална част.
През 37-ия ден настъпва диференциация на дланната плочка с формирането на китковата област и пръстовата плочка с набелязано пъпкуване на пръстите. В долния крайник са набелязани и разграничими бедро, подбедрица и ходилна плочка.
През 38-ия ден пръстовите зачатъци стават ясно разграничими с наличие на мезенхимни разтеглици между тях, които постепенно се резорбират като резултат на апоптозата и развитие на некротични участъци между пръстовите лъчи. Долния крайник ясно се разграничава от трупа и ходилната плочка е добре откроена.
През 44-ия ден се появяват вдлъбвания във върховете на пръстите, като браздите между пръстовите лъчи на дланната плочка са дълбоки и се оформя лакътната област. Пръстовите лъчи на ходилната плочка са добре изразени.
През 47-ия ден горният крайник лежи в парасагиталната равнина с набелязана флексия. В долния крайник пръстовите лъчи са добре развити с дълбоки вгъвания между тях, въпреки че все още не се забелязват вдлъбвания във върховете на пръстите.
През 52-ия ден горните крайници са слабо сгънати в лакътната област, а пръстите образуват малки подутини. Тези подутини са т. нар тактилни възглавнички. Китките са леко сгънати и се приближават в срединната линия пред сърдечната проминенция. Долните крайници са значително удължени и са приближени към срединната линия. Върховете на пръстите са слабо вгънати.
През 56-ия ден всички области на горните и долните крайници са добре проявени, включително техните пръсти. Дланите на горните крайници леко са прекръстосани в срединната линия.
Освен в парасагиталната равнина, крайниците се ротират през 7-та и 8-та седмица и по надлъжната си ос. Горните крайници се ротират на 80 латерално (странично), при което лакътната област заема гръбна позиция, а мускулите разгъвачи се разполагат дорзално и латерално. Долните крайници се ротират също на около 90, като коленните области заемат вентрална позиция, а мускулите разгъвачи се разполагат също по предната страна на бедрото и подбедрицата. Ротацията е свързана и със спиралното извиване на нервите, осигуряващи инервацията на съответните дерматоми и миотоми.
Най-критичният период при развитието на крайниците е между 24-ия и 36-и ден след оплождането. В този период въздействието на тератогенните фактори води до тежки нарушения в ембрионалното развитие на крайниците.
Коментари към Ембрионално развитие на крайниците