Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Анатомия Ембриология Специална ембриология Ембрионално развитие на дихателната система Ембриология на бронхи и бели дробове

Ембриология на бронхи и бели дробове

от 24 юли 2012г., обновено на 24 юни 2022г.
Автор: Атанас Кутлев
Ембриология на бронхи и бели дробове - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

В края на 4-та седмица в каудалния участък на респираторния дивертикул се появява обло разширение, което бързо се разделя на два бронхиални ендодермални зачатъка. В началото на 5-та седмица всеки зачатък се удължава и разширява, при което се образуват първичните ляв и десен главен бронх. От тях съответно се развиват вдясно три, а вляво два вторични бронха. След растежа, който се осъществява в латерална и каудална посока, зачатъците проникват в интраембрионалния целом (интраембрионалната кухина) и съответните перикардоперитонеални канали от двете страни на предното черво. Появилите се плевроперитонеални и плевроперикардни гънки способстват за образуването на първичните плеврални кухини. В периода до 7-ма седмица чрез последващи дихотомични деления дясната бронхиална заложба оформя 10 сегментарни бронхи, а лявата - 9. Всеки сегментарен бронх и прилежащият към него мезенхим представляват заложбата на бронхопулмоналния сегмент. Към 24-та седмица се извършват нови 17 деления, при което се оформят респираторните бронхиоли. Окончателното развитие на бронхиалното дърво се достига след още 7 последователни деления в постнаталното развитие.

Заедно с делителния процес на бронхите се осъществява и развитието на бронхиалните хрущяли, съединителната и мускулната тъкан от околния мезенхим. Външната повърхност на развиващите се тъкани се покрива от висцералната плевра, която произхожда от спланхоплевралната мезодерма. Вътрешната повърхност на гръдната кухина се тапицира от париеталната плевра, която произхожда от соматоплевралната мезодерма. Между висцералната и париеталната плевра се разполага плевралната кухина.

Развитието на белодробната тъкан преминава през четири основни стадия.

Псевдогландуларният период трае от 5-та до 17-та седмица. Белият дроб има вид на голяма екзокринна жлеза. В края на псвдогландуларния период всички тъканни елементи са развити с изключение на алвеоларния епител.

Каналикуларният период продължава от 16-та седмица до 25-та седмица. Този период се застъпва с предишния поради по-ранното развитие на горните дялове на белия дроб. През този период се разширяват лумените на бронхите и терминалните бронхиоли. Белодробната тъкан се васкуларизира обилно, което означава че започват да се образуват съдове и се дава начало на обилното кръвоснабдяване. В края на канликуларния период всеки бронх се разделя на два и повече респираторни бронхиоли, а всеки от респираторните бронхиоли образува от 3 до 6 алвеоларни хода. В някои от алвеоларните ходове се образува алвеоларни торбички, при което е възможна частична респирация и газова обмяна.

Терминалният сакуларен период продължава от 24-та седмица до раждането. През този период много от алвеоларните торбички имат тънко епително покритие от ендодермален произход, като клетките принадлежат към пневмоцити от I тип. Наблюдава се развитие на богата капилярна мрежа в мезенхима около алвеоларните торбички, а заедно с тях и мрежа от лимфни капиляри. Между 26-та и 28-та седмица се развиват и пневмоцитите, които произвеждат сърфактант.

Алвеоларният период продължава от късния плоден период до 8-та година след раждането. Това е продължителен период, през който създадените алвеоли се разширяват и обогатяват своето кръвоснабдяване. Белите дробове увеличават значително размерите си, като причината най-вече е създаването на нови алвеоли от респираторните бронхиоли и терминални сакове. Броят на алвеолите при новородени достига 50 милиона, а след пълното развитие на белодробния паренхим около 8-та година той надвишава 300 милиона.

 

Вродена аномалия, която се свързва с ембриологията на бронхите и белите дробове е хиалинно-мембранната болест. Недостатъчното производство на сърфактант е главната причина за развитието на аномалията. Алвеолите се запълват от гъсто белтъчно съдържимо, което им придава стъкловиден и хиалинен вид.

Нерядко срещано явление, несъвместимо с живота, е едностранната белодробна агенезия. Тя се компенсира от допълнително разширена алвеоларна повърхност на наличния бял дроб.

3.3/5 3 оценки

Коментари към Ембриология на бронхи и бели дробове

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Ембриология на бронхи и бели дробове
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 03:58
    Коментирайте "Ембриология на бронхи и бели дробове"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Ембриология
  • Специална ембриология
  • Ембрионално развитие на дихателната система
  • Бронхи
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Кожата на главата ми се бели ужасно, какво да направя?

преди 2252 дни, 18 часа и 9 мин.

Бели песъчинки по съдовете от таблетки за съдомиялна - случвало ли ви се е?

преди 2291 дни, 14 часа и 7 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 12 часа и 9 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 4 часа и 50 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 11 часа и 41 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 19 дни, 18 часа и 43 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ВИШИ СОЛЕЙ АВТОБРОНЗИРАЩО МЛЯКО ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО 100 мл

ЛА РОШ ТОЛЕРИАН СЕНЗИТИВ ХИДРАТИРАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 40 мл

ЛИПОКАНТЕ таблетки 1 мг * 30

ИМУРАН таблетки 50 мг * 100

ЛИПОКАНТЕ таблетки 2 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 21:34:27

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: В12 от 02 юли 2025г. в 20:39:41

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 20:27:07

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: DOBROMIR SIMOV от 02 юли 2025г. в 19:34:48

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 17:28:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival