Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Анатомия Ембриология Обща ембриология Гаметогенеза

Гаметогенеза

от 08 фев 2011г., обновено на 27 авг 2012г.
Автор: Атанас Кутлев
Гаметогенеза - изображение
  • Инфо
  • Подраздели
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Подраздели
Коментари
Свързаност

Гаметогенезата е процес на образуване и развитие на специализирани зародишеви клетки, наречени гамети. След последващи митотични и мейотични деления се превръщат в специфични мъжки и женски полови клетки.

Първичните полови клетки се формират през втората седмица на ембрионалното развитие. В края на третата седмица на ембрионалното развитие те се придвижват в стената на жълтъчното мехурче. През четвъртата седмица гоноцитите започват да мигрират, като достигат половите гребени в края на петата седмица. Гоноцитите са големи и светли клетки, в които има много гликоген.

Половите гребени се намират медиално от първичния бъбрек и на повърхността си имат целомен епител, който разраства, включва половите клетки и прониква в подлежащия мезенхим. По този начин се оформят първичните полови кордонни повлекла. На 7-та седница се оформят големи и светли гоноцити.

Половата диференциация се извършва, когато зародишът достигне до 17 mm.

В случай, че ембрионът е от мъжки пол, под действието на SRY-гена, който се намира в късото рамо на Y хромозомата, се кодира тестис-определящия фактор. През четвъртия месец са се обособили Сертолиевите клетки, които се превръщат в сперматогонии. Зреенето на последните се осъществява в периода на пубертета.

Ако ембрионът е от женски пол, оформянето на женските гонади закъснява. Първите повлекла, в които има примордални полови клетки, навлизат дълбоко и дегенерират, като на тяхно място се образува медулата на яйчника. Примордалните фоликули се състоят от овогоний в средата и ред плоски епителни клетки. Примордалните клетки, след като навлязат в заложбата на гонадата се делят и се трансформират в овогонии. През третия месец овогониите започват да се делят и образуват овоцити от I ред. Започва I мейотично делене, което бива стопирано в диплотен стадий на профазата му.

3.4/5 13 оценки

Подраздели на Гаметогенеза

  • Овогенеза

  • Сперматогенеза

Коментари към Гаметогенеза

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Гаметогенеза
    www.framar.bg 
    на 08 March 2021 в 04:22
    Коментирайте "Гаметогенеза"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Ембриология
  • Обща ембриология

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах