Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Анатомия Ембриология Обща ембриология Гаметогенеза Овогенеза

Овогенеза (Ovogenesis)

от 11 фев 2011г., обновено на 12 фев 2011г.
Автор: Атанас Кутлев
Овогенеза (Ovogenesis) - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност
   Женските полови клетки са: овоцитите, текоцитите, интерстициалните и сателитните клетки.

   Яйцеклетката при човека е обкръжена от блестяща обвивка - zona pellucida. Последната е изградена от гликопротеини.

   Клетъчната мембрана на яйцеклетката (оолема) може да образува множество микровили, които да проникнат в перивителинното пространство.

   Ядрото на женската полова клетка има хаплоиден хромозомен набор. При растежа на овоцитите се извършват интензивни синтетични процеси. В яйцеклетките има добре развит ендоплазмен ретикулум.

   От клетъчните включвания най-важен е жълтъкът (липовитеин и фосфовитин), който се вижда под формата на гранули, пластинки или сферични образувания. Жълтъкът се образува при участие на ендоплазмения ретикулум и апарата на Голджи.

   В яйчника овоцитите са разположени във фоликули. Според степента им на развитите те биват няколко вида:
 - примордиален фоликул - изграден е от овоцити I ред и един ред плоски епителни клетки;
 - първичен фоликул - също се състой от овоцити I ред и един ред сателитни клетки с кубична или призматична форма.
 - вторичен фоликул - изграден е от овоцити I ред, които са с увеличени размери, zona pellcida и сателитни клетки, които са в няколко реда.
   Зрелите фоликули имат голяма фоликулна празнина, която е изпълнена с течност. Сателитните клетки, които са разположени по периферията образуват stratum granulosum. При него яйцеклетката се намира в единия полюс на фоликула. Отвън базалната мембрана се намират клетките на theca folliculi.

   Овулаторният фоликул има следните характерни особености: яйцеклетката губи ядрото си, но в единия полюс има наличие на делително вретено. Сателитните клетки започват да се трансформират към лутеинни. Около периодът на овулацията, овоцитът завършва първото мейотично делене, при което отделя първото полярно телце и се превръща в овоцит от 2 ред. Последният започва второто мейотично делене, но спира в метафаза няколко часа преди овулация. Овоцитът от 2 ред постъпва в маточната тръба, където е заобиколен от сателитни клетки (втория клетъчен вид женски полови клетки), образуващи т.нар. corona radiata.

   Текоцитът е третият вид женски полови клетки. Тези клетки изграждат вътрешния слой около фоликула, който е силно кръвоснабден. Тези клетки могат да отделят естрогени.

   Четвъртият вид женски полови клетки са интерстициалните клетки. Те са разположени в групи и се намират около малки кръвоносни съдове, като може и да се срещнат в медулата или сърцевината на яйчника.

   Друг вид женски полови клетки са хилусните клетки, които се намират в медулата на яйчника, в близост до неговия хилус. Структурно и функционално са подобни на Лайдиговите клетки в тестиса и като тях продуцират тестостерон.

   Овулацията е процес, който протича в три стадия:

   Период на пролиферация - гоноцитите се диференцират в овогонии, които след многократно делене се превръщат в овоцити от I ред. Тези клетки започват първото мейотично делене, но спират в диплотения стадий. В това състояние те остават до пубертета.

   Период на растеж - започва след раждането и е свързан с превръщане на овоцита от I ред на примордалния фоликул в овоцит от I ред на растящия фоликул.

   Период на съзряване - включва двете мейотични деления , между които липсва интерфаза. По този начин хромозомите се редуцират и ядрото се оформя с хаплоиден набор хромозоми.

 

 


3.8/5 8 оценки

Коментари към Овогенеза (Ovogenesis)

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Овогенеза (Ovogenesis)
    www.framar.bg 
    на 08 March 2021 в 02:05
    Коментирайте "Овогенеза (Ovogenesis)"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Ембриология
  • Обща ембриология
  • Гаметогенеза

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах