Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Анатомия Органи и системи Сърдечносъдова система Венозен отдел на сърдечно-съдовета система Долна куха вена Вени на долния крайник

Вени на долния крайник (venae membri inferioris)

от 19 март 2015г., обновено на 24 юни 2022г.
Автор: Атанас Кутлев
Вени на долния крайник (venae membri inferioris) - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Венозната кръв от долния крайник се оттича по вени, които според локализацията си се разделят на повърхностни, дълбоки и комунициращи. Повърхностните венозни съдове лежат в подкожието на долния крайник, а дълбоките се разполагат субфасциално между мускулите, като съпровождат артериите. Комунициращите вени осъществяват връзка между повърхностните и дълбоките вени. Повърхностните вени са добре развити в областта на ходилото и подбедрицата, докато в областта на бедрото са по-слабо представени. Характерна особеност на вените на долния крайник е наличието на голям брой гъсто разположени клапи. Тази особеност на вените и дейността на мускулатурата на крайника са от основно значение за оттичането на кръвта към сърцето.

Повърхностни вени на долния крайник:

1. Повърхностните вени на ходилото формират добре развити венозни мрежи, разположени по стъпалната повърхност - rete venosum plantare pedis, и по дорзалната повърхност - rete venosum dorsale pedis. В областта на стъпалото на нивото на главичките на предноходилните кости се разполага венозна дъга - arcus venosus plantaris pedis. Тази дъга анастомозира с аналогична по разположение дъга по гърба на ходилото - arcus venosus dorsalis pedis. Двата клона на посочените по-горе дъги се продължават в маргинални вени, вървящи по медиалния и латералния ръб на ходилото. Те приемат притоци от дорзалната и стъпална венозни мрежи. Медиалната маргинална вена продължава своя ход в областта на подбедрицата вече като v. saphena magna, а латералната маргинална вена - като v. saphena parva.

2. Голямата подкожна вена - v. saphena magna, е непосредствено продължение на медиалната маргинална вена. Тя минава пред медиалния глезен и продължава по вътрешния ръб на големия пищял. В областта на коляното върви по медиалната му повърхност, след това се отклонява постепенно напред, като в областта на бедрото преминава по предно-медиалната му повърхност. В hiatus saphenus на бедрената фасция v. saphena magna пробива fascia cribrosa и се отваря в бедрената вена.

В ствола на голямата подкожна вена се вливат множество притоци от подкожните слоеве. В областта на подбедрицата тя анастомозира с v. saphena parva и с дълбоките венозни съдове. В своя краен участък в горната част на бедрото тя прием следните притоци:

  • v. saphena accesoria - формира се от подкожни вени на вътрешната повърхност на бедрото;
  • v. epigastrica superficialis - изхожда от подкожието на долната част на коремната стена;
  • v. circumflexa superficialis ilium - води началото си от подкожните слоеве в областта на предното хълбочно бодило;
  • vv. pudendae externae - по тях се оттича кръвта от подкожието на външните полови органи - пенис (клитор) и скротум (големи срамни устни).

3. Малката подкожна вена - v. saphena parva, започва като латерална маргинална вена, минава зад външния глезен и продължава нагоре по задната повърхност на подбедрицата, в началото по латералния ръб на Ахилесовото сухожилие, а по-нагоре по срединната линия. В средната трета на подбедрицата тя преминава между двата листа на подбедрената фасция и се разполага между двете глави на m. gastrocnemius. В участъка на задколянната яма венозният съд преминава подфасциално и се разделя на два клона. Единият клон е нейно непосредствено продължение и се влива във v. poplitea, а другият се влива в началото на v. profunda femoris или в тънък и непостоянен венозен съд - v. femoropoplitea.

Дълбоки вени на долния крайник:

1. Дълбоките вени на ходилото вървят по две и придружават едноименните артериални съдове. В областта на стъпалото вените на пръстите се групират по две и образуват vv. metatarsales plantares, които съпътстват едноименните артерии. От тях се отделят перфорантни клончета към гърба на ходилото, а те се отварят в дълбока венозна дъга - arcus venosus plantaris profundus. Последната се продължава в латералните плантарни вени, които в задната част на стъпалото се обединяват с медиалните плантарни вени и формират vv. tibialis posteriores. По гърба на ходилото дълбоките вени се сливат и дават началото на vv. tibiales anteriores.

2. Дълбоките вени на подбедрицата са представени от по два венозни съда, съпровождащи едноименните артерии. Те приемат венозни притоци от мускулите, фасциите и костите в областта на подбедрицата.

3. V. poplitea (задколянна вена) се образува при горния отвор на canalis cruropopliteus в резултат на обединяването на предните и задните vv. tibiales. Тя преминава през fossa poplitea, като се разполага от задната страна на едноименната артерия. При долния отвор на адукторния канал тя продължава като бедрена вена - v. femoris. В задколянната вена, освен v. saphena parva, се вливат и vv. geniculares, носещи кръв от колянната става.

4. V. femoris е непосредствено продължение на задколянната вена. Началният й участък се разполага в canalis adductorius от задно-латералната страна на едноименната артерия. По-нагоре тя преминава в trigonum femorale, постепенно променя положението си спрямо бедрената артерия и в горната част на бедрото лежи от медиалната й страна. Притоците на бедрената вена показват индивидуални особености и вариабилност. В повечето случаи в нея се вливат следните големи притоци:

  • v. profunda femoris - най-дистално разположения приток, който обединява vv. perforantes;
  • vv. circumflexae femoris laterales - вени с голям калибър, събиращи кръв от предните участъци на бедрото;
  • vv. circumflexae femoris mediales - по-малки по калибър вени, съответстващи на едноименната артерия.

Комунициращите вени на долния крайник - vv. communicantes, осъществяват връзка между повърхностните и дълбоките венозни съдове. В подбедрицата се разполагат приблизително 20 такива вени, докато в областта на бедрото се открива само една вена, която е наречена комуницираща вена на canalis adductorius. Тези вени свързват повърхностни с дълбоки вени директно или посредством техни притоци. Комунициращите вени съдържат клапи, които пропускат венозна кръв само в една посока - от повърхностните към дълбоките.

Перфорантните вени - vv. perforantes, се наричат още глезенни перфоратори или вени на Кокет. Тези вени се разполагат в областта на медиалния глезен и се формират от малки кожни и подкожни вени, които нямат пряка връзка с другите подкожни вени на подбедрицата. След формирането си те вървят в дълбочина се отварят в дълбоките вени. Счита се, че при поява на клапна недостатъчност на тези вени кръвта от повърхностните малки вени, които ги образуват, не може да се оттича и се създават условия за поява на кръвен застой, причина за развитието на трофични язви.

4.6/5 8 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ДИТРАКС таблетки 500 мг * 90
69.00лв.

ДИТРАКС таблетки 500 мг * 90

ХЕРБА ФИКС ФЛЕВОФИКС тинктура 100 мл
38.00лв.

ХЕРБА ФИКС ФЛЕВОФИКС тинктура 100 мл

ФЛЕБАВЕН таблетки 1000 мг * 30 KRKA
37.99лв.

ФЛЕБАВЕН таблетки 1000 мг * 30 KRKA

ТРОКСЕРУТИН АБР гел 20 мг/г 40 г
7.48лв.

ТРОКСЕРУТИН АБР гел 20 мг/г 40 г

ТРОКСЕРУТИН капсули 300 мг * 50 ДАНСОН
18.20лв.

ТРОКСЕРУТИН капсули 300 мг * 50 ДАНСОН

Нов
ТРОКСЕВАЗИН ДУО гел 45 г ТЕВА
12.02лв.

ТРОКСЕВАЗИН ДУО гел 45 г ТЕВА

ВЕНОКОД таблетки * 90 ДОЛЕРАН ФАРМА
51.00лв.

ВЕНОКОД таблетки * 90 ДОЛЕРАН ФАРМА

ДАБИГАТРАН ЕТЕКСИЛАТ ВИАТРИС капсули 110 мг * 30
28.80лв.

ДАБИГАТРАН ЕТЕКСИЛАТ ВИАТРИС капсули 110 мг * 30

Нов
ВЕНОКОД ХЕМО АКТИВ ГЕЛ 50 мл ДОЛЕРАН ФАРМА
18.70лв.

ВЕНОКОД ХЕМО АКТИВ ГЕЛ 50 мл ДОЛЕРАН ФАРМА

ТРОКСЕВАЗИН гел 2% 100 г ТЕВА
17.80лв.

ТРОКСЕВАЗИН гел 2% 100 г ТЕВА

БИОХЕРБА ХЕСПЕРЕДИН капсули 320 мг * 60
12.40лв.

БИОХЕРБА ХЕСПЕРЕДИН капсули 320 мг * 60

ХИМАЛАЯ ПАЙЛЕКС таблетки * 40
4.60лв.

ХИМАЛАЯ ПАЙЛЕКС таблетки * 40

Коментари към Вени на долния крайник (venae membri inferioris)

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Вени на долния крайник (venae membri inferioris)
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 20:18
    Коментирайте "Вени на долния крайник (venae membri inferioris)"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Органи и системи
  • Сърдечносъдова система
  • Венозен отдел на сърдечно-съдовета система
  • Долна куха вена
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Остра болка и схващане на крайник

преди 1976 дни, 2 часа и 11 мин.

Разширени вени, тромбофлебит - мнения и въпроси

преди 2307 дни, 3 часа и 48 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 8 часа и 22 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 23 часа и 23 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 23 часа и 34 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 23 часа и 41 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival