Защо е полезно да се яде диня
Динята е сладка и освежаваща нискокалорична лятна закуска. Добре известен е фактът, че тя е с богато водно съдържание и е един от най-подходящите за освежаване и хидратация плодове през лятото.
За съжаление, динята е получила лоша репутация през последните години заради сладостта си и високо захарно съдържание. Всъщност това е погрешно! Въпреки че е толкова сладка, тя е с относително ниско съдържание на захар в сравнение с другите плодове. В една порция диня има девет грама захар. Това е по-малко от това, което бихте получили от чаша манго (23 грама), банан (18 грама) или дори ябълки (11 грама). Заедно с тези девет грама захар, динята носи и значително количество хранителни вещества - от антиоксиданти, витамини, минерали до фибри и калий.
Калории и хранително съдържание на динята
Динята е сред най-препоръчваните плодове за пречистване, детоксикация на тялото и отслабване. В 150 грама от диня се съдържат само 46 калории, което е по-ниско от дори от плодовете с ниско съдържание на захар като горски плодове. Въпреки малкото калории, една чаша (154 грама) диня съдържа много други хранителни вещества, включително витамини и минерали:
- Витамин С: 21% от препоръчителния дневен прием;
- Витамин А: 18% от препоръчителния дневен прием;
- Калий: 5% от препоръчителния дневен прием;
- Магнезий: 4% от препоръчителния дневен прием;
- Витамини В1, В5 и В6: 3% от препоръчителния дневен прием;
Освен това, динята е с високо съдържание на каротеноиди, включително бета-каротин и ликопен, както и цитрулин - важна аминокиселина.
Антиоксидантите са другите особено важни вещества, които ни носи изяждането на едно парче диня. Ето преглед на най-важните антиоксиданти в динята:
- Витамин C - антиоксидант, който помага да се предотврати увреждането на клетките от свободните радикали.
- Каротеноиди - каротеноидите са клас растителни съединения, включващ алфа-каротин и бета-каротин, които тялото превръща във витамин А.
- Ликопен - вид каротеноид, който не се превръща във витамин А. Този мощен антиоксидант дава червен цвят на растителни храни като домати и диня и е свързан с много ползи за здравето.
- Кукурбитацин Е - по-малко известно растително съединение с антиоксидантни и противовъзпалителни ефекти. Горчивият пъпеш, роднина на динята, съдържа още повече кукурбитацин Е.
Полезни свойства на динята
Динята е около 90% вода, което я прави полезна за поддържане на хидратация през лятото. Може да задоволи и апетита за сладко с естествените си захари.
Динята съдържа и антиоксиданти. Тези вещества могат да помогнат за отстраняването на молекулите, известни като свободни радикали, от тялото. Свободните радийали могат да доведат до увреждане на клетките и до редица заболявания, като рак и сърдечни заболявания. Тялото може да премахне част от свободните радикали по естествен път, но диетичните антиоксиданти подпомагат този процес.
Някои от начините, чрез които антиоксидантите и други хранителни вещества в динята могат да помогнат за защитата на здравето на човека:
Резен диня подобрява здравето на сърцето
Като се има предвид, че сърдечните заболявания са сред убиец номер едно в съвременния свят, винаги е добре човек да се зареди със здравословни храни, които са полезни за сърцето. Начинът на живот, включително храненето, може да намали риска от сърдечен удар и инсулт чрез понижаване на кръвното налягане и нивата на холестерол в кръвта.
Проучвания сочат, че ликопенът в динята може да помогне за понижаване на холестерола и кръвното налягане. Според проучвания при хора със затлъстяване, жени след менопауза и мъже финландци, ликопенът допринася за намаляване на втвърдяването и удебеляването на стените на кръвоносните съдове.
Цитрулинът е аминокиселина, съдържаща се в динята, която може да повиши нивата на азотен оксид в организма, а той подпомага разширяването на кръвоносните съдове и съответно понижава кръвното налягане.
Други витамини и минерали в динята, полезни за сърцето, са витамини А, В6, С, магнезий и калий.
Динята намалява риска от рак
Динята дължи своя прекрасен розово-червен оттенък на антиоксиданта ликопен, който има известна роля за борба с рака. „Ликопенът е антиоксидант и антираково хранително вещество, което може да се консумира сурово и е биологично достъпно (използваемо от тялото)“, казва Изабел Смит (национално признат регистриран експерт по диетология, здраве и начин на живот, изпълнителен директор и основател на Isabel Smith Nutrition). Разбира се, динята сама по себе си не може да ви предпази от заболяване, но хранителните вещества в нея могат да бъдат полезни като част от цялостната здравословна диета.
Диня за здраве на очите и превенция на макулна дегенерация
Динята съдържа високи нива на бета-каротин, който се превръща в организма във витамин А. Това хранително вещество защитава очите от макулна дегенерация и нощна слепота.
От друга страна, ликопенът, съдържащ се в динята, като антиоксидант и противовъзпалително съединение може да помогне да се предотврати развитието и влошаването на макулна дегенерация - често срещан проблем с очите, който може да причини слепота при по-възрастни.
Диня за облекчаване на мускулна треска
Динята може да намали болезнеността на мускулите и да подобри времето за възстановяване след упражнения при спортисти. Въглехидратите имат много негативна репутация в наши дни, но след тренировка мускулите трябва да попълнят запасите си от гликоген, което е част от правилното възстановяване.
Аминокиселината цитрулин в динята има отношение към намаляването на болката в мускулите. В испанско проучване е установено, че тя може да ускори резорбцията на излишната млечна киселина натрупана в мускулите и да премахне болезнеността след упражнения. В динята се съдържа допълнително количество от тази аминокиселина в сравнение с други плодове. Интересното е, че сокът от диня изглежда подобрява и абсорбцията на цитрулин.
В малко проучване е даван на спортисти обикновен сок от диня, сок от диня, смесен с цитрулин или цитрулинова напитка. Установено било, че спортистите, които приемали напитките, съдържащи сок от диня, имали по-малка болезненост на мускулите и по-бързо възстановяване на сърдечната честота в сравнение с тези, приемали само цитрулин.
Изследователите също така провеждат експеримент в епруветка, изследвайки абсорбцията на цитрулин. Техните открития показват, че абсорбцията на цитрулин е най-ефективна, когато се консумира в комбинация със сок от диня.
Още начини за справяне с мускулната треска може да научите в: Мускулна треска - лечение по естествен път
Динята полезна за кожата и косата
Наличието на витамин А и витамин С в динята са това, което прави резен диня полезен за здравето на кожата и косата. Витамин С помага на тялото да произвежда колаген - протеин, който поддържа еластичността на кожата и здравината на косата. Витамин А помага за производството и възстановяването на кожните клетки. Без достатъчно витамин А кожата може да изглежда суха и люспеста.
Ликопенът и бета-каротинът пък могат да помогнат за защитата на кожата от слънчево изгаряне
Динята подобрява храносмилането
Наличието на много вода и малко количество фибри в динята е фактор, който я прави важна за здравословното храносмилане. Консумацията на богати на вода и фибри плодове и зеленчуци, включително диня, може да бъде много полезно за насърчаване на нормалното движение на червата.
Изпийте голяма чаша сок от диня, за да се освободите от запека. Аналогичен ефект има и изяждането на един резен диня.
Семките от динята помагат за разтваряне на камъни в бъбреците
Прочистващият диуретичен ефект на динята е особено важен при проблеми с бъбреците и пикочния мехур. Пиенето на сок от кората на диня може да помогне за разграждането и елиминирането на камъни в бъбреците. Семките от динята също имат някои полезни ефекти върху здравето. Те се използват и в китайската медицина като алтернативен лек срещу камъни в бъбреците от векове.
Вземете 4 семки от диня и ги натрошете, сварете ги в два литра вода и след 15 минути изпийте водата.
И въпреки множеството полезни ефекти за здравето, ако имате диабет или високи триглицериди, яжте този плод умерено.
Още средства, които може да са от полза срещу бъбречни камъни вижте в темата: Натурални средства срещу камъни в бъбреците
Диня срещу артрит
Богатото съдържание на бета-каротин и витамин С в този огромен плод прави чудеса при потушаване на възпалението, което помага при състояния като остеоартрит или ревматоиден артрит.
Динята предпазва от задържане на течности
Диуретичното действие на динята подпомага елиминирането на излишните течности от тялото и предотвратява задържането на вода, особено за жени в периода на менструация и бременност.
Диня за превенция на астма
Някои експерти смятат, че свободните радикали допринасят за развитието на астма.
Проучванията не потвърждават, че приемането на добавки с витамин С може да помогне за предотвратяване на астма, но диета, богата на витамин С, може да предложи известна защита. Парче диня с тегло около 154 грама осигурява 12,5 милиграма витамин С или между 14% и 16% от дневните нужди на човек.
Диня за подпомагане на мозъка и нервната система
Холинът е друг антиоксидант, който се среща в динята. Той допринася за следните функции и дейности:
- движение на мускулите
- учене и памет
- поддържане на структурата на клетъчните мембрани
- предаването на нервните импулси
- ранното развитие на мозъка
Една теория предполага, че холинът може да помогне за забавяне на развитието на деменцията при болестта на Алцхаймер, но няма достатъчно доказателства, които да потвърдят това.
Как да се използва динята най-ефективно?
Студената диня е най-добрият вариант за ядене на диня. Естествено, най-полезна и вкусна е динята през лятото, когато е плодът е в най-естествената си форма и също така възстановява хранителните вещества, които губите от топлината.
Сок от диня: Поставете нарязаната на кубчета диня и няколко кубчета лед в блендер, за да си направите студена, освежаваща, електролитна напитка, която е идеална за рехидратиране след упражнения или дълъг ден на слънце. Смесете сока от диня с други плодови сокове или го добавете в десерти
Салата с диня: Може да си приготвите вкусна и здравословна лятна салата от диня, мента и свежа моцарела в комбинация със спанак. Друг вариант е рукола с кубчета диня, фета, тиквени семки и лек дресинг.
Смути от диня: Направете си смути само от диня или комбинирайте с портокалов сок за допълнителен акцент. Не забравяйте, че сокът разгражда фибрите, което прави захарта по-лесна за усвояване. За хората с диабет е по-добре да ядат прясна диня, а не да пият сок.
Печени семки от диня: изпечете семките на динята във фурна за 15 - 20 минути, за да направите вкусна закуска. 30 грама семена може да осигурят около 8 г протеин или 14% - 17% от дневните нужди на човек.
Салса с диня: Натрошете диня и комбинирайте със сок от лайм, сол и домати за хубава салса, която може да е отлична гарнитура към парче риба или пиле на скара.
Изображения: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ОРИЗОВ ПРОТЕИН 700 г SANCT BERNHARD
ЗОЯ БИО ЛУКУМА прах 150 г
РЕЦЕПТИ ОТ РЕСТОРАНТА НА ГОРДЪН РАМЗИ - ГОРДЪН РАМЗИ - ХЕРМЕС
ОЛ НУТРИШЪН НАТУРАЛЕН МЕД С КАКАО 400 г
ОМРЪЗНА МИ ДА ГОТВЯ - КНИГА ЗА БЪРЗИ РАСТИТЕЛНИ РЕЦЕПТИ
ЯЖТЕ МРЪСНО - ДЖОШ АКС - ХЕРМЕС
Библиография
https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-health-benefits-of-watermelon
https://health.clevelandclinic.org/benefits-of-watermelon/
https://www.healthline.com/nutrition/watermelon-health-benefits
https://www.nwhealth.edu/news/11-top-watermelon-health-benefits/
https://www.mayoclinichealthsystem.org/hometown-health/speaking-of-health/the-wonders-of-watermelon
https://www.medicalnewstoday.com/articles/266886
https://www.verywellhealth.com/benefits-of-watermelon-7498099
https://draxe.com/nutrition/benefits-of-watermelon/
https://www.myhealthbodycoach.com/2019/02/Marvelous-Health-Benefits-of-Watermelon.html
https://www.wellandgood.com/good-food/health-benefits-of-watermelon/
СТАТИЯТА е свързана към
- Натурални продукти
- храни и пробиотици
- Хранителна пирамида на принципите на здравословното хранене
- Направете си напитка с уникални лечебни свойства от мляко, мед, ванилия и канела
- Здравословен хранителен режим
- Лечение при булимия
- Погрешни схващания за здравословното хранене
- Как трябва да се хранят хората над 50-годишна възраст
- Забранените храни по време на бременност - част 1
- Макароните са полезни и предразполагат към здравословно хранене
- Как да спрем да ядем вредни храни
- Изключете бананите и киселото мляко от закуската си
Коментари към Защо е полезно да се яде диня