Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на пикочо-половата система Невъзпалителни болести на женските полови органи Безплодие при жената Женско безплодие с маточен произход

Женско безплодие с маточен произход МКБ N97.2

от 26 март 2012г., обновено на 08 дек 2022г.
Женско безплодие с маточен произход МКБ N97.2 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
Инфо
Инфо
Коментари

Безплодие представлява неспособност една съпружеска двойка да създава поколение, (без да използва противозачатъчни средства) в продължение на 2 години след сключване на брака, ако партньорите са под 35 години или в продължение на 6 месеца ако са над 35 години.

Причините за безплодие при жената могат да бъдат от различно естество, като една от най-често срещаните се крие в матката.

Към женско безплодие с маточен произход принадлежат:

  • Женско безплодие свързано с вродена аномалия на матката.
  • Женско безплодие свързано с дефект в имплантацията на яйцеклетката.

Вродени малформации изразени в различна степен, както и различните прегради в маточната кухина са едни от съществените причини за безплодие.

Хиполпазия на маточното тяло е честа причина за безплодие. В голяма част от случаите нискостепенната хипоплазия е основна причина за инфертилитет.

Еднорогата и двурогата матка заедно с наличието на маточни септуми също много по-често се асоциират с безплодие.

Неправилните положения на маточното тяло могат да имат отношение към безплодието в комбинация с други затрудняващи оплождането причини.

Друга много честа срещана причина за женско безплодие с маточен произход са туморите на маточното тяло най-честата причина за женско безплодие с маточен произход е лейомиомата.

Трябва да се има предвид, че миомата на матката се съчетава с хиперплазия на маточната лигавица, която е следствие на хиперфоликулинемия.

Субмукозно разположените миомни възли могат да обтурират маточните тръби, да създават неблагоприятни условия за нидация на оплодената яйцеклетка, да повишават маточния контрактилитет и др.

Болестните състояния на ендометриума трябва да се имат предвид при женско безплодие с маточен произход, тъй като при тях може да се наруши процеса на нидация на зиготата.

Ендометритът като правило се причинява от асцендентна инфекция. Ендометритът възниква най-често при понижени защитни функции, след аборт, вътрематочни манипулации, след усложнено раждане.

Изключение прави туберкулозният ендометрит, който се развива като низходяща инфекция и причинява постоянно разрушаване на маточната лигавица. Хронично протичащите възпалителни изменения на маточната лигавица я правят годна за нидация на яйцеклетката.

Нерядко причина за безплодието е предшествуващото травматично увреждане на маточната лигавица при вътрематочни манипулации (множество кюретажи и аборти), в резултат на което частично или пълно се унищожава базалния слой на ендометриума - получава се слепване на маточните стени - sinechia uteri, които също пречат на нидацията на оплодената яйцеклетка.

Диагнозата женско безплодие с маточен произход се поставя въз основа на анамнестичните данни, хистерометрията, хистероскопията, хистерографията.

Лечението е трудно и зависи от степента на увреждане на ендометриума.

Това зависи от типа и тежестта на увредата, като може да бъде консервативно или оперативно.

Прилагат се хормонални препарати, извършват се различни хирургични интервенции, като при тежки случаи може да се наложи трансплантация на ендометриум.

3.4/5 5 оценки

Коментари към Женско безплодие с маточен произход МКБ N97.2

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Женско безплодие с маточен произход МКБ N97.2
    www.framar.bg 
    на 17 June 2025 в 20:45
    Коментирайте "Женско безплодие с маточен произход МКБ N97.2"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Пили ли сте женско биле и беше ли ви от полза?

преди 3742 дни, 4 часа и 57 мин.

Къде да намерим бебешки пюрета със сигурен произход?

преди 4246 дни, 8 часа и 43 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 4 дни, 4 часа и 29 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 4 дни, 11 часа и 30 мин.

Фармацевтични дни на кариерата - 21 юни, 2025 година - НДК

преди 8 дни, 3 часа и 47 мин.

Бедечка фест - На зелено 3 - 20-22 юни, 2025 година

преди 9 дни, 3 часа и 12 мин.
Всички

АНКЕТА

Готови ли сте у дома да полагате грижа за болен роднина?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПАРФЮМ RUE PERGOLESE 50 мл

ХАЯ ЛАБС СУПЕР ГРИЙНС С АРОМАТ ЧЕРЕША И ЛАЙМ прах 300 г

ХАЯ ЛАБС СУПЕР ГРИЙНС С АРОМАТ ЯБЪЛКА прах 300 г

ХАЯ ЛАБС СУПЕР ГРИЙНС С АРОМАТ ЛИМОН прах 300 г

ИНОФАРМ СЪН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН КРЕМ ЗА ДЕЦА SPF50 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

МАГНЕ Д'ОРО B КОМПЛЕКС капсули * 30 ФОРТЕКС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 17 юни 2025г. в 17:03:31

МАГНЕ Д'ОРО B КОМПЛЕКС капсули * 30 ФОРТЕКС

Коментар на: Ani от 17 юни 2025г. в 16:52:18

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 17 юни 2025г. в 15:38:24

ЦИКАТРИДИНА маз 60 г НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 17 юни 2025г. в 15:29:20

ЦЕНТРУМ A-Z таблетки * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 17 юни 2025г. в 15:27:40
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival