нандролон (nandrolone) | ATC S01XA11
nandrolone | S01XA11
Нандролон е алкилиран анаболен стероид. Нандролон деканоатът е описан за първи път през 1960 година и е въведен за медицинска употреба през 1962 година. Освен това е един от най-широко използваните анаболни стероиди в световен мащаб.
Показания за употреба
Нандролон е показан за лечение на анемия при бъбречна недостатъчност. В Канада той е показан и като допълнителна терапия при лечението на сенилна и постменопаузална остеопороза.
В Австралия е одобрен специално за лечение на бъбречна недостатъчност, хронично бъбречно заболяване, анемия при бъбречна недостатъчност, апластична анемия, остеопороза (при жени, при които естрогените са противопоказани), неоперабилен рак на гърдата и за пациенти на продължителна кортикостероидна терапия. В Нова Зеландия е одобрен за остеопороза, неоперабилен рак на гърдата и като допълнение към терапията за състояния, характеризиращи се с отрицателен азотен баланс. Лекарството често се използва за запазване на чистата маса при пациенти с ХИВ/СПИН и при други синдроми на изтощаване.
Нандролон се използва и за немедицински цели за подобряване на физиката и производителността от състезателни спортисти, културисти и пауърлифтъри. Консумира се от културисти за 8-12 седмични цикли на натрупване с някаква форма на тестостерон като основа, тъй като според проучванията: ако се консумира самостоятелно (тоест без основа) той спира естественото производство на тестостерон чрез промяна на компонентите на кръвно-тестисната бариера.
Противопоказания за употреба
Противопоказанията за нандролон включват:
- бременност и кърмене
- рак на простатата
- рак на гърдата при мъже
- рак на гърдата при жени с хиперкалцемия
- свръхчувствителност към нандролон
- нефроза или нефрит
- чернодробно заболяване с нарушена екскреция на билирубин и сърдечна недостатъчност.
Високите дози също могат да се считат за противопоказани при жени поради високия им потенциал за вирилизация.
Предупреждения и предпазни мерки
Пелиозис хепатис, състояние, при което черният дроб, а понякога и тъканта на далака се заменят с кръвни кисти, се съобщава при пациенти на терапия с анаболни стероиди. Те често не се разпознават докато не се развие тежка чернодробна недостатъчност. Спиране приема на медикамента обикновено води до пълно изчезване на лезиите.
При пациенти, приемащи анаболни стероиди, се наблюдават промени в липидния профил. Тези промени включват намалени нива на липопротеини с висока плътност и понякога повишени нива на липопротеини с ниска плътност.
Хиперкалциемията може да се развие както спонтанно, така и в резултат на андрогенна терапия при жени с дисеминиран карцином на гърдата. Ако се развие по време на употребата на този агент, лекарството трябва да се преустанови. Необходимо е повишено внимание при прилагането на тези средства при пациенти със сърдечно, бъбречно или чернодробно заболяване.
Холестатичната жълтеница се свързва с терапевтичната употреба на анаболни и андрогенни стероиди. Понякога може да се появи оток със или без застойна сърдечна недостатъчност.
При деца лечението с анаболни стероиди може да ускори съзряването на костите, без да доведе до компенсаторно увеличение на линейния растеж. Този неблагоприятен ефект може да доведе до компрометиран ръст при по-късна възраст. Колкото по-малко е детето, толкова по-голям е рискът от компрометиране на крайната зряла височина. По време на лечението трябва да се правят периодични (на всеки шест месеца) рентгенови изследвания на костната възраст, за да се определи скоростта на съзряване на костите и ефектите от анаболната терапия върху епифизните центрове.
Жените трябва да бъдат наблюдавани за признаци на вирилизация (задълбочаване на гласа, хирзутизъм, акне, клиторимегалия и менструални нарушения). Прекратяването на лекарствената терапия в момента на признаци на лек вирилизъм е необходимо, за да се предотврати необратима вирилизация. Такава вирилизация е обичайна след употреба на анаболни стероиди във високи дози. Може да се наложи коригиране на дозата на инсулин или перорална хипогликемия при пациенти с диабет, които получават анаболни стероиди.
Хемоглобинът и хематокритът трябва да се проверяват периодично за полицитемия при пациенти, които получават високи дози анаболни стероиди. Серумните липиди и холестерола на липопротеините с висока плътност трябва да се определят периодично. Поради хепатотоксичността, свързана с употребата на17-алфа-алкилирани анаболни стероиди, трябва периодично да се правят изследвания на чернодробната функция.
Лекарствени взаимодействия
Антиестрогени като инхибитори на ароматаза (например анастрозол) и селективни модулатори на естрогенните рецептори (например тамоксифен, ралоксифен) могат да пречат и да предотвратят естрогенните ефекти на нандролон.
Инхибиторите на 5алфа-редуктазата като финастерид и дутастерид могат да предотвратят инактивирането на нандролон в така наречените "андрогенни" тъкани като кожата, космените фоликули и простатната жлеза и следователно могат значително да увеличат неговите андрогенни странични ефекти. Това е противоположно на случая на повечето други анаболни стероиди, които или са потенциирани от 5алфа-редуктазата в такива тъкани, или не са субстрати на 5алфа-редуктаза.
Антиандрогените като ципротерон ацетат, спиронолактон и бикалутамид могат да блокират както анаболните, така и андрогенните ефекти на анаболните стероиди като нандролон.
Нежелани лекарствени ефекти
Страничните ефекти на нандролон зависят от дозата, продължителността на лечението и индивидуалната чувствителност. Редица чести, нечести и редки нежелани реакции са наблюдавани с лекарството в препоръчани дози. Макар че е по-рядко или тежко, отколкото при много други анаболни стероиди, най-често срещаният страничен ефект на нандролон е вирилизация (маскулинизация) при жените.
Нечести нежелани реакции на нандролон в препоръчани дози включват:
- задържане на течности
- инхибиране на сперматогенезата
- атрофия на тестисите
- еректилна дисфункция
- гинекомастия
- повишена честота на ерекции
- увеличен размер на пениса при момчета преди пубертета
- хипертрофия на клитора
- повишено пубисно окосмяване
- аменорея
- хиперлипидемия
- намален HDL холестерол
- повишен хемоглобин (до абнормено високи нива)
- хипертония
- гадене
- епидидимит
- раздразнителност на пикочния мехур
- намален поток на урина
- доброкачествена хиперплазия на простатата
- приапизъм
- преждевременно затваряне на епифизата (при деца)
- акне
Редките нежелани реакции включват анормална чернодробна функция, жълтеница, пелиоза хепатит, чернодробни тумори, мазна кожа, мазна коса, обрив, сърбеж, екзантема, уртикария на мястото на инжектиране и фурункулоза. Могат да се появят и локални реакции на мястото на инжектиране.
Вирилизация
Нандролон деканоатът причинява вирилизация като често срещан страничен ефект при жените, включително акне, дрезгав глас, хирзутизъм (прекомерно окосмяване по лицето/тялото) и промени в либидото, наред с други. Уголемяването на клитора е необичаен симптом на вирилизация, който може да възникне. Вирилизацията е особено разпространена и подчертана при високи дози нандролон деканоат и/или при продължително лечение, а някои аспекти на вирилизацията като задълбочаване на гласа могат да бъдат необратими. Дрезгавостта често е първият признак на промени в гласа. Въпреки че се казва, че е само леко андрогенен, нандролон деканоат все още може понякога да причини вирилизация при препоръчани дози при жени, особено при продължително лечение. Наблюдавана е малка, макар и статистически незначителна честота на вирилизация при жени, лекувани краткосрочно с нандролон деканоат в доза от 100 милиграма на всеки 2 седмици в продължение на 12 седмици. Обратно, дългосрочни (над 1 година) проучвания показват значителна вирилизация при жени дори при доза от 50 милиграма на всеки 2 или 3 седмици.
Бременност и кърмене
Нандролонът е определен към категория "X" при бременност от Агенцията за контрол на храните и лекарствата на САЩ. Употребата на анаболни стероиди, особено през първия триместър на бременността, може да причини вирилизация на външните гениталии на женския плод. Обратима олигоспермия може да възникне след продължително приложение или прекомерна доза при пациенти от мъжки пол. Няма контролирани данни за бременност при хора. Нандролон се счита за противопоказан по време на бременност.
Не е известно дали анаболните стероиди се екскретират в кърмата. Много лекарства се екскретират в кърмата и поради потенциала за сериозни нежелани реакции при кърмачета от анаболни стероиди, трябва да се вземе решение дали да се преустанови кърменето или да се преустанови приема на нандролон, като се има предвид значението на лекарството за майката.
Симптоми на предозиране
Острата токсичност на естерите на нандролон при животни е много ниска и няма съобщения за остро предозиране с нандролон при хора. Въпреки това, пациентите, претърпели хронично предозиране на анаболни стероиди, могат да получат нежелани реакции, включително потискане на тестостерона и сперматогенезата, свиване на тестисите, намалено либидо и еректилна дисфункция при мъжете; и потиснати естроген, прогестерон и овулация, аменорея и клиторомегалия при жените. Пациентите могат също да получат невропсихични, сърдечно-съдови и чернодробни неблагоприятни ефекти. Алкилирани анаболни стероиди като нандролон са по-склонни да причинят чернодробни нежелани реакции.
Фармакологична характеристика
Нандролон е андроген и анаболен стероид или агонист на андрогенните рецептори, биологичната цел на андрогени като тестостерон и дихидротестостерон. В сравнение с тестостерона, нандролон има засилени анаболни ефекти и намален андрогенен ефект. Андрогенните ефекти като вирилизация са сравнително необичайни при нандролон деканоат в препоръчани дози, въпреки че все още могат да се появят, особено при по-високи дози или при продължителна употреба.
В допълнение към своята анаболна и андрогенна активност, нандролон деканоат има ниска естрогенна активност (чрез своя метаболит естрадиол) и умерена прогестогенна активност. Това може да доведе до странични ефекти като задържане на течности и гинекомастия.
При интрамускулно инжектиране, което води до образуването на дълготрайно депо в мускула, нандролон деканоат се съхранява непроменен и бавно се абсорбира в тялото. Веднъж попаднал в кръвообращението, той се превръща в нандролон, който е активната форма на лекарството. Има рязък скок в нивата на нандролон 24 до 48 часа след интрамускулно инжектиране на нандролон деканоат, последвано от стабилен спад до изходните нива в рамките на приблизително две или три седмици. Бионаличността на нандролон деканоат е 53 до 73% при интрамускулно инжектиране и варира в зависимост от мястото на инжектиране, като най-високата бионаличност се наблюдава при инжектиране в глутеалния мускул. Подобно на тестостерона, нандролонът е силно свързан с протеини и присъства в кръвта както в свързани, така и в свободни фракции.
Елиминационният полуживот на нандролон деканоат, приложен чрез мускулна инжекция, е приблизително 6 до 12 дни. Проучвания, които оценяват продължителността на нандролон деканоат чрез неговите анаболни ефекти, например върху азотния баланс, са установили, че еднократна интрамускулна инжекция от 50 до 100 или грама е с продължителност от около 18 до 25 дни. Кръвният полуживот за комбинирания процес на хидролиза в нандролон и елиминиране на нандролон е 4,3 часа. Нандролон и неговите метаболити се екскретират с урината, главно под формата на конюгати.
Дозировка и начин на употреба
Нандролонът се предлага под формата на маслен разтвор за интрамускулно инжектиране. Дозира се от 25 до 50 милиграма веднъж на всеки 6 до 12 седмици (при средна експозиция от около 2 до 8 милиграма на седмица) се счита за подходяща за обща андрогенна заместителна терапия при жени. Доза от 50 милиграма веднъж на всеки 2 до 4 седмици се използва за профилактика и лечение на постменопаузална остеопороза и при палиативно лечение на неоперативен рак на гърдата.
За деца на възраст от 2 до 13 години средната доза за анемия при хронично бъбречно заболяване е 25 до 50 милиграма на всеки 3 до 4 седмици чрез интрамускулна инжекция.
Заглавно изображение: CCO Public domain
Библиография
https://www.drugs.com/pregnancy/nandrolone.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Nandrolone_decanoate
https://en.wikipedia.org/wiki/Nandrolone
https://go.drugbank.com/drugs/DB08804
https://www.drugs.com/pro/nandrolone.html
Коментари към нандролон (nandrolone) | ATC S01XA11
Зайнудин
Здравствуйте, У вас Нандролон продается в Аптеке ? По рецепту ? С уважением
Здравейте! Не.
Здравствуйте, У вас Нандролон продается в Аптеке ? По рецепту ? С уважением