ципрохептадин (cyproheptadine) | ATC R06AX02
cyproheptadine | R06AX02
Ципрохептадин е синтетично лекарство, което е производно на пиперидин и принадлежи към антихистамините от 1-во поколение, за перорално приложение.
Показания
Ципрохептадин се използва за лечение на алергичен ринит и конюнктивит, уртикария и сърбеж. Често се използва при някои алергични дерматози: атопичен дерматит, невродермит, екзема, екзематоиден дерматит, дермографизъм, проста булозна епидермолиза, пигментна уртикария, мастоцитоза.
Използвайки своите антисеротонинергични ефекти, лекарството също е тествано при профилактика и лечение на мигрена.
Двете най-забележителни употреби на ципрохептадин извън етикета са за стимулиране на апетита и профилактика на мигрена поради неговите орексигенни и антисеротонинергични свойства, съответно. Има много други необичайни употреби на ципрохептадин извън етикета. Например, синдром на циклично повръщане при кърмачета, акатизия, тардивна дискинезия при възрастни и антидот за серотонинов синдром. Поради седативния си антихистаминергичен ефект, често се предписва при безсъние. Ципрохептадин също е изследван за свързано със стимулант потискане на апетита и безсъние при деца и юноши с разстройство с дефицит на вниманието/хиперактивност (ADHD). Тази „употреба не по предназначение“ се отнася до употребата на лекарства за неодобрени показания или възрастови групи.
Противопоказания
Ципрохептадин е противопоказан при свръхчувствителност към лекарството, глаукома, аденом на простатата, задържане на урина, стеноза на пилорната част на стомаха, бременност и кърмене, при едновременна употреба на инхибитори на моноаминооксидазата. Ципрохептадин не се използва при деца под 2 години.
Бременност и кърмене
Проучвания върху репродукцията са проведени при зайци, мишки и плъхове при перорални или подкожни дози до 32 пъти над максималната препоръчвана перорална доза при хора и не са разкрили доказателства за нарушен фертилитет или увреждане на плода поради ципрохептадин. Доказано е, че ципрохептадин е фетотоксичен при плъхове, когато се прилага чрез интраперитонеална инжекция в дози, четири пъти по-високи от максималната препоръчвана перорална доза при хора. Две проучвания при бременни жени обаче не показват, че ципрохептадин повишава риска от аномалии, когато се прилага през първия, втория и третия триместър на бременността. Не са наблюдавани тератогенни ефекти при нито едно от новородените. Независимо от това, тъй като проучванията при хора не могат да изключат възможността за увреждане, ципрохептадин трябва да се използва по време на бременност само ако е абсолютно необходимо.
Тъй като много лекарства се екскретират в кърмата и поради потенциала за сериозни нежелани реакции при кърмачета от ципрохептадин, трябва да се вземе решение дали да се преустанови кърменето или да се преустанови лекарството, като се вземе предвид важността на лекарството за майката.
Предупреждения и предпазни мерки
Предозирането на антихистамини, особено при кърмачета и малки деца, може да предизвика халюцинации, депресия на централната нервна система, конвулсии, спиране на дишането и сърцето и смърт. Антихистамините могат да намалят умствената бдителност; обратно, особено при малкото дете, те понякога могат да предизвикат възбуда.
Антихистамините могат да имат адитивен ефект с алкохола и други депресанти на централната нервна система, например хипнотици, седативи, транквиланти, средства против тревожност.
Пациентите трябва да бъдат предупредени за извършване на дейности, изискващи умствена бдителност и двигателна координация, като шофиране на кола или работа с машини. Антихистамините са по-склонни да причинят замаяност, седация и хипотония при пациенти в напреднала възраст.
Ципрохептадин има атропиноподобно действие и следователно трябва да се използва с повишено внимание при пациенти с:
- Анамнеза за бронхиална астма
- Повишено вътреочно налягане
- Хипертиреоидизъм
- Сърдечно-съдови заболявания
- Хипертония
Нежелани лекарствени реакции
При използване на ципрохептадин най-честата нежелана реакция е сънливост. Сухота в устата, гадене и кожни обриви също могат да се появят по-често. Рядко се наблюдават следните нежелани реакции:
- Алергични реакции - уртикария, оток на Quincke, анафилактичен шок.
- От страна на храносмилателната система - повръщане, загуба на апетит, болка в епигастриума, диария или запек, холестаза, хепатит, жълтеница, чернодробна недостатъчност.
- От страна на нервната система - замаяност, объркване, загуба на съзнание, нарушена координация на движенията, нарушено настаняване, диплопия, халюцинации, възбудено състояние, тремор, раздразнителност, безсъние, парестезии, главоболие, агресия, конвулсии, шум в ушите.
- От страна на сърдечно-съдовата система - артериална хипотония, тахикардия, екстрасистолия.
- От пикочно-половата система - често уриниране, задържане на урина, полакиурия.
- Промени в лабораторните тестове - хемолитична анемия, левкопения, агранулоцитоза, тромбоцитопения.
Симптоми на предозиране
Реакциите при предозиране на антихистамин могат да варират от депресия на централната нервна система до стимулация, особено при педиатрични пациенти. Също така могат да се появят атропиноподобни признаци и симптоми (сухота в устата; фиксирани, разширени зеници; зачервяване и други), както и стомашно-чревни симптоми.
Оралната LD на ципрохептадин е 123 милиграма/килограм и 295 милиграма/килограм съответно при мишка и плъх.
Лекарствени взаимодействия
МАО инхибиторите удължават и засилват антихолинергичните ефекти на антихистамините.
Антихистамините могат да имат адитивен ефект с алкохола и други депресанти на централната нервна система, например хипнотици, успокоителни, транквиланти, средства против тревожност.
Фармакологични характеристики
Ципрохептадин е много мощен антихистамин или обратен агонист на H1 рецептора. При по-високи концентрации той също има антихолинергични, антисеротонинергични и антидопаминергични действия. От серотониновите рецептори той е особено мощен антагонист на 5-НТ2 рецепторите. Смята се, че това е в основата на неговата ефективност при лечението на серотонинов синдром. Въпреки това е възможно блокадата на 5-НТ1 рецепторите също да допринесе за неговата ефективност при серотонинов синдром. Съобщава се, че ципрохептадин блокира 85% от 5-НТ2 рецепторите в човешкия мозък при доза от 4 милиграма три пъти на ден (общо 12 милиграма/ден) и блокира 95% от 5-НТ2 рецепторите в човешкия мозък при доза от 6 милиграма три пъти на ден (общо 18 милиграма/ден), измерена с позитронно-емисионна томография (PET). Дозата ципрохептадин, препоръчана за осигуряване на блокада на 5-HT2 рецепторите при серотонинов синдром, е 20 до 30 милиграма. Освен активността си върху мишените на невротрансмитерите, се съобщава, че ципрохептадин притежава слаба антиандрогенна активност.
Наблюдавано е, че ципрохептадин противодейства на няколко фармакодинамични ефекта на серотонина при лабораторни животни, включително бронхоконстрикция и вазодепресия, и демонстрира подобна ефикасност при противодействие на хистамин-медиирани ефекти. Причината за неговата ефикасност при предотвратяване на анафилактичен шок не е изяснена, но изглежда, че да бъде свързано с неговите антисеротонинергични ефекти.
Основният метаболит, открит в човешката урина, е идентифициран като кватернерен амониев глюкурониден конюгат на ципрохептадин.
Приблизително 2-20% от радиоактивността от перорално приложена радиомаркирана доза ципрохептадин се екскретира в изпражненията, от които приблизително 34% е непроменено изходно лекарство (по-малко от 5,7% от общата доза). Най-малко 40% от радиоактивността се възстановява в урината.
Дозировка
Ципрохептадин се предлага под формата на таблетки за перорално приложение.
Възраст от 2 до 6 години
Общата дневна доза за педиатрични пациенти може да се изчисли на базата на телесното тегло или телесната площ, като се използват приблизително 0,25 милиграма/килограм/ден или 8 милиграма на квадратен метър телесна повърхност (8 милиграма/m2).
Обичайната доза е 2 милиграма (1/2 таблетка) два или три пъти дневно, коригирана според необходимостта според размера и отговора на пациента. Дозата не трябва да надвишава 12 милиграма на ден.
Възраст от 7 до 14 години
Обичайната доза е 4 милиграма (1 таблетка) два или три пъти дневно, коригирана според необходимостта според размера и отговора на пациента. Дозата не трябва да надвишава 16 милиграма на ден.
Възрастни
Общата дневна доза ципрохептадин за възрастни не трябва да надвишава 0,5 милиграма/килограм/ден. Терапевтичният диапазон е от 4 до 20 милиграма на ден, като повечето пациенти се нуждаят от 12 до 16 милиграма на ден. Понякога пациентът може да се нуждае до 32 милиграма на ден за адекватно облекчение. Препоръчва се дозировката да започне с 4 милиграма (1 таблетка) три пъти дневно и да се коригира според размера и отговора на пациента.
Заглавно изображение: CCO Public domain
Взаимодействия на ципрохептадин (cyproheptadine) | ATC R06AX02
- Силно клинично значими взаимодействия (8)
- Умерено клинично значими взаимодействия (252)
- Маловажно клинично значими взаимодействия (3)
- Виж подробно всички
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Cyproheptadine#Overdose
https://www.rxlist.com/cyproheptadine-drug.htm#dosage
https://go.drugbank.com/drugs/DB00434
https://reference.medscape.com/drug/cyproheptadine-343389#0
Коментари към ципрохептадин (cyproheptadine) | ATC R06AX02
Ели Динева
Има ли продукт на Бг пазар, който да съдържа ципрохептадин?
Не.
Има ли продукт на Бг пазар, който да съдържа ципрохептадин?