Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Фармакологични групи ДИХАТЕЛНА СИСТЕМА АНТИХИСТАМИНИ ЗА СИСТЕМНО ПРИЛОЖЕНИЕ АНТИХИСТАМИНИ ЗА СИСТЕМНО ПРИЛОЖЕНИЕ Други антихистамини за системно приложение ципрохептадин (R06AX02)

ципрохептадин (cyproheptadine) | ATC R06AX02

cyproheptadine | R06AX02

Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
ципрохептадин (cyproheptadine) | ATC R06AX02 - изображение
  • Инфо
  • Взаимодействия
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Взаимодействия
Библиография
Коментари

Ципрохептадин е синтетично лекарство, което е производно на пиперидин и принадлежи към антихистамините от 1-во поколение, за перорално приложение.

Показания

Ципрохептадин се използва за лечение на алергичен ринит и конюнктивит, уртикария и сърбеж. Често се използва при някои алергични дерматози: атопичен дерматит, невродермит, екзема, екзематоиден дерматит, дермографизъм, проста булозна епидермолиза, пигментна уртикария, мастоцитоза.
Използвайки своите антисеротонинергични ефекти, лекарството също е тествано при профилактика и лечение на мигрена.

Двете най-забележителни употреби на ципрохептадин извън етикета са за стимулиране на апетита и профилактика на мигрена поради неговите орексигенни и антисеротонинергични свойства, съответно. Има много други необичайни употреби на ципрохептадин извън етикета. Например, синдром на циклично повръщане при кърмачета, акатизия, тардивна дискинезия при възрастни и антидот за серотонинов синдром. Поради седативния си антихистаминергичен ефект, често се предписва при безсъние. Ципрохептадин също е изследван за свързано със стимулант потискане на апетита и безсъние при деца и юноши с разстройство с дефицит на вниманието/хиперактивност (ADHD). Тази „употреба не по предназначение“ се отнася до употребата на лекарства за неодобрени показания или възрастови групи.

Противопоказания

Ципрохептадин е противопоказан при свръхчувствителност към лекарството, глаукома, аденом на простатата, задържане на урина, стеноза на пилорната част на стомаха, бременност и кърмене, при едновременна употреба на инхибитори на моноаминооксидазата. Ципрохептадин не се използва при деца под 2 години.

Бременност и кърмене

Проучвания върху репродукцията са проведени при зайци, мишки и плъхове при перорални или подкожни дози до 32 пъти над максималната препоръчвана перорална доза при хора и не са разкрили доказателства за нарушен фертилитет или увреждане на плода поради ципрохептадин. Доказано е, че ципрохептадин е фетотоксичен при плъхове, когато се прилага чрез интраперитонеална инжекция в дози, четири пъти по-високи от максималната препоръчвана перорална доза при хора. Две проучвания при бременни жени обаче не показват, че ципрохептадин повишава риска от аномалии, когато се прилага през първия, втория и третия триместър на бременността. Не са наблюдавани тератогенни ефекти при нито едно от новородените. Независимо от това, тъй като проучванията при хора не могат да изключат възможността за увреждане, ципрохептадин трябва да се използва по време на бременност само ако е абсолютно необходимо.

Тъй като много лекарства се екскретират в кърмата и поради потенциала за сериозни нежелани реакции при кърмачета от ципрохептадин, трябва да се вземе решение дали да се преустанови кърменето или да се преустанови лекарството, като се вземе предвид важността на лекарството за майката.

Предупреждения и предпазни мерки

Предозирането на антихистамини, особено при кърмачета и малки деца, може да предизвика халюцинации, депресия на централната нервна система, конвулсии, спиране на дишането и сърцето и смърт. Антихистамините могат да намалят умствената бдителност; обратно, особено при малкото дете, те понякога могат да предизвикат възбуда.

Антихистамините могат да имат адитивен ефект с алкохола и други депресанти на централната нервна система, например хипнотици, седативи, транквиланти, средства против тревожност.

Пациентите трябва да бъдат предупредени за извършване на дейности, изискващи умствена бдителност и двигателна координация, като шофиране на кола или работа с машини. Антихистамините са по-склонни да причинят замаяност, седация и хипотония при пациенти в напреднала възраст.

Ципрохептадин има атропиноподобно действие и следователно трябва да се използва с повишено внимание при пациенти с:

  • Анамнеза за бронхиална астма
  • Повишено вътреочно налягане
  • Хипертиреоидизъм
  • Сърдечно-съдови заболявания
  • Хипертония

Нежелани лекарствени реакции

При използване на ципрохептадин най-честата нежелана реакция е сънливост. Сухота в устата, гадене и кожни обриви също могат да се появят по-често. Рядко се наблюдават следните нежелани реакции:

  • Алергични реакции - уртикария, оток на Quincke, анафилактичен шок.
  • От страна на храносмилателната система - повръщане, загуба на апетит, болка в епигастриума, диария или запек, холестаза, хепатит, жълтеница, чернодробна недостатъчност.
  • От страна на нервната система - замаяност, объркване, загуба на съзнание, нарушена координация на движенията, нарушено настаняване, диплопия, халюцинации, възбудено състояние, тремор, раздразнителност, безсъние, парестезии, главоболие, агресия, конвулсии, шум в ушите.
  • От страна на сърдечно-съдовата система - артериална хипотония, тахикардия, екстрасистолия.
  • От пикочно-половата система - често уриниране, задържане на урина, полакиурия.
  • Промени в лабораторните тестове - хемолитична анемия, левкопения, агранулоцитоза, тромбоцитопения.

Симптоми на предозиране

Реакциите при предозиране на антихистамин могат да варират от депресия на централната нервна система до стимулация, особено при педиатрични пациенти. Също така могат да се появят атропиноподобни признаци и симптоми (сухота в устата; фиксирани, разширени зеници; зачервяване и други), както и стомашно-чревни симптоми.

Оралната LD на ципрохептадин е 123 милиграма/килограм и 295 милиграма/килограм съответно при мишка и плъх.

Лекарствени взаимодействия

МАО инхибиторите удължават и засилват антихолинергичните ефекти на антихистамините.

Антихистамините могат да имат адитивен ефект с алкохола и други депресанти на централната нервна система, например хипнотици, успокоителни, транквиланти, средства против тревожност.

Фармакологични характеристики

Ципрохептадин е много мощен антихистамин или обратен агонист на H1 рецептора. При по-високи концентрации той също има антихолинергични, антисеротонинергични и антидопаминергични действия. От серотониновите рецептори той е особено мощен антагонист на 5-НТ2 рецепторите. Смята се, че това е в основата на неговата ефективност при лечението на серотонинов синдром. Въпреки това е възможно блокадата на 5-НТ1 рецепторите също да допринесе за неговата ефективност при серотонинов синдром. Съобщава се, че ципрохептадин блокира 85% от 5-НТ2 рецепторите в човешкия мозък при доза от 4 милиграма три пъти на ден (общо 12 милиграма/ден) и блокира 95% от 5-НТ2 рецепторите в човешкия мозък при доза от 6 милиграма три пъти на ден (общо 18 милиграма/ден), измерена с позитронно-емисионна томография (PET). Дозата ципрохептадин, препоръчана за осигуряване на блокада на 5-HT2 рецепторите при серотонинов синдром, е 20 до 30 милиграма. Освен активността си върху мишените на невротрансмитерите, се съобщава, че ципрохептадин притежава слаба антиандрогенна активност.

Наблюдавано е, че ципрохептадин противодейства на няколко фармакодинамични ефекта на серотонина при лабораторни животни, включително бронхоконстрикция и вазодепресия, и демонстрира подобна ефикасност при противодействие на хистамин-медиирани ефекти. Причината за неговата ефикасност при предотвратяване на анафилактичен шок не е изяснена, но изглежда, че да бъде свързано с неговите антисеротонинергични ефекти.

Основният метаболит, открит в човешката урина, е идентифициран като кватернерен амониев глюкурониден конюгат на ципрохептадин.

Приблизително 2-20% от радиоактивността от перорално приложена радиомаркирана доза ципрохептадин се екскретира в изпражненията, от които приблизително 34% е непроменено изходно лекарство (по-малко от 5,7% от общата доза). Най-малко 40% от радиоактивността се възстановява в урината.

Дозировка

Ципрохептадин се предлага под формата на таблетки за перорално приложение.

Възраст от 2 до 6 години

Общата дневна доза за педиатрични пациенти може да се изчисли на базата на телесното тегло или телесната площ, като се използват приблизително 0,25 милиграма/килограм/ден или 8 милиграма на квадратен метър телесна повърхност (8 милиграма/m2).

Обичайната доза е 2 милиграма (1/2 таблетка) два или три пъти дневно, коригирана според необходимостта според размера и отговора на пациента. Дозата не трябва да надвишава 12 милиграма на ден.

Възраст от 7 до 14 години

Обичайната доза е 4 милиграма (1 таблетка) два или три пъти дневно, коригирана според необходимостта според размера и отговора на пациента. Дозата не трябва да надвишава 16 милиграма на ден.

Възрастни

Общата дневна доза ципрохептадин за възрастни не трябва да надвишава 0,5 милиграма/килограм/ден. Терапевтичният диапазон е от 4 до 20 милиграма на ден, като повечето пациенти се нуждаят от 12 до 16 милиграма на ден. Понякога пациентът може да се нуждае до 32 милиграма на ден за адекватно облекчение. Препоръчва се дозировката да започне с 4 милиграма (1 таблетка) три пъти дневно и да се коригира според размера и отговора на пациента.

Заглавно изображение: CCO Public domain

4.7/5 9 оценки

Взаимодействия на ципрохептадин (cyproheptadine) | ATC R06AX02

  • Силно клинично значими взаимодействия (8)
  • Умерено клинично значими взаимодействия (252)
  • Маловажно клинично значими взаимодействия (3)
  • Виж подробно всички

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Cyproheptadine#Overdose
https://www.rxlist.com/cyproheptadine-drug.htm#dosage
https://go.drugbank.com/drugs/DB00434
https://reference.medscape.com/drug/cyproheptadine-343389#0

Коментари към ципрохептадин (cyproheptadine) | ATC R06AX02

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 13 May 2022 в 09:27

    Ели Динева

    Има ли продукт на Бг пазар, който да съдържа ципрохептадин?

    Не.

  2. Ели Динева 
    на 12 May 2022 в 08:16

    Има ли продукт на Бг пазар, който да съдържа ципрохептадин?

googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 15 часа и 25 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 8 часа и 6 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 14 часа и 57 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 19 дни, 21 часа и 59 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Фармацевтични дни на кариерата - 21 юни, 2025 година - НДК

преди 23 дни, 14 часа и 16 мин.

Бедечка фест - На зелено 3 - 20-22 юни, 2025 година

преди 24 дни, 13 часа и 41 мин.

40 години от създаването на Excel ще отбележи международната конференция Bulgaria Excel Days 2025

преди 26 дни, 19 часа и 4 мин.

Парасейлинг - какво представлява? Опасен ли е?

преди 26 дни, 21 часа и 21 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ВИШИ СОЛЕЙ АВТОБРОНЗИРАЩО МЛЯКО ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО 100 мл

ЛА РОШ ТОЛЕРИАН СЕНЗИТИВ ХИДРАТИРАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 40 мл

ЛИПОКАНТЕ таблетки 1 мг * 30

ИМУРАН таблетки 50 мг * 100

ЛИПОКАНТЕ таблетки 2 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 21:34:27

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: В12 от 02 юли 2025г. в 20:39:41

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 20:27:07

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: DOBROMIR SIMOV от 02 юли 2025г. в 19:34:48

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 17:28:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival