сурамин натрий (suramin sodium) | ATC P01CX02
suramin sodium | P01CX02
Сураминът е противопаразитно лекарство с видими противоракови ефекти.
Сурамин е произведен за първи път от химиците Оскар Дресъл, Ричард Коте и Бернхард Хейман след изследване на серия от съединения, подобни на урея. Химическата структура на сурамина е била пазена в тайна от Байер по търговски и стратегически причини, но е изяснена и публикувана през 1924 година от Ърнест Фурно и неговия екип в Института Пастьор.
Показания
Сурамин се използва при лечението на африканска сънна болест (африканска трипанозомоза) и речна слепота (онхоцеркоза), инфекции, причинени от паразити.
Сураминът се използва за лечение на сънна болест при хора, причинена от трипанозоми. По-конкретно, той се използва за лечение на първи стадий на африканска трипанозомоза, причинена от Trypanosoma brucei rhodesiense и Trypanosoma brucei gambiense без засягане на централната нервна система. Счита се за лечение от първа линия за Trypanosoma brucei rhodesiense и за втора линия за лечение на Trypanosoma brucei gambiense в ранен стадий, където пентамидинът се препоръчва като първа линия.
Противопоказания
Свръхчувствителност към сурамин натрий.
Предупреждения и предпазни мерки
Протеинурия и бъбречна токсичност, съобщени при употреба.
Трябва да се избягва употребата при бъбречно или чернодробно увреждане.
Бременност и кърмене
Не са провеждани проучвания при хора за употребата на сурамин по време на бременност.
Не е известно дали сураминът се екскретира в кърмата.
Нежелани лекарствени реакции
Най-честите нежелани реакции са гадене, повръщане, диария, коремна болка и усещане за общ дискомфорт. Също така често се срещат различни усещания по кожата, от пълзене или изтръпване, нежност на дланите и стъпалата и изтръпване на ръцете, краката или стъпалата. Други кожни реакции включват кожен обрив, подуване и усещане за парене. Сураминът може също да причини загуба на апетит и раздразнителност. Може да влоши бъбречното заболяване.
По-рядко срещаните странични ефекти включват силна умора, язви в устата и болезнени лимфни възли на врата, в аксиларната област и слабините. Сураминът рядко засяга очите, причинявайки сълзене на очите, подуване около очите, фотофобия и промени или загуба на зрение.
Редките нежелани реакции включват реакции на свръхчувствителност, причиняващи затруднено дишане. Други редки системни ефекти включват понижено кръвно налягане, треска, ускорен сърдечен ритъм и конвулсии. Други редки нежелани реакции включват симптоми на чернодробна дисфункция, като чувствителност в горната част на корема, жълтеница, необичайно кървене или синини.
Лекарствени взаимодействия
Сурамин няма изброени взаимодействия с други лекарства.
Фармакологични характеристики
Механизмът е неизвестен, но трипаноцидната активност може да се дължи на инхибирането на ензимите, участващи в окисляването на редуцирания никотинамид-аденин динуклеотид, който функционира като коензим в много клетъчни реакции, като дишане и гликолиза, в трипанозомният паразит. Действието на сурамин при лечението на онхоцеркоза е макрофиларицидно и частично микрофиларицидно. Може също да действа като антагонист на Р2 рецепторите и като агонист на рианодиновите рецептори. Той също така може да инхибира рецепторите на фоликулостимулиращия хормон.
Сураминът не е бионаличен орално и трябва да се прилага интравенозно. Интрамускулно и подкожно приложение може да доведе до локално възпаление на тъканите или некроза. Сураминът е приблизително 99-98% свързан с протеини в серума и има полуживот от 41-78 дни средно 50 дни. Обаче, фармакокинетиката на сурамин натрий може да варира значително при отделните пациенти. Сурамин не се разпределя добре в гръбначномозъчната течност и концентрацията му в тъканите е еквивалентно по-ниска от концентрацията му в плазмата. Сураминът не се метаболизира екстензивно и около 80% се елиминира през бъбреците
Дозировка
Сураминът се предлага под формата на прах за инжекционен разтвор, който се прилага интравенозно.
Обичайната дозировка при трипанозомоза за възрастни е 100-200 милиграма (тестова доза) интравенозно, след това 1 грам интравенозно на 1-ви, 3-ти, 7-ми, 14-ти, 21-ви ден. При педиатрични пациенти: 20 милиграма/килограм интравенозно в дни 1, 3, 7, 14, 21. Да не надвишава 1 грам/доза.
При Trypanosoma brucei gambiense обичайната дозировка е 10 милиграма/килограм интравенозно на всеки 5 дни до общо 12 апликации. Може да се повтори след 1 месец. Може да се използва едновременно с трипарзамид.
Заглавно изображение: framar.bg
Библиография
https://go.drugbank.com/drugs/DB04786
https://reference.medscape.com/drug/suramin-sodium-suramin-342671#0
https://www.rxlist.com/consumer_suramin/drugs-condition.htm
https://en.wikipedia.org/wiki/Suramin
Коментари към сурамин натрий (suramin sodium) | ATC P01CX02
Васко
Здравейте, лекар с каква специалност следва да изпише въпросното лекарство. През последните 10 години има научни изследвания и клинични изпитвания, че еднократна инжекция със сурамин значително подобрява симпомите на аутизъм - изчезват някои повтарящи се поведения, получава се подобрение в речта и други. Разрешено ли е да се прилага в България, в клинична обствановка например или още не е?
Здравейте! Не разполагаме с информация лекарството да е разрешено за употреба в България.
Здравейте, лекар с каква специалност следва да изпише въпросното лекарство. През последните 10 години има научни изследвания и клинични изпитвания, че еднократна инжекция със сурамин значително подобрява симпомите на аутизъм - изчезват някои повтарящи се поведения, получава се подобрение в речта и други. Разрешено ли е да се прилага в България, в клинична обствановка например или още не е?