рилузол (riluzole) | ATC N07XX02
riluzole | N07XX02
Рилузол е глутаматен антагонист, използван като антиконвулсант за лечение на латерална амиотрофична склероза.
Показания за употреба
Рилузол е показан за удължаване живота или времето до механична вентилация на пациенти с амиотрофична латерална склероза (АЛС). Клиничните изпитвания показват, че медикамента удължава преживяемостта при пациенти с АЛС. Преживяемостта беше дефинирана като живи пациенти, които не са на механична вентилация и без трахеотомия.
Противопоказания за употреба
- Свръхчувствителност към рилузол.
- Чернодробно заболяване или ниво на трансаминазите над 3 пъти горната граница на нормата преди лечението.
- Бременни или кърмещи пациентки.
Предупреждения и предпазни мерки
Чернодробно увреждане
Рилузол трябва да се предписва с внимание при пациенти с анамнеза за патологична чернодробна функция, или при пациенти с леко завишени нива на серумни трансаминази (АЛАТ/СГПТ, AСАТ/СГОТ до 3 пъти горна граница на нормата), билирубин и/или гама-
глутамил трансфераза (ГГT). Повишението преди лечението на няколко функционални чернодробни изследвания (особено увеличен билирубин) трябва да изключи употребата на рилузол.
Поради опасността от хепатит, трябва да се изследват серумните трансаминази, включително АЛАТ, преди и по време на лечението с рилузол. АЛАТ трябва да се изследва всеки месец през първите 3 месеца от лечението, на всеки 3 месеца през остатъка от първата година, и периодично след това. Нивата на АЛАТ трябва да се изследват по-често при пациенти, които са развили повишение на стойностите на АЛАТ. Рилузол трябва да се прекрати, ако нивата на АЛАТ се повишат до 5 пъти горна граница.
Неутропения
Пациентите трябва да бъдат предупредени да съобщават на своите лекари за всякакъв вид фебрилни състояния. Съобщението за фебрилно заболяване трябва да подскаже на лекаря да провери броя на белите кръвни клетки и да прекрати рилузол в случай на неутропения.
Интерстициална белодробна болест
Съобщавани са случаи на интерстициална белодробна болест, някои от които сериозни, при пациенти, лекувани с рилузол. Ако се развият респираторни симптоми, като суха кашлица и/ или диспнея, е необходима гръдна рентгенография, и в случай на находка, показваща интерстициална белодробна болест, приемът на рилузол трябва да бъде прекратен незабавно. В по-голяма част от съобщаваните случаи симптомите отшумяват след спиране на лекарствения продукт и симптоматично лечение.
Бъбречно увреждане
Не са провеждани проучвания при многократно приложение при пациенти с увредена бъбречна функция.
Нежелани лекарствени ефекти
По време на фаза ІІІ клинични проучвания, проведени при рилузол, най-често съобщаваните нежелани лекарствени реакции са астения, гадене и отклонения във функционалните чернодробни показатели.
Други нежелани реакции могат да бъдат:
- слабост
- сънливост
- гадене
- стомашни болки
- световъртеж
- усещане за въртене
- намалена белодробна функция
- диария
- запек
- мускулна скованост
- главоболие
- замаяност
- умора
- повръщане
- загуба на апетит
- хрема
Бременност и кърмене
Рилузол е противопоказан по време на бременност и кърмене. Липсва клиничен опит с рилузол при бременни жени. Не е известно дали рилузол се екскретира в кърмата.
Симптоми на предозиране
Симптомите на предозиране включват неврологични и психиатрични симптоми, остра токсична енцефалопатия със ступор, кома и метхемоглобинемия. Тежката метхемоглобинемия може да бъде бързо обратима след лечение с метиленово синьо.
Лекарствени взаимодействия
Не са провеждани клинични проучвания за оценка на взаимодействията на рилузол с други лекарствени продукти.
In vitro изследванията върху човешки чернодробни микрозомални препарати сочат, че CYP1А2 е основният изоензим, участващ в първоначалния окислителен метаболизъм на рилузол. Инхибиторите на CYP1A2 (кофеин, диклофенак, диазепам, ницерголин, кломипрамин, имипрамин, флувоксамин, фенацетин, теофилин, амитриптилин и хинолони) могат потенциално да забавят скоростта на елиминиране на рилузол, докато индукторите на CYP1A2 (цигарен дим, храните пушени на въглища, рифампицин и омепразол) биха могли да увеличат скоростта на елиминиране на рилузол.
Фармакологична характеристика
Рилузол, член на класа бензотиазол, е показан за лечение на пациенти с амиотрофична латерална склероза. Рилузол удължава преживяемостта и/или времето до трахеостомия. Той също така е невропротективен при различни in vivo експериментални модели на невронно увреждане, включващи екситотоксични механизми. Етиологията и патогенезата на амиотрофичната латерална склероза не са известни, въпреки че са изтъкнати редица хипотези. Една хипотеза е, че моторните неврони, направени уязвими или поради генетично предразположение, или поради фактори на околната среда, са увредени от глутамат. В някои случаи на фамилна ALS е установено, че ензимът супероксид дисмутаза е дефектен.
Начинът на действие на рилузол не е известен. Неговите фармакологични свойства включват следното, някои от които могат да бъдат свързани с ефекта му:
- инхибиторен ефект върху освобождаването на глутамат (активиране на обратното захващане на глутамат)
- инактивиране на зависими от напрежението натриеви канали
- способност да пречи на вътреклетъчните събития, които следват свързването на трансмитера с възбуждащи аминокиселинни рецептори.
Рилузол се абсорбира добре (приблизително 90%), със средна абсолютна перорална бионаличност от около 60%. Храненето с високо съдържание на мазнини намалява абсорбцията, намалявайки AUC (изменението на концентрацията на лекарството в кръвната плазма като функция на времето) с около 20% и пиковите нива в кръвта с около 45%.
Дозировка и начин на употреба
Рилузол е под формата на таблетки за перорално приложение.
Препоръчителната дневна доза при възрастни или хора в старческа възраст е 100 милиграма (50 милиграма на всеки 12 часа). Не може да се очаква значимо увеличение на положителния ефект от по-високи дневни дози.
Рилузол не се препоръчва за употреба при педиатричната популация, поради липса на данни за безопасността и ефикасността на рилузол при невродегенеративни заболявания при деца или юноши.
Заглавно изображение: CCO Public domain
Взаимодействия на рилузол (riluzole) | ATC N07XX02
- Силно клинично значими взаимодействия (1)
- Умерено клинично значими взаимодействия (10)
- Маловажно клинично значими взаимодействия (17)
- Виж подробно всички
Библиография
https://www.rxlist.com/rilutek-drug.htm#overdosage
https://en.wikipedia.org/wiki/Riluzole
https://www.drugs.com/mtm/riluzole.html
https://go.drugbank.com/drugs/DB00740
Коментари към рилузол (riluzole) | ATC N07XX02
Севи
Здравейте как и от къде в чужбина мога да го поръчвам най-евтино това лекарство тъй като е изписано на майка ми да го пие до живот а нямам възможност да го купувам на вашата цена. Моля помогнете. Майка ми е вече почти инвалид. Благодаря.
Здравейте! За съжаление не разполагаме с информация.
Здравейте как и от къде в чужбина мога да го поръчвам най-евтино това лекарство тъй като е изписано на майка ми да го пие до живот а нямам възможност да го купувам на вашата цена. Моля помогнете. Майка ми е вече почти инвалид. Благодаря.