Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Фармакологични групи НЕРВНА СИСТЕМА АНАЛГЕТИЦИ ПРЕПАРАТИ ПРОТИВ МИГРЕНА Антагонисти на калцитонин-ген-свързания пептид (N02CD)

Антагонисти на калцитонин-ген-свързания пептид (Calcitonin gene-related peptide (CGRP) antagonists) | ATC N02CD

Calcitonin gene-related peptide (CGRP) antagonists | N02CD

Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Антагонисти на калцитонин-ген-свързания пептид (Calcitonin gene-related peptide (CGRP) antagonists) | ATC N02CD - изображение
  • Инфо
  • ATC подгрупи
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
ATC подгрупи
Продукти
Библиография
Коментари

Калцитонин ген-свързан пептид (CGRP) рецепторни антагонисти са клас лекарства, които действат като антагонисти на калцитонин ген-свързан пептиден рецептор (CGRPR).

Няколко моноклонални антитела, които се свързват с CGRP рецептора или пептида, са одобрени за превенция на мигрена. Три антагонисти на CGRPR с малка молекула са одобрени в САЩ като антимигренозни средства. Лекарства от този клас също са изследвани за употреба при остеоартрит.

Показания

Мигрената е нервно-съдово разстройство, характеризиращо се с едностранно, пулсиращо главоболие, придружено от фотофобия, фонофобия, гадене, повръщане и увреждане и обикновено има продължителност от около 4 до 72 часа.

Понастоящем одобрените от Агенцията за контрол на храните и лекарствата на САЩ (FDA) лекарства, действащи върху CGRP или неговия рецептор, са тези, използвани при лечението или профилактиката на мигрена. Тази група включва моноклонални антитела (еренумаб, ептинезумаб, галканезумаб, фреманезумаб) срещу CGRP рецептора и CGRP рецепторните антагонисти (римегепант и уброгепант).

Моноклоналните антитела се използват за профилактика на мигрена при епизодична и хронична мигрена. Римегепант и уброгепант се използват за остро лечение на мигрена с или без аура. Галканезумаб и фреманезумаб са в процес на разработка за превантивно лечение на клъстерно главоболие.

Показано е също, че CGRP има кардиопротективно действие при патологични състояния, както е демонстрирано в модели на гризачи на различни сърдечно-съдови заболявания. Проучвания при хора също показват, че CGRP намалява следнатоварването и увеличава инотропията, кардиопротективно при сърдечна недостатъчност. Досега обаче няма разработени лекарства, които да се възползват от този ефект върху сърдечно-съдовата система.

По същия начин, по-нови проучвания установяват, че CGRP участва и в няколко други физиологични/патологични феномена като регенерация на периферни нерви, болест на Алцхаймер, съдов тонус на мезентериалните артерии и бременност. Въпреки това не са разработени лекарства, които да се възползват от тези ефекти на CGRP.

Противопоказания

Противопоказанията за употреба на антагонисти на калцитонин-ген-свързания пептид включват:

  • Анамнеза за свръхчувствителност, особено забавени сериозни реакции на свръхчувствителност.
  • При пациенти с тежко чернодробно увреждане (Child-Pugh C).
  • При пациенти с краен стадий на бъбречно заболяване.
  • Едновременното приложение с мощни инхибитори на CYP3A4.
  • Едновременно приложение, както и втора доза на медикамента в рамките на 48 часа, ако пациентът е на умерени инхибитори на CYP3A4.
  • Едновременното приложение с инхибитори на P-gp или BCRP.
  • При пациенти приемащи силни индуктори на CYP3A4 като рифампин, барбитурати и фенитоин.

Бременност и кърмене

Има ограничени данни за употребата на антагонисти на калцитонин-ген-свързания пептид при бременни жени. Изпитванията при животни не показват преки или непреки вредни ефекти, свързани с репродуктивна токсичност. Като предпазна мярка за предпочитане е да се избягва употребата им по време на бременност.

Не е известно дали антагонисти на калцитонин-ген-свързания пептид се екскретира в кърмата. След това употребата на антагонисти на калцитонин-ген-свързания пептид може да се обмисля по време на кърмене само, ако е необходимо от клинична гледна точка.

Нежелани реакции

Антагонисти на калцитонин-ген-свързания пептид могат да причинят следните нежелани реакции:

  • гадене
  • тежък обрив
  • диспнея (недостиг на въздух)
  • сънливост
  • сухота в устата

Могат да възникнат и тежки реакции на свръхчувствителност със симптоми като диспнея и обрив. В такива случаи лекарството трябва да се преустанови и да се приложи подходяща терапия. Реакциите на свръхчувствителност могат да се появят дори дни след приложението.

Лекарствените взаимодействия

Не са провеждани изпитвания за взаимодействията. Не се очакват фармакокинетични лекарствени взаимодействия въз основа на характеристиките на антагонисти на калцитонин-ген-свързания пептид.

Фармакологични характеристики

Пептидът, свързан с гена на калцитонина, е невропептид от 37 аминокиселини и мощен вазодилататор, произвеждан от неврони както в централната, така и в периферната нервна система. Рецепторът за този невро-пептид е сложен хетеродимер, съдържащ клас B G-протеин свързан рецептор, наречен CLR (рецептор, подобен на калцитонинов рецептор).

В централната нервна система изследователите наблюдават, че повишени нива на CGRP в кръвта и слюнката се появяват при пациенти с главоболие като мигрена и клъстерно главоболие и невралгии като тригеминална невралгия, хронична пароксизмална хемикрания и дори риносинузит. Нивата са повишени по време на мигренозен пристъп и между мигренозни пристъпи при пациенти с хронична мигрена. Също така е доказано, че CGRP от екзогенни инфузии предизвиква мигренозни пристъпи. По-късни проучвания показват, че CGRP, освободен в тригеминалните неврони, е свързан с освобождаването на вазоактивни невропептиди и вазодилатацията на церебралната васкулатура, като по този начин играе роля в патогенезата на мигрената.

Рецепторните антагонисти на CGRP са първият клас лекарства за мигрена, които нямат вазоконстриктивно действие, показват подобна ефикасност, имат по-малко неблагоприятни ефекти и вероятно имат по-дълъг период на действие от триптаните. Антагонистите на калцитонин-ген-свързания пептид демонстрират изключително висок афинитет към CGRP рецепторите на човешки и нечовекоподобни примати, предотвратявайки по този начин взаимодействието между CGRP и неговия рецептор. Структурираният N-терминален екстрацелуларен (ECD) домен на CLR служи като място за свързване на гепантите, като по този начин осигурява неговото бързодействащо антагонистично действие.

Предозиране

Има ограничен клиничен опит с лекарства, действащи върху CGRP или неговия рецептор. Въпреки това, лечението трябва да включва общи поддържащи мерки, включително проследяване на жизнените показатели и наблюдение на общия клиничен статус.

За римегепант е малко вероятно диализата да отстрани значително римегепант поради високото му свързване със серумните протеини.

Дозировка

Лечението трябва да се започне от лекари с опит в диагностиката и лечението на мигрена.

Антагонистите на калцитонин-ген-свързания пептид се прилагат за остро лечение на мигрена със или без аура. Обикновено са под формата на перорално разпадаща се таблетка. Дозировката и продължителността на лечението зависи от конкретния медикамент.

Заглавно изображение: framar.bg

5.0/5 3 оценки

ATC подгрупи

N02CD

Антагонисти на калцитонин-ген-свързания пептид Calcitonin gene-related peptide (CGRP) antagonists

  • N02CD01 еренумаб erenumab

  • N02CD06 римегепант rimegepant

Продукти свързани с Антагонисти на калцитонин-ген-свързания пептид

ВАЙДУРА перорален лиофилизат 75 мг * 2
104.79лв.

ВАЙДУРА перорален лиофилизат 75 мг * 2

Всички

Библиография

https://n.neurology.org/content/99/19/841
https://www.rxlist.com/migraine_hacks_headaches_tips/article.htm
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560648/
https://thejournalofheadacheandpain.biomedcentral.com/articles/10.1186/s10194-020-01097-3

Коментари към Антагонисти на калцитонин-ген-свързания пептид (Calcitonin gene-related peptide (CGRP) antagonists) | ATC N02CD

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Антагонисти на калцитонин-ген-свързания пептид (Calcitonin gene-related peptide (CGRP) antagonists) | ATC N02CD
    www.framar.bg 
    на 11 July 2025 в 14:24
    Коментирайте "Антагонисти на калцитонин-ген-свързания пептид (Calcitonin gene-related peptide (CGRP) antagonists) | ATC N02CD"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 4 часа и 28 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 2 дни, 4 часа и 5 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 7 дни, 2 часа и 25 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 13 дни, 22 часа и 35 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 15 дни, 15 часа и 16 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 27 дни, 22 часа и 7 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 28 дни, 5 часа и 9 мин.

Фармацевтични дни на кариерата - 21 юни, 2025 година - НДК

преди 31 дни, 21 часа и 26 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

РИТУАЛЪТ - РАДКО ПЕНЕВ - СИЕЛА

ПРЕПАРАТ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА БАНИ И ФАЯНС 500 мл ETAMINE DU LYS

ВИГАМОКС капки за очи, разтвор 5 мл

БЕБЕШКИ ПЕЛЕНИ ГАЩИ МОЛФИКС ДЖУНИЪР 11 - 18 кг * 68

БЕБЕШКИ ПЕЛЕНИ ГАЩИ МОЛФИКС 9 - 14 кг * 52

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ФИТО НЕО ХЕД РЕЛАКС - Д таблетки * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:17:25

МЕДОПРИД таблетки 50 мг * 40

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:16:59

МОНУРАЛ гранули за перорален разтвор 3 г * 2

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:15:50

Инхибитори на протонната помпа

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:14:37

ТИРОХЕЛП СЛИМ капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 12:35:14
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival