римегепант (rimegepant) | ATC N02CD06
rimegepant | N02CD06

Римегепант е рецепторен антагонист на калцитонин ген-свързан пептид (CGRP), който инхибира функцията на CGRP, като по този начин предотвратява пристъпите на мигрена.
Римегепант получава одобрение от FDA на 27 февруари 2020 година за остро лечение на мигренозно главоболие и впоследствие е одобрен от Европейската комисия през април 2022 година както за лечение, така и за профилактика на мигрена.
Показания
Римегепант е показан за остро лечение на мигрена със или без аура (необичайни зрителни или други сензорни усещания) при възрастни. Използва се също за профилактично лечение на мигрена при възрастни, които имат най-малко 4 мигренозни пристъпа месечно.
Настоящият стандарт за лечение на мигрена включва неуспешно лечение с "триптани", като суматриптан, но тези лекарства са противопоказани при пациенти с предшестващо мозъчносъдово и сърдечно-съдово заболяване поради техните вазоконстрикторни свойства. Антагонизмът на пътя на CGRP се превърна в привлекателна цел за терапия на мигрена, тъй като, за разлика от триптаните, пероралните антагонисти на CGRP нямат наблюдавани вазоконстриктивни свойства и следователно са по-безопасни за употреба при пациенти с противопоказания за стандартна терапия.
Противопоказания
Анамнеза за свръхчувствителност към римегепант. Реакциите на свръхчувствителност могат да се появят дни след приложението и е настъпила забавена сериозна свръхчувствителност
Предупреждения
Римегепант не изисква коригиране на дозата при пациенти с леко, умерено или тежко бъбречно увреждане, нито изисква коригиране на дозата при пациенти с леко или умерено чернодробно увреждане. При клинични проучвания плазмените концентрации на римегепант са били значително по-високи при пациенти с тежко (Child-Pugh C) чернодробно увреждане - следователно трябва да се избягва при тази популация. Реакции на свръхчувствителност са настъпили по време на клиничните проучвания и пациентите трябва да бъдат информирани за това възможност. Римегепант трябва да се преустанови незабавно, ако възникне реакция на свръхчувствителност.
Бременност и кърмене
Няма налични данни относно риска за развитието, свързан с употребата при бременни жени. Данните показват, че жените с мигрена може да са изложени на повишен риск от прееклампсия и гестационна хипертония по време на бременност.
Пероралното приложение по време на органогенезата е довело до неблагоприятни ефекти върху развитието при плъхове (намалено телесно тегло на плода и повишена честота на фетални вариации) при експозиции, по-големи от тези, използвани клинично, и които са свързани с токсичност за майката.
Резултатите от проучване за кърмене установяват относителна доза за кърмачета (под 1% от дозата, коригирана спрямо теглото на майката) и съотношението мляко/плазма е 0,2. Няма данни за ефектите на римегепант върху кърмачета или върху производството на мляко.
Нежелани реакции
Честите нежелани реакции на римегепант са гадене и повръщане.
Сериозните нежелани реакции включват:
- задух
- затруднено дишане
- оток на лицето, очите, устата, гърлото, езика или устните
- обрив
- копривна треска
- сърбеж
Лекарствените взаимодействия
Едновременното приложение на силни инхибитори на CYP3A4 с римегепант води до значително повишаване на експозицията на римегепант.
Ако се прилагат умерени инхибитори на CYP3A4 трябва да се избягва друга доза римегепант в рамките на 48 часа.
Едновременното приложение на силни или умерени индуктори на CYP3A с римегепант може да доведе до значително намаляване на експозицията на римегепант и загуба на ефикасност.
Едновременното приложение на инхибитори на P-gp или BCRP с римегепантможе да доведе до значително повишаване на експозицията на римегепант.
Фармакологични характеристики
Римегепант е антагонист на свързания с калцитониновия ген пептиден рецептор1 - той се конкурира с CGRP за заемане на тези рецептори, предотвратявайки действията на CGRP и способността му да усилва и поддържа болката от мигренозно главоболие, като в крайна сметка прекратява главоболието.
Римегепант помага за прекъсване на мигренозното главоболие, като предотвратява активността на проноцицептивна молекула, която е замесена в патофизиологията на мигрена.Той е предназначен за употреба като абортивна терапия на мигрена и следователно има относително бързо начало на ефекта, като повечето изпитвания за ефикасност оценяват ефекта на 2-ия час.
Понастоящем приетата теория за патофизиологията на мигрената счита, че дисфункцията на централната нервна система, по-специално на тригеминалния ганглий, е основната причина зад състоянието. Активирането на тригеминалния ганглий задейства стимулацията на тригеминалните аференти, които се проектират към гръбначния мозък и синапса върху различни чувствителни към болка интра- и екстракраниални структури, като твърдата мозъчна обвивка. Сигналите за болка след това се предават допълнително чрез възходящи неврони от втори ред към мозъчния ствол, хипоталамуса и таламичните ядра и оттам до няколко кортикални области (например слухови, зрителни, моторни кори). Изглежда, че тригеминалният ганглий усилва и поддържа мигрената главоболие болка чрез активиране на периваскуларни влакна и освобождаване на молекули, участващи в генерирането на болка, като пептид, свързан с ген на калцитонин (CGRP).
Алфа-изоформата на CGRP, експресирана в първичните сензорни неврони, е мощен вазодилататор и е замесена в патогенезата на мигрена - нивата на CGRP са рязко повишени по време на мигренозни пристъпи, връщат се към нормалното след лечение с триптанови лекарства и интравенозни инфузии на CGRP са били доказано, че предизвиква мигреноподобно главоболие при пациенти с мигрена. В допълнение към своите вазодилататорни свойства, CGRP изглежда е проноцицептивен фактор, който модулира невронната възбудимост, за да улесни реакциите на болка.
Абсолютната перорална бионаличност на римегепант е приблизително 64%. След перорално приложение на перорално дезинтегриращата се таблетка, максималните плазмени концентрации се постигат след 1,5 часа (Tmax).
Римегепант се свързва приблизително 96% с плазмените протеини. Специфичните протеини, с които римегепант се свързва, не са изяснени.
Римегепант се метаболизира от CYP3A4 и в по-малка степен от CYP2C9. Специфичните метаболити на римегепант не са характеризирани и не са открити основни метаболити в плазмата. Приблизително 77% от приетата доза се елиминира непроменена, което предполага, че метаболизмът е вероятен да бъде второстепенно средство за елиминиране на лекарството.
Дозировка
Римегепант се предлага под формата на перорален лиофилизат, който се поставя върху езика или под него и се разтваря в устата. Лекарственият продукт се отпуска по лекарско предписание.
За остро лечение на мигрена със или без аура се прилага 75 милиграма перорално при необходимост. Да не надвишава 75 милиграма за период от 24 часа.
За превантивно лечение на епизодична мигрена се приемат 75 милиграма перорално през ден.
Заглавно изображение: framar.bg
Продукти свързани с римегепант
ВАЙДУРА перорален лиофилизат 75 мг * 2
Библиография
https://reference.medscape.com/drug/nurtec-odt-rimegepant-4000010#0
https://go.drugbank.com/drugs/DB12457
https://en.wikipedia.org/wiki/Rimegepant
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9560892/
Коментари към римегепант (rimegepant) | ATC N02CD06