Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Фармакологични групи МУСКУЛНО-СКЕЛЕТНА СИСТЕМА АНТИПОДАГРОЗНИ ПРЕПАРАТИ АНТИПОДАГРОЗНИ ПРЕПАРАТИ Препарати, увеличаващи отделянето на пикочна киселина бензбромарон (M04AB03)

бензбромарон (benzbromarone) | ATC M04AB03

benzbromarone | M04AB03

Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
бензбромарон (benzbromarone) | ATC M04AB03 - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари

Бензбромарон е урикозуричен агент и неконкурентен инхибитор на ксантин оксидазата. Използва се при лечението на подагра, особено когато алопуринолът, лечение от първа линия, е неуспешен или предизвиква непоносими неблагоприятни ефекти. Той е структурно свързан с антиаритмика амиодарон.

Бензбромаронът е въведен през 70-те години на миналия век и се смята, че има малко свързани сериозни нежелани реакции. Регистриран е в около 20 страни в Азия, Южна Америка и Европа. През 2003 година лекарството беше изтеглено от Sanofi-Synth?labo след съобщения за сериозна хепатотоксичност, въпреки че все още се предлага на пазара в няколко страни от други фармацевтични компании. Оттеглянето значително ограничи наличността му по целия свят и увеличи трудностите при достъпа до него в други страни, където никога не е бил достъпен.

Показания

Бензбромарон се прилага при лечението на заболявания като:

  • подагра
  • хиперурикемия – първична и вторична
  • профилактично – при хематологични заболявания
  • псориазис
  • бъбречни заболявания, свързани с наднормени стойности на пикочната киселина
  • резултативна хиперурикемия след химио- и лъчетерапия при онкологично болни

Хиперурикемията до известна степен подлежи на корекция и овладяване чрез диета – като се ограничава приема на храни, съдържащи пурини (азотосъдържащи – като кафе, какао, меса, бобови храни). Диетата обаче невинаги е достатъчна, поради което се налага прием на медикаменти и бензбромарон е един от прилаганите.

Високите стойности на пикочна киселина в кръвта могат да се дължат на повишена продукция или на невъзможност за изхвърляне от страна на бъбреците. В такива случаи се коментира първична хиперурикемия. Вторичната е следствие от онкологични заболявания на кръвта и прилаганата в такива случаи химио- или лъчева терапия.

Хиперурикемия може да се развие също при бъбречна недостатъчност или при някои диабетни форми и ацидоза.

Противопоказания

Бензбромарон не трябва да се прилага при следните състояния:

  • свръхчувствителност
  • порфирия в остра форма
  • нефроуролитиаза
  • хиперуратурия над 700 милиграма/24 часа
  • хиперурикемия, свързана със заболяване на кръвта
  • тежка бъбречна недостатъчност (креатининов клирънс по-малко от 20 милилитра/минута)
  • чернодробна недостатъчност
  • бременност
  • кърмене
  • детска възраст (с изключение на вторична хиперурикемия при лечение на хемобластоза)

Предупреждения и предпазни мерки

Първата доза бензбромарон може да предизвика остър пристъп на подагра или артралгия, така че се препоръчва комбинация с нестероидни противовъзпалителни средства.

Необходимо е проследяване на нивата на пикочната киселина в кръвта и урината след 1 месец от лечението.

За да се предотврати образуването на камъни в пикочните пътища, пациентът трябва да приема течности поне 2 литра/ден. Стойностите на pH на урината преди нормализиране на нивото на пикочната киселина в кръвния серум са определени в диапазона 6,4-6,8.

Ако се появи диария, лечението трябва да се прекъсне, докато изпражненията се нормализират. Когато лечението се възобнови, се препоръчва бензбромарон да се използва в намалена доза. Ако диарията се повтори, лечението трябва да се преустанови.

По време на лечението трябва строго да ограничите консумацията на алкохол и храни с високо съдържание на пурини.

Бременност и кърмене

Има ограничени данни относно въздействието на бензбромарон върху фертилитета, развитието на плода и употребата при кърмачета. Следователно трябва да се използва с повишено внимание при такива пациенти само когато потенциалните ползи от лечението надвишават потенциалните рискове.

Нежелани лекарствени реакции

Страничните ефекти при лечение с бензбромарон са доста редки. Въпреки това е възможно да се появят някои от следните симптоми:

  • болки в корема
  • главоболие
  • влошаване на състоянието при съпътстващи заболявания на черния дроб
  • конюнктивит
  • разстройство на храносмилателните функции и диария
  • алергични реакции
  • полиурия
  • чести позиви за уриниране
  • гадене
  • еректилна дисфункция – преходна
  • в много редки случаи – хепатит

Възможно е при пациенти с подагра в началото на приема да се усилят симптоми като болки в ставите и бъбречни смущения. Счита се за възможно и повишаването на риска от образуване на бъбречни камъни и бъбречни колики. В подобни случаи приемът на медикамента трябва да се прекрати.

Предозиране

Стандартните дози бензбромарон (100 милиграма/ден) са склонни да предизвикват по-големи хипоурикемични ефекти от стандартните дози алопуринол (300 милиграма/ден) или пробенецид (1000 милиграма/ден). Неблагоприятните ефекти, свързани с бензбромарон, са сравнително редки, но потенциално тежки. Четири случая на индуцирана от бензбромарон хепатотоксичност са идентифицирани от първичната литература, а единадесет случая са докладвани от Sanofi-Synth?labo, но подробности не са достъпни в публичното пространство. Само един от четирите публично публикувани случая демонстрират ясна връзка между лекарството и увреждането на черния дроб, както се вижда от повторното предизвикване. В другите три случая липсват неоспорими доказателства в подкрепа на диагнозата индуцирана от бензбромарон хепатотоксичност. Ако се приеме, че всички докладвани случаи се дължат на бензбромарон, изчисленият риск от хепатотоксичност в Европа е приблизително 1 на 17 000 пациенти, но може да е по-висок в Япония.

Лекарствени взаимодействия

При едновременна употреба на бензбромарон и антикоагуланти техният ефект може да се засили. Тъй като бензбромаронът е кумариново производно, той може да потенцира ефектите на антикоагуланти, които действат като антагонисти на витамин К. При пациенти, приемащи варфарин и бензбромарон, последният е преустановен за 1 седмица и след това е въведен отново. След спиране на бензбромарон, протромбиновото време се подобрява и активността на фактор II се повишава значително, докато активността на PIVKA-II намалява. Фактор VIII, който е независим от витамин К, е непроменен. Общата плазмена концентрация на варфарин също намалява значително, но концентрацията на несвързан варфарин остава непроменена.

При едновременната употреба на ацетилсалицилова киселина в ниски дози, терапевтичният ефект на бензбромарон се намалява.

Фармакологични характеристики

Бензбромаронът е производно на бензофуран, което споделя структурни прилики с амиодарон и бензарона. Това е урикозурично лекарство, което действа чрез увеличаване на екскрецията на урат в проксималния тубул на бъбрека чрез инхибиране на доминиращия апикален (луминален) обмен на урат в човешкия проксимален тубул URAT1. Това блокиране намалява реабсорбцията на урат, увеличавайки елиминирането му чрез урината. Проучванията in vitro показват, че бензбромарон намалява реабсорбцията на урат с 93%. Йонните транспортери OAT 1 и OAT 3 са отговорни за секрецията на урат в бъбречните тубули. Бензбромарон изглежда има лек ефект върху OAT 1, но не и върху OAT 3.

Бензбромарон се метаболизира в черния дроб, главно чрез цитохром P450 2C9 (CYP2C9). Основните му метаболити са 6-хидроксибензбромарон, който е свързан с урикозуричния му ефект, и 1'-хидроксибензбромарон, чийто урикозуричен ефект е неизвестен. Полуживотът на непокътнатото лекарство е приблизително 3?часа. Активният му метаболит обаче може да персистира в продължение на 30 часа, което води до удължен ефект. И двата метаболита се екскретират чрез жлъчката и изпражненията.

След перорално приложение абсорбцията от стомашно-чревния тракт е непълна. Cmax в кръвната плазма се достига след приблизително 2-4 ч. Бензбромарон се свързва във висока степен с плазмените протеини. Метаболизира се в черния дроб и се екскретира главно в изпражненията, в малки количества се открива в урината.

Дозировка

Бензбромарон се предлага под формата на таблетки за прием през устата, по лекарско предписание. Медикаментът се приема след хранене, с много вода.

Обикновено лечението започва с еднократен в рамките на деня прием на доза от 50 милиграма. Тя може да се увеличава плавно до достигане на необходимото действие. Корекциите стават под лекарски контрол. При дългосрочен прием за възрастни и деца над 14 години обикновено се препоръчва доза от 100 милиграма веднъж на ден. При необходимост дозата може да се увеличи още, но не и над 200 мг дневно – особено при подагра с трофични отлагания или при умерена бъбречна недостатъчност.

Някои специалисти могат да назначат бензбромарон в случаи на остър подагричен пристъп по схема – три пъти дневно по 50 милиграма.

Ако пациентът пропусне прием, съветът на специалиста най-често е да се изчаква времето за следващия на другия ден. Не трябва да се приема двойна доза, за да се компенсира пропуснатото.

Важно е да се избягва предозиране, а при прием на високи дози винаги следва да се търси медицинска намеса.

Заглавно изображение: CCO Public domain

3.4/5 84 оценки

Библиография

https://advancesinrheumatology.biomedcentral.com/articles/10.1186/s42358-019-0080-x
https://www.sciencedirect.com/topics/pharmacology-toxicology-and-pharmaceutical-science/benzbromar
https://en.wikipedia.org/wiki/Benzbromaroneone
https://www.rlsnet.ru/active-substance/benzbromaron-1115


Коментари към бензбромарон (benzbromarone) | ATC M04AB03

От сайта (31)
Напиши коментар 31 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 09 July 2021 в 14:47

    ulia_vetova@abv.bg

    Здравейте въпроса ми е как мога да си закупя Бензбромарон 100А2.Очаквам отговор .Благодаря предварително

    Здравейте! Лекарството не се предлага в България.

  2. ulia_vetova@abv.bg 
    на 09 July 2021 в 13:41

    Здравейте въпроса ми е как мога да си закупя Бензбромарон 100А2.Очаквам отговор .Благодаря предварително

  3. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 31 August 2020 в 15:57

    Стефан Петров

    Току-що ви писах. Къде ми е писанието?

    Коментарът е видим след одобрение на модератор.

  4. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 31 August 2020 в 15:57

    Стефан Петров

    Здравейте! Каква е за дозировката на бензбомарона при или без подагрена криза? Някой знае ли нещо по въпроса? На всички ни е известно, че този препарат не се предлага в България и лекарите не го предписват. Така че написаното от вас в описанието, че: " Дозов режим: трябва да се прилага само от или под наблюдението на опитни клиницисти, които са запознати с действието и употребата на тези лекарствени продукти. Дозата трябва да бъде определена индивидуално за всеки пациент." никак не ни помага. Къде да търсим тези клиницисти? В Германия? Ако има такива в България-моля да ни насочите. А ако някой вече е запознат с дозировката-моля да пише.

    Здравейте, г-н Петров! Неслучайно е написана така информацията - това е лекарство, което се приема само и единствено по лекарска преценка и предписание. Не е уместно да провеждате самолечение.

  5. Стефан Петров 
    на 31 August 2020 в 13:05

    Току-що ви писах. Къде ми е писанието?

  6. Стефан Петров 
    на 31 August 2020 в 12:53

    Здравейте! Каква е за дозировката на бензбомарона при или без подагрена криза? Някой знае ли нещо по въпроса? На всички ни е известно, че този препарат не се предлага в България и лекарите не го предписват. Така че написаното от вас в описанието, че: " Дозов режим: трябва да се прилага само от или под наблюдението на опитни клиницисти, които са запознати с действието и употребата на тези лекарствени продукти. Дозата трябва да бъде определена индивидуално за всеки пациент." никак не ни помага. Къде да търсим тези клиницисти? В Германия? Ако има такива в България-моля да ни насочите. А ако някой вече е запознат с дозировката-моля да пише.

  7. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 21 August 2020 в 11:53

    Георги Караиванов

    С аортна клапна протеза съм. Може ли да приемам бензбромарон? Влияе ли върху протромбиновото време?

    Здравейте! Възможно е да окаже влияние на протромбиновото време. Това лекарство се приема само и единствено по лекарска преценка и предписание.

  8. Георги Караиванов 
    на 20 August 2020 в 21:06

    С аортна клапна протеза съм. Може ли да приемам бензбромарон? Влияе ли върху протромбиновото време?

  9. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 03 April 2020 в 15:49

    Гергана Атанасова

    Може ли да поръчам това лекарство?

    Здравейте! Лекарството не се предлага.

  10. Гергана Атанасова  
    на 03 April 2020 в 14:48

    Може ли да поръчам това лекарство?

Зареждане на още 10 коментара
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 4 часа и 22 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 19 часа и 22 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 19 часа и 33 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 19 часа и 40 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 6 дни, 19 часа и 47 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 7 дни, 10 часа и 36 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 7 дни, 10 часа и 36 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 7 дни, 19 часа и 29 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival