глюкозамин (glucosamine) | ATC M01AX05
glucosamine | M01AX05
Глюкозамин представлява ендогенна субстанция, която е съставна част на полизахаридната верига в хрущялната матрица и на глюкозаминогликаните в синовиалната течност.
Показания: облекчаване на симптомите при лек до умерен остеоартрит.
Противопоказания: свръхчувствителност към медикамента или някое от помощните му вещества, деца на възраст под 2 години. Да не се прилага при пациенти, които са алергични към черупки от мекотели, тъй като активното вещество представлява екстракт от черупки от мекотели.
Нежелани лекарствени реакции: главоболие, отпадналост, виене на свят, астма, повръщане, гадене, коремна болка, стомашен дискомфорт, диария, обрив, сърбеж, зачервяване, ангиоедема, уртикария, захарен диабет, неадекватен контрол, хиперхолестеролемия, периферен едем.
Фармакодинамика: in vitro и in vivo глюкозамин стимулира синтеза на физиологичните глюкозаминогликани и протеогликани в хондроицитите и на хиалуронова киселина в синовиоцитите. Механизмът на действие на глюкозамин не е изяснен.
Лекарствени взаимодействия: засилване на ефекта на кумаринови антикоагуланти при едновременно приложение с глюкозамин. Едновременното прилагане с глюкозамин може да повиши резорбцията и серумните концентрации на тетрациклините, но клиничното значение на това взаимодействие вероятно е ограничено.
Дозов режим: глюкозамин не се препоръчва при остър болков симптом. Облекчаване на симптомите не се очаква по-рано от няколко седмично третиране, а в някои случаи и повече. Ако не се получи някакво облекчение на симптомите след 2-3 месеца, по-нататъшното прилагане на глюкозамин трябва да бъде преценено. Таблетките могат да се приемат с или без храна.
Достъп до пациента: с рецепта.
Взаимодействия на глюкозамин (glucosamine) | ATC M01AX05
- Умерено клинично значими взаимодействия (2)
- Виж подробно всички
Коментари към глюкозамин (glucosamine) | ATC M01AX05