флурбипрофен (flurbiprofen) | ATC M01AE09
flurbiprofen | M01AE09
Флурбипрофен, производно на пропионовата киселина, е нестероидно противовъзпалително средство (НСПВС) с антипиретично и аналгетично действие. Той е структурно и фармакологично свързан с фенопрофен, ибупрофен и кетопрофен.
Показания
Флурбипрофен са показани за остро или продължително симптоматично лечение на ревматоиден артрит, остеоартрит и анклозиращ спондилит. Може също да се използва за лечение на болка, свързана с дисменорея и лека до умерена болка, придружена от възпаление (например бурсит, тендинит, травма на меките тъкани).
Противопоказания
Флурбипрофен е противопоказан при:
- свръхчувствителност към лекарството и други нестероидни противовъзпалителни средства
- обостряне на пептична язва на стомаха и дванадесетопръстника
- стомашно-чревно кървене или предразположение към кървене от друг генезис
- тежка чернодробна и бъбречна недостатъчност
- ринит
- бременност и кърмене
Флурбипрофен не се препоръчва за деца под 12 години.
Предупреждения и предпазни мерки
Сърдечносъдови тромботични събития
Клиничните проучвания на няколко селективни и неселективни COX-2 НСПВС с продължителност до три години показват повишен риск от сериозни сърдечно-съдови тромботични събития, миокарден инфаркт и инсулт, които могат да бъдат фатални. Всички НСПВС, както селективни, така и неселективни COX-2, могат да имат подобен риск. Пациенти с известно сърдечно-съдово заболяване или рискови фактори за сърдечно-съдово заболяване може да са изложени на по-голям риск. За да се сведе до минимум потенциалният риск от нежелано сърдечно-съдово събитие при пациенти, лекувани с НСПВС, трябва да се използва най-ниската ефективна доза за възможно най-кратък период от време.
Няма последователни доказателства, че едновременната употреба на аспирин намалява повишения риск от сериозни сърдечно-съдови тромботични събития, свързани с употребата на НСПВС. Едновременната употреба на аспирин и НСПВС увеличава риска от сериозни стомашно-чревни събития.
Хипертония
Нестероидните противовъзпалителни средства, включително флурбипрофен, могат да доведат до поява на нова хипертония или влошаване на вече съществуваща хипертония, всяко от които може да допринесе за повишената честота на сърдечно-съдови събития. Пациентите, приемащи тиазиди или бримкови диуретици, може да имат нарушен отговор на тези терапии, когато приемат флурбипрофен, трябва да се използват с повишено внимание при пациенти с хипертония.
Застойна сърдечна недостатъчност и оток
При някои пациенти, приемащи НСПВС, са наблюдавани задържане на течности и оток. Флурбипрофен трябва да се използва с повишено внимание при пациенти със задържане на течности или сърдечна недостатъчност.
Стомашно-чревни ефекти - риск от язви, кървене и перфорация
Нестероидните противовъзпалителни средства могат да причинят сериозни стомашно-чревни нежелани събития, включително възпаление, кървене, язва и перфорация на стомаха, тънките или дебелото черво, които могат да бъдат фатални. Тези сериозни нежелани реакции могат да се появят по всяко време, със или без предупредителни симптоми.
Язви на горната част на стомашно-чревния тракт, тежко кървене или перфорация се срещат при приблизително 1% от пациентите, лекувани в продължение на 3-6 месеца, и при около 2-4% от пациентите, лекувани в продължение на една година. Тези тенденции продължават с по-дълга продължителност на употреба, увеличавайки вероятността от развитие на сериозно стомашно-чревно събитие в даден момент по време на терапията. Въпреки това, дори краткосрочната терапия не е без риск.
Нестероидните противовъзпалителни средства трябва да се предписват с изключително внимание при тези с анамнеза за язвена болест или стомашно-чревно кървене. Пациенти с анамнеза за пептична язва и/или стомашно-чревно кървене, които използват НСПВС, имат повече от 10 пъти повишен риск за развитие на гастроинтестинално кървене в сравнение с пациенти, лекувани с нито един от тези рискови фактори. Други фактори, които повишават риска от кървене от стомашно-чревния тракт при пациенти, лекувани с НСПВС, включват едновременна употреба на перорални кортикостероиди или антикоагуланти, по-продължителна терапия с НСПВС, тютюнопушене, употреба на алкохол, напреднала възраст и лошо общо здравословно състояние. Повечето спонтанни съобщения за фатални стомашно-чревни събития са при пациенти в напреднала възраст или изтощени пациенти и поради това трябва да се обърне специално внимание при лечението на тази популация.
Бъбречни ефекти
Дългосрочното приложение на НСПВС е довело до бъбречна папиларна некроза и друго бъбречно увреждане. Бъбречна токсичност е наблюдавана и при пациенти, при които бъбречните простагландини имат компенсаторна роля в поддържането на бъбречната перфузия. При тези пациенти прилагането на нестероидно противовъзпалително лекарство може да причини дозозависимо намаляване на образуването на простагландини и, вторично, на бъбречния кръвоток, което може да предизвика явна бъбречна декомпенсация. Пациентите с най-голям риск от тази реакция са тези с нарушена бъбречна функция, сърдечна недостатъчност, чернодробна дисфункция, тези, приемащи диуретици и АСЕ инхибитори, и възрастни хора. Прекратяването на терапията с НСПВС обикновено е последвано от възстановяване до състоянието преди лечението.
Напреднала бъбречна болест
При клинични проучвания елиминационният полуживот на флурбипрофен е непроменен при пациенти с бъбречно увреждане. Метаболитите на флурбипрофен се елиминират основно чрез бъбреците. Елиминирането на 4'хидрокси-флурбипрофен е намалено при пациенти с умерено до тежко бъбречно увреждане. Поради това лечението с флурбипрофен не се препоръчва при тези пациенти с напреднало бъбречно заболяване.
Чернодробни ефекти
Гранично повишаване на един или повече чернодробни тестове може да се появи при до 15% от пациентите, приемащи нестероидни противовъзпалителни лекарства, включително флурбипрофен. Тези лабораторни аномалии могат да прогресират, да останат непроменени или да са преходни при продължаване на терапията. Забележими повишения на аланинаминотрансфераза или аспартатаминотрансфераза (приблизително три или повече пъти над горната граница на нормата) са докладвани при приблизително 1% от пациентите в клинични проучвания с нестероидни противовъзпалителни лекарства. Освен това са докладвани редки случаи на тежки чернодробни реакции, включително жълтеница, фулминантен хепатит, чернодробна некроза и чернодробна недостатъчност, някои от които с фатален изход.
Пациент със симптоми и/или признаци, предполагащи чернодробна дисфункция, или с абнормни стойности на чернодробните тестове, трябва да бъде оценен за доказателство за развитие на по-тежка чернодробна реакция, докато е на терапия с флурбипрофен. Ако се развият клинични признаци и симптоми, съответстващи на чернодробно заболяване, или ако се появят системни прояви (например еозинофилия, обрив и други), флурбипрофен трябва да се преустанови.
Хематологични ефекти
Понякога се наблюдава анемия при пациенти, приемащи нестероидни противовъзпалителни лекарства, включително флурбипрофен. Това може да се дължи на задържане на течности, загуба на кръв от стомашно-чревния тракт или непълно описан ефект върху еритропоезата. Пациентите на продължително лечение с нестероидни противовъзпалителни средства, включително флурбипрофен, трябва периодично да проверяват хемоглобина или хематокрита си, дори ако не проявяват никакви признаци или симптоми на анемия.
Нестероидните противовъзпалителни лекарства инхибират агрегацията на тромбоцитите и е доказано, че удължават времето на кървене при някои пациенти. За разлика от аспирина, ефектът им върху функцията на тромбоцитите е количествено по-малък, с по-кратка продължителност и обратим.
Съществуваща астма
Пациентите с астма може да имат астма, чувствителна към аспирин. Употребата на аспирин при пациенти с чувствителна към аспирин астма се свързва с тежък бронхоспазъм, който може да бъде фатален. Тъй като се съобщава за кръстосана реактивност, включително бронхоспазъм, между аспирин и други нестероидни противовъзпалителни средства при такива чувствителни към аспирин пациенти, флурбипрофен не трябва да се прилага на пациенти с тази форма на чувствителност към аспирин и трябва да се използва с повишено внимание при пациенти със съществуваща астма.
Промени в зрението
Съобщава се замъглено и/или намалено зрение при употребата на флурбипрофен и други нестероидни противовъзпалителни лекарства. Пациентите с очни оплаквания трябва да бъдат подложени на офталмологични прегледи.
Бременност и кърмене
Репродуктивни проучвания, проведени при плъхове и зайци, не са показали доказателства за аномалии в развитието. Въпреки това, проучванията върху репродукцията при животни невинаги са предсказващи човешкия отговор. Няма адекватни и добре контролирани проучвания при бременни жени. Флурбипрофен трябва да се използва по време на бременност само ако потенциалната полза оправдава потенциалния риск за плода.
Поради известните ефекти на нестероидните противовъзпалителни средства върху сърдечно-съдовата система на плода (затваряне на ductus arteriosus), употребата им по време на късна бременност трябва да се избягва.
Концентрациите на флурбипрофен в кърмата и плазмата на кърмещи майки предполагат, че кърмачето може да получи приблизително 0,10 милиграма флурбипрофен на ден в установеното мляко на жена, приемаща ANSAID (флурбипрофен) 200 милиграма/ден. Поради възможните неблагоприятни ефекти на лекарствата, инхибиращи простагландините, върху новородени, трябва да се вземе решение дали да се преустанови кърменето или да се спре лекарството, като се има предвид значението на лекарството за майката.
Нежелани лекарствени реакции
Пероралните странични ефекти на флурбипрофен могат да имат същите странични ефекти като повечето нестероидни противовъзпалителни лекарства. Най-честите са страничните ефекти от храносмилателната система:
- гадене
- повръщане
- стомашни киселини запек
- диария
- коремна болка
- метеоризъм
- обостряне на язвена болест
- стомашно-чревно кървене
- чревна перфорация
- гастрит улцерозен стоматит
- обостряне на улцерозен колит
- дисфункция на черния дроб.
От страна на нервната система най-често има главоболие, по-малко виене на свят, сънливост или безсъние, депресия, раздразнителност, асептичен менингит.
От сърдечно-съдовата система понякога могат да се наблюдават хипертония, тахикардия, сърдечна недостатъчност.
От отделителната система рядко може да се наблюдава интерстициален нефрит, остра бъбречна недостатъчност, оток, папиларна некроза.
При лабораторни изследвания понякога могат да се появят анемия (включително хемолитична и апластична), левкопения, тромбоцитопения, панцитопения, агранулоцитоза.
Симптоми на предозиране
Симптомите след остро предозиране с нестероидни противовъзпалителни средства обикновено се ограничават до летаргия, сънливост, гадене, повръщане и епигастрална болка, които обикновено са обратими при поддържаща терапия. Може да възникне стомашно-чревно кървене. Може да се появят хипертония, остра бъбречна недостатъчност, респираторна депресия и кома, но са редки. Съобщава се за анафилактоидни реакции при терапевтично поглъщане на нестероидни противовъзпалителни лекарства, които могат да се появят след предозиране.
Лекарствени взаимодействия
АСЕ-инхибитори
Докладите показват, че нестероидните противовъзпалителни лекарства могат да намалят антихипертензивния ефект на АСЕ- инхибиторите.
Антикоагуланти
Ефектите на варфарин и НСПВС върху гастроинтестиналното кървене са синергични, така че употребяващите и двете лекарства заедно имат по-висок риск от сериозно стомашно-чревно кървене, отколкото употребяващите всяко лекарство самостоятелно.
Аспирин
Едновременното приложение на аспирин понижава серумните концентрации на флурбипрофен. Клиничното значение на това взаимодействие не е известно. Обаче, както и при други НСПВС, едновременното приложение на флурбипрофен и аспирин обикновено не се препоръчва поради възможността за повишени нежелани реакции.
Бета-адренергични блокери
Флурбипрофен отслабва хипотензивния ефект на пропранолол, но не и на атенолол. Механизмът, лежащ в основата на тази интерференция, е неизвестен. Пациентите, приемащи както флурбипрофен, така и бета-блокер, трябва да бъдат наблюдавани, за да се гарантира, че е постигнат задоволителен хипотензивен ефект.
Диуретици
Клиничните проучвания, както и постмаркетинговите наблюдения показват, че флурбипрофен може да намали натриуретичния ефект на фуроземид и тиазиди при някои пациенти. Този отговор се приписва на инхибиране на синтеза на бъбречни простагландини. По време на съпътстващата терапия с НСПВС, пациентът трябва да бъде внимателно наблюдаван за признаци на бъбречна недостатъчност, както и диуретична ефикасност.
Литий
Нестероидните противовъзпалителни средства са довели до повишаване на плазмените нива на литий и намаляване на бъбречния литиев клирънс. Средната минимална концентрация на литий се повишава с 15%, а бъбречният клирънс е намален с приблизително 20%.
Тези ефекти се дължат на инхибиране на синтеза на простагландини в бъбреците от нестероидното противовъзпалително лекарство. По този начин, когато нестероидни противовъзпалителни лекарства и литий се прилагат едновременно, пациентите трябва да се наблюдават внимателно за признаци на литиева токсичност.
Метотрексат
Съобщава се, че нестероидните противовъзпалителни лекарства конкурентно инхибират натрупването на метотрексат в резени от заешки бъбреци. Това може да показва, че те биха могли да повишат токсичността на метотрексат. Трябва да се внимава, когато нестероидни противовъзпалителни лекарства се прилагат едновременно с метотрексат.
Перорални хипогликемични средства
В клинично проучване флурбипрофен е прилаган на възрастни диабетици, които вече са получавали глибурид, метформин, хлорпропамид с фенформин или глибурид с фенформин. Въпреки че е имало леко намаление на концентрациите на кръвната захар при едновременно приложение на флурбипрофен и хипогликемични средства, няма признаци или симптоми на хипогликемия.
Фармакологични характеристики
Флурбипрофен е синтетично лекарство, което е химически получено от пропионова киселина и принадлежи към групата на нестероидните противовъзпалителни лекарства. Химичният му състав е рацемат от два енантиомера, от които S-изомерът има най-голяма фармакологична активност. Механизмът на действие на лекарството, както и на други членове от групата на нестероидните противовъзпалителни средства, е да инхибира ензима циклооксигеназа, който осигурява превръщането на арахидоновата киселина в простагландини. Флурбипрофен има умерена селективност спрямо циклооксигеназа тип 1 (COX-1) и има малък ефект върху циклооксигеназа тип 2 (COX-2). Флурбипрофен има изразени аналгетични и противовъзпалителни свойства, когато се прилага перорално и локално. Флурбипрофен има способността да намалява невропатичната болка и също така има хондропротективни свойства.
Флурбипрофен се абсорбира бързо и напълно перорално. Максималната концентрация на лекарството в кръвта се достига в рамките на 90 минути при перорално приложение. Флурбипрофен е почти напълно свързан с плазмените протеини. Когато се прилага перорално, високи концентрации на флурбипрофен се задържат в синовиалната течност. Флурбипрофен преминава през плацентарната бариера и се екскретира в кърмата. Лекарството се метаболизира в черния дроб с образуването на неактивни метаболити. Лекарството се екскретира главно чрез бъбреците под формата на метаболити. Полуживотът на лекарството е 3-6 часа.
Дозировка
Флурбипрофен се предлага под формата на таблетки за перорален прием. Приемат се с храна или вода, за да се избегнат гастроинтестинални ефекти.
За облекчаване на признаците и симптомите на ревматоиден артрит или остеоартрит, препоръчителната начална доза е 200 до 300 милиграма на ден, разделена за приложение два, три или четири пъти дневно. Най-голямата препоръчителна еднократна доза при многократен дневен режим е 100 милиграма.
Заглавно изображение: CCO Public domain
Взаимодействия на флурбипрофен (flurbiprofen) | ATC M01AE09
- Силно клинично значими взаимодействия (32)
- Умерено клинично значими взаимодействия (199)
- Маловажно клинично значими взаимодействия (8)
- Виж подробно всички
Продукти свързани с флурбипрофен
МИПРОФЕН таблетки 100 мг * 15 НОБЕЛ
Библиография
https://www.drugs.com/mtm/flurbiprofen.html
https://go.drugbank.com/drugs/DB00712
https://reference.medscape.com/drug/ansaid-flurbiprofen-343288#4
https://www.rxlist.com/ansaid-drug.htm#description
Коментари към флурбипрофен (flurbiprofen) | ATC M01AE09