Нуклеозиди и нуклеотиди, с изключение на инхибиторите на обратната транскриптаза (Nucleosides and nucleotides excl. reverse transcriptase inhibitors) | ATC J05AB
Nucleosides and nucleotides excl. reverse transcriptase inhibitors | J05AB
Нуклеотидите са органични молекули, които се състоят от азотсъдържащо хетероциклично производно, наречено "азотна база", монозахариден остатък и фосфатна или полифосфатна група.
Полинуклеотидните вериги на нуклеиновите киселини като РНК и ДНК са изградени от мономери, а именно нуклеотиди. Някои от тях играят важна роля в преноса и трансформацията на клетъчна енергия и в ензимната регулация.
Азотната база, участваща в изграждането на нуклеотидната молекула, може да бъде пуриново или пиримидиново производно. Основните пуринови производни, които се срещат в структурата на нуклеиновите киселини са аденозин и гуанозин. Пиримидиновите бази от своя страна са тимин, цитозин и урацил. Тиминът се среща само в ДНК молекули, а урацилът в РНК молекули.
Азотната база се свързва с С1-атома на пентозата посредством N1-атома (за пиримидините) и N9 (за пурините) от хетероцикличния пръстен. Това свързване става чрез образуването на гликозидна връзка и води до формирането на нуклеозид.
Коментари към Нуклеозиди и нуклеотиди, с изключение на инхибиторите на обратната транскриптаза (Nucleosides and nucleotides excl. reverse transcriptase inhibitors) | ATC J05AB