нитрофурантоин (nitrofurantoin) | ATC J01XE01
nitrofurantoin | J01XE01
Нитрофурантоинът е синтетичен, перорално активен, антибактериален агент, използван за лечение на инфекции на пикочните пътища.
Показания
Нитрофурантоинът е показан само за лечение на остри неусложнени инфекции на пикочните пътища (остър цистит), причинени от чувствителни щамове на Escherichia coli или Staphylococcus saprophyticus.
Нитрофурантоин не е показан за лечение на пиелонефрит или перинефрални абсцеси.
За да се намали развитието на резистентни към лекарства бактерии и да се поддържа ефективността на нитрофурантоин и други антибактериални лекарства, нитрофурантоин трябва да се използва само за лечение или предотвратяване на инфекции, за които е доказано или силно се подозира, че са причинени от чувствителни бактерии. Когато има налична информация за културата и чувствителността, те трябва да се имат предвид при избора или модифицирането на антибактериалната терапия. При липса на такива данни, локалната епидемиология и моделите на чувствителност могат да допринесат за емпиричния избор на терапия.
Противопоказания
Анурия, олигурия или значително увреждане на бъбречната функция (креатининов клирънс под 60 милилитра/минута или клинично значимо повишен серумен креатинин) са противопоказания. Лечението на този тип пациенти крие повишен риск от токсичност поради нарушена екскреция на лекарството.
Поради възможността от хемолитична анемия, дължаща се на незрели еритроцитни ензимни системи (глутатионна нестабилност), лекарството е противопоказано при бременни пациентки на термин (38-42 гестационна седмица), по време на раждане или когато раждането е неизбежно. По същата причина лекарството е противопоказано при новородени под един месец.
Нитрофурантоин е противопоказан при пациенти с предишна анамнеза за холестатична жълтеница/чернодробна дисфункция, свързана с нитрофурантоин.
Нитрофурантоин също е противопоказан при пациенти с известна свръхчувствителност към нитрофурантоин.
Нитрофурантоинът е противопоказан при мъже с инфекция на пикочните пътища, тъй като тези инфекции често са свързани с простатит, а нитрофурантоинът не прониква ефективно в простатната тъкан.
Нитрофурантоинът е идентифициран в Критериите на Beers като потенциално неподходящо лекарство, което трябва да се избягва при пациенти на 65 години и по-възрастни поради потенциала му за белодробна токсичност, хепатотоксичност и периферна невропатия, особено когато се прилага дългосрочно.
Предупреждения и предпазни мерки
Белодробни реакции
При пациенти, лекувани с нитрофурантоин, са наблюдавани остри, подостри или хронични белодробни реакции. Тези реакции се наблюдават рядко и при пациенти, получаващи терапия за шест месеца или повече.
Хепатотоксичност
Чернодробни реакции, включително хепатит, холестатична жълтеница, хроничен активен хепатит и чернодробна некроза, се появяват рядко. Съобщава се за смъртни случаи. Началото на хроничен активен хепатит може да бъде коварно и пациентите трябва да се наблюдават периодично за промени в биохимичните изследвания, които биха показали чернодробно увреждане. Ако се появи хепатит, лекарството трябва да се отмени незабавно и да се вземат подходящи мерки.
Невропатия
Възникнала е периферна невропатия, която може да стане тежка или необратима. Съобщава се за смъртни случаи. Състояния като бъбречно увреждане (креатининов клирънс под 60 милилитра/минута или клинично значимо повишен серумен креатинин), анемия, захарен диабет, електролитен дисбаланс, дефицит на витамин В и инвалидизиращо заболяване могат да увеличат появата на периферна невропатия. Пациентите, получаващи продължителна терапия, трябва периодично да бъдат наблюдавани за промени в бъбречната функция. Рядко се съобщава за оптичен неврит в постмаркетинговия опит с нитрофурантоинови формулировки.
Хемолитична анемия
Случаи на хемолитична анемия са предизвикани от нитрофурантоин. Изглежда, че хемолизата е свързана с дефицит на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа в червените кръвни клетки на засегнатите пациенти. Този дефицит се среща при 10% от чернокожите и малък процент от етническите групи от средиземноморски и близкоизточен произход. Хемолизата е индикация за прекратяване на лечението с нитрофурантоин. Хемолизата спира, когато лекарството се оттегли.
Диария, свързана с Clostridium difficile
Съобщава се за диария, свързана с Clostridium difficile при употреба на почти всички антибактериални средства, включително нитрофурантоин, и може да варира по тежест от лека диария до фатален колит. Лечението с антибактериални средства променя нормалната флора на дебелото черво, което води до свръхрастеж на C. difficile.
C. difficile произвежда токсини А и В, които допринасят за развитието на диария. Продуциращите хипертоксин щамове на C. difficile причиняват повишена заболеваемост и смъртност, тъй като тези инфекции могат да бъдат рефрактерни на антимикробна терапия и може да изискват колектомия. Диария, свързана с Clostridium difficile трябва да се има предвид при всички пациенти, които имат диария след употреба на антибиотици. Необходима е внимателна медицинска история, тъй като се съобщава, че диария, свързана с Clostridium difficile се появява в продължение на два месеца след приложението на антибактериални средства.
Ако се подозира или потвърди диария, свързана с Clostridium difficile, може да се наложи прекратяване на продължаващата употреба на антибиотици, които не са насочени срещу бактерия. Трябва да се предприеме подходящо управление на течности и електролити, протеинови добавки, антибиотично лечение на C. difficile и хирургична оценка, според клиничните показания.
Бременност и кърмене
Няколко репродуктивни проучвания са проведени при зайци и плъхове при дози до шест пъти по-високи от дозата при хора и не са разкрили доказателства за нарушена плодовитост или увреждане на плода поради нитрофурантоин. В едно публикувано проучване, проведено при мишки при 68 пъти по-висока от дозата при хора, се наблюдава забавяне на растежа и ниска честота на малки и често срещани малформации. Въпреки това, при 25 пъти по-висока доза при хора, малформации на плода не са наблюдавани. Значението на тези открития за хората е несигурно. Няма обаче адекватни и добре контролирани проучвания при бременни жени. Тъй като проучванията за репродукция при животни невинаги са предсказващи човешкия отговор, това лекарство трябва да се използва по време на бременност само ако е абсолютно необходимо.
Нитрофурантоин е открит в човешката кърма в следи. Поради потенциала за сериозни нежелани реакции от нитрофурантоин при кърмачета на възраст под един месец, трябва да се вземе решение дали да се преустанови кърменето или да се преустанови приема на лекарството, като се има предвид значението на лекарството за майката.
Нежелани лекарствени реакции
В клиничните проучвания на нитрофурантоин най-честите клинични нежелани събития, за които се съобщава, че са възможни или вероятно свързани с лекарството, са гадене (8%), главоболие (6%) и метеоризъм (1,5%). Допълнителни клинични нежелани реакции,съобщени като възможни или вероятно свързани с лекарството, са настъпили при по-малко от 1% от изследваните пациенти и са изброени по-долу във всяка телесна система в ред на намаляваща честота:
- Стомашно-чревни: диария, диспепсия, коремна болка, запек, повръщане.
- Неврологични: замаяност, сънливост, амблиопия.
- Респираторни: остра белодробна реакция на свръхчувствителност.
- Алергични: сърбеж, уртикария.
- Дерматологични: алопеция.
- Други: Треска, втрисане, неразположение
Следните допълнителни клинични нежелани реакции са докладвани при употребата на нитрофурантоин:
- Стомашно-чревни: сиаладенит, панкреатит. Има спорадични съобщения за псевдомембранозен колит при употребата на нитрофурантоин. Появата на симптомите на псевдомембранозен колит може да се появи по време или след антимикробно лечение.
- Неврологични: Възникнала е периферна невропатия, която може да стане тежка или необратима. Съобщава се за смъртни случаи. Състояния като бъбречно увреждане (креатининов клирънс под 60 милилитра/минута или клинично значимо повишен серумен креатинин), анемия, захарен диабет, електролитен дисбаланс, дефицит на витамин В и инвалидизиращи заболявания могат да увеличат възможността за периферна невропатия.
При употребата на нитрофурантоин също се съобщава за астения, световъртеж и нистагъм.
Рядко се съобщава за доброкачествена интракраниална хипертония (псевдотумор на мозъка), объркване, депресия, оптичен неврит и психотични реакции. Рядко се съобщава за изпъкнали фонтанели като признак на доброкачествена интракраниална хипертония при кърмачета.
Симптоми на предозиране
Случайни случаи на остро предозиране на нитрофурантоин не са довели до никакви специфични симптоми, освен повръщане. Препоръчва се предизвикване на повръщане. Няма специфичен антидот, но трябва да се поддържа висок прием на течности, за да се насърчи екскрецията на лекарството с урината. Нитрофурантоинът е диализируем.
Лекарствени взаимодействия
Антиацидите, съдържащи магнезиев трисиликат, когато се прилагат едновременно с нитрофурантоин, намаляват както скоростта, така и степента на абсорбция. Механизмът за това взаимодействие вероятно е адсорбцията на нитрофурантоин върху повърхността на магнезиевия трисиликат.
Урикозуричните лекарства, като пробенецид и сулфинпиразон, могат да инхибират бъбречната тубулна секреция на нитрофурантоин. Полученото повишаване на серумните нива на нитрофурантоин може да увеличи токсичността, а намалените нива в урината могат да намалят неговата ефикасност като антибактериално средство за пикочните пътища.
В резултат на наличието на нитрофурантоин може да възникне фалшиво положителна реакция за глюкоза в урината. Това се наблюдава при разтворите на Бенедикт и Фелинг, но не и при ензимния тест за глюкоза.
Фармакологични характеристики
Нитрофурантоинът е антимикробен агент с активност срещу някои грам-положителни и грам-отрицателни бактерии.
Механизмът на антимикробното действие на нитрофурантоин е необичаен сред антибактериалните средства. Нитрофурантоинът се редуцира от бактериални флавопротеини до реактивни междинни продукти, които инактивират или променят бактериалните рибозомни протеини и други макромолекули. В резултат на такива инактивации се инхибират жизненоважните биохимични процеси на синтеза на протеини, аеробния енергиен метаболизъм, синтеза на ДНК, синтеза на РНК и синтеза на клетъчната стена. Нитрофурантоинът е бактерициден в урината в терапевтични дози. Широката природа на този начин на действие може да обясни липсата на придобита бактериална резистентност към нитрофурантоин, тъй като необходимите множество и едновременни мутации на целевите макромолекули вероятно биха били смъртоносни за бактериите.
Бионаличността на нитрофурантоин се счита за 80% при здрави пациенти. Нитрофурантоинът се абсорбира добре в стомашно-чревния тракт, като по-голямата част от абсорбцията се извършва в проксималното тънко черво. Проучванията показват, че терапевтичните концентрации на лекарството в урината се повишават, ако се приема с храна. Серумните концентрации обикновено са неоткриваеми, въпреки че могат да се повишат при пациенти с тежка бъбречна недостатъчност. Нитрофурантоинът постига терапевтично активни концентрации само в долните пикочни пътища.
Дозировка
Нитрофурантоинът е под формата на капсули за перорална употреба, които трябва да се приемат с храна.
Обичайна доза за възрастни за цистит: 50 до 100 милиграма перорално 4 пъти на ден в продължение на 1 седмица или поне 3 дни след постигане на стерилна урина. Или 100 милиграма перорално два пъти дневно в продължение на 7 дни.
Обичайна доза за възрастни за профилактика на цистит: 50 до 100 милиграма перорално веднъж дневно преди лягане.
Обичайна педиатрична доза за цистит на нитрофурантоин: 5 до 7 милиграма/килограм/ден (до 400 милиграма/ден) перорално в 4 разделени дози 1 месец или повече. За деца над 12 години: 100 милиграма перорално два пъти дневно в продължение на 7 дни.
Обичайна педиатрична доза за профилактика на цистит: 1 до 2 милиграма/килограм/ден (до 100 милиграма/ден) перорално в 1 до 2 разделени дози 1 месец или повече.
Заглавно изображение: CCO Public domain
Взаимодействия на нитрофурантоин (nitrofurantoin) | ATC J01XE01
- Силно клинично значими взаимодействия (5)
- Умерено клинично значими взаимодействия (86)
- Маловажно клинично значими взаимодействия (26)
- Виж подробно всички
Библиография
https://www.rxlist.com/macrobid-drug.htm#description
https://www.drugs.com/nitrofurantoin.html#dosage
https://reference.medscape.com/drug/macrobid-macrodantin-nitrofurantoin-342567
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470526/
https://go.drugbank.com/drugs/DB00698
Коментари към нитрофурантоин (nitrofurantoin) | ATC J01XE01
Ники
Здравейте. Нормално ли е при пиене на нитрофурантоин урината да се оцветява в жълто.
Здравейте! Възможно е. Това е безвреден ефект.
Здравейте. Нормално ли е при пиене на нитрофурантоин урината да се оцветява в жълто.
Васи
Здравейте, бихте ли ми казали, какъв е интервалът на прием на лекарството, никъде в листовката не можах да прочета.Лекарят ми го предписа да го взимам 3 пъти на ден по 2 , но не уточни дали интервалът между дозите трябва да е 8 часа или въобще трябва ли да спазвам някакъв часови интервал.Благодаря
Здравейте! Сутрин, обед и вечер по 2 (през приблизително 6 часа).
Здравейте, бихте ли ми казали, какъв е интервалът на прием на лекарството, никъде в листовката не можах да прочета.Лекарят ми го предписа да го взимам 3 пъти на ден по 2 , но не уточни дали интервалът между дозите трябва да е 8 часа или въобще трябва ли да спазвам някакъв часови интервал.Благодаря
Снежанка Христова
Здравейте! Изписано ми лекарството фуролин. Фуролин и нитрофурантоин едно и също лекарство ли е? Ако да, има ли го като наличност?
Здравейте! Фуролин съдържа активното лекарствено вещество нитрофурантоин. Няма наличност.
Здравейте! Изписано ми лекарството фуролин. Фуролин и нитрофурантоин едно и също лекарство ли е? Ако да, има ли го като наличност?
Петя
Здравейте, Може ли да се приема Пиелосептил заедно с Цитросепт? Благодаря за отделеното време
Здравейте! Има противоречиви данни относно дали грейпфрутът може да повлияе на лечението с нитрофурантоин, поради което е по-добре да не приемате комбинацията.
Здравейте, Може ли да се приема Пиелосептил заедно с Цитросепт? Благодаря за отделеното време
Ради
Здравейте пилосептил сироп може ли да се дава на 5 годишно дете каква е схемата ?
Здравейте! Преценката за подходящото лечение е на лекуващия лекар, който предписва доза и схема на прием. Не провеждайте самолечение!
Здравейте пилосептил сироп може ли да се дава на 5 годишно дете каква е схемата ?