Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Фармакологични групи АНТИИНФЕКЦИОЗНИ СРЕДСТВА ЗА СИСТЕМНО ПРИЛОЖЕНИЕ АНТИБАКТЕРИАЛНИ СРЕДСТВА ЗА СИСТЕМНО ПРИЛОЖЕНИЕ БЕТА-ЛАКТАМНИ АНТИБИОТИЦИ, ПЕНИЦИЛИНИ Устойчиви на бета-лактамаза пеницилини флуклоксацилин (J01CF05)

флуклоксацилин (flucloxacillin) | ATC J01CF05

flucloxacillin | J01CF05

флуклоксацилин (flucloxacillin) | ATC J01CF05 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
Инфо
Инфо
Коментари

Флуклоксацилин е тесноспектърен антибиотик, който спада към групата на устойчивите на бета-лактамаза пеницилини. Сходен е по химична структура и активност с диклоксацилин. Патентован е през 1961 г.

Показания за употреба

Флуклоксацилин се прилага за лечение на инфекции, причинени от продуциращи бета-лактамаза (пеницилиназа) стафилококи (без метицилин резистентни щамове - MRSA), както и при някои стрептококови инфекции. Показан е при:

  • Инфекции на горни и долни дихателни пътища - синузит, среден отит, тонзилит, фарингит, пневмония, белодробен абсцес, емпием.
  • Кожни и мекотъканни инфекции - фурункул, карбункул, целулит, абсцес, панарациум, инфектирани рани и изгаряния.
  • Ставни и костни инфекции - гноен артрит, остеомиелит.
  • Пикочни инфекции - пиелонефрит, пиелит, цистит и уретрит.
  • Други инфекции - ендокардит, септицемия, менингит.
  • Профилактика на инфекции при големи оперативни интервенции в гръдната, сърдечна и ортопедична хирургия.

Противопоказания за употреба

Свръхчувствителност към флуклоксацилин, пеницилини, цефалоспорини или карбапенеми. При пациенти с анамнеза за прекаран в миналото холестатичен хепатит, асоцииран с прием на флуклоксацилин или диклоксацилин.

Предупреждения и предпазни мерки

Преди започване на терапия с флуклоксацилин трябва да изключат предишни реакции на свръхчувствителност към бета-лактамни антибиотици. Налице е кръстосана чувствителност между пеницилини и цефалоспорини. Възможни са сериозни и понякога фатални реакции на свръхчувствителност (анафилаксия) при пациенти, получаващи бета-лактамни антибиотици. Анафилактичните реакции са по-чести при парентерално въвеждане, но могат да настъпят и при пациенти на перорална терапия.

Продължителната и честа употреба на антиинфекциозния агент може да доведе до свръхрастеж на нечувствителни микроорганизми (напр. гъбички), които причиняват вторични инфекции. Появата на водниста диария, която протича тежко и упорито по време или няколко седмици след лечението, налага да се изключи антибиотик-асоцииран псевдомембранозен колит. Дори и при съмнение за подобно инфекциозно усложнение антибиотикът се спира и се назначава адекватна терапия.

Възможно е развитието на хепатит и холестатична жълтеница, който не показват пряка корелация с дозата или начина на приложение.

Флуклоксацилин трябва да се използва с повишено внимание при пациенти с анамнеза за чернодробна заболяване, над 50 години или с придружаващо заболяване, при което има повишен риск от чернодробно увреждане.

При болни със силно нарушена бъбречна функция (креатининов клирънс под 10 мл/мин.), се препоръчва намаляване на дозата или удължаване на дозовия интервал поради повишен риск от невротоксичност.

Едновременното приложени на флуклоксацилин с парацетамол крие риск от развитие на метаболитна ацидоза, особено при пациенти с бъбречна недостатъчност, сепсис или при малнутриция.

Повишено внимание е необходимо при новородени поради риска от възникване на хипербилирубинемия (жълтеница).

Нежелани лекарствени ефекти

Терапията с флуклоксацилин може да е причина за появата на странични ефекти като: гадене, повръщане, диария, алергични реакции (кожен обрив, уртикария, пурпура), повишение на чернодробните ензими. Много редки нежелани ефекти са левкопения (намален брой левкоцити в кръвта), тромбоцитопения (намален брой тромбоцити в кръвта), хемолитична анемия, анафилактичен шок, ангионевротичен оток, хепатит и холестатична жълтеница, интерстициален нефрит, болка в ставите и мускулите, псевдомембранозен колит, еритема мултиформе, синдром на Стивън-Джонсън, токсична епидермална некролиза.

Симптоми на предозиране

При прием на високи дози (предимно парентерално) може да се развие невротоксичност - главоболие, световъртеж, дезориентация, конвулсии и кома. При перорално приложение настъпва изразено гадене, повръщане и диария, които се лекуват симптоматично. Флуклоксацилин не се отстранява от кръвообращението чрез хемодиализа.

Лекарствени взаимодействия

Пробенецид, сулфинпиразон, пиперацилин и други медикаменти, които се екскретират чрез бъбречна тубулна секреция забавят елиминирането на флуклоксацилин. Той от своя страната намалява отделянето от организма на метотрексат, което увеличава токсичните му ефекти. Флуклоксацилин инактивира ваксина срещу коремен тиф, потецира ефекта на антикоагулантите и нарушава противозачатъчната активност на оралните контрацептиви. Бактериостатичните антибиотици (хлорамфенико, макролиди, тетрациклини) антагонизират бактерицидното действие на флуклоксацилин.

Фармакологични характеристики

Фармакодинамика: флуклоксацилин нарушава синтеза на мукопептида муреин (пептидогликан) в бактериалната клетъчна стена. Това води до бактериостаза и в последващ етап до осмотично обусловена бактериолиза (бактерициден ефект).

Фармакокинетика: флуклоксацилин е стабилен в кисели среди и може да се прилага чрез перорален (през устата) или парентерален (интравенозно или мускулно) начин. Пиковите серумни концентрации се достигат за период от 30-60 мин. Свързва се с плазмените протеини в 95%. Разпределя се добре в повечето тъкани и течности на тялото, като особено високи концентрации се постигат в костите. При невъзпалени менинги (мозъчни обвивки) не преминава в цереброспиналната течност. В малки количества попада в кърмата. 10% от приложената доза се метаболизира, а плазменият му полуживот е около 53 мин. Елиминирането му се осъществява предимно през бъбреците - 65% от пероралната доза и 76% от парентералната. Малко количество се отделя чрез жлъчката.

Дозировка и начин на употреба

Отпуска се с рецепта. Дозов режим - перорален прием в дози за възрастни по 250-500 мг на всеки 6 часа или парентерално 500-1000 мг на всеки 8 часа. В детска възраст се прилага в дози по 75 мг/кг за 24 часа, разделени на 2-3 приема.

4.4/5 11 оценки

Коментари към флуклоксацилин (flucloxacillin) | ATC J01CF05

От сайта (18)
Напиши коментар 18 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 17 April 2025 в 10:18

    Юлия

    Искам да попитам лекарството безопасно ли е да се приема при бременност?

    Флуклоксацилин обикновено се счита за безопасен по време на бременност. Няма доказателства за повишен риск от вродени малформации или други сериозни ефекти върху плода. Въпреки това, приемът трябва да бъде само по лекарско предписание, след преценка на ползите и рисковете.

  2. Юлия  
    на 17 April 2025 в 03:31

    Искам да попитам лекарството безопасно ли е да се приема при бременност?

  3. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 25 March 2025 в 14:41

    Наталия

    Кой е антибиотика в България еквивалентен на този?

    Не предлагаме този антибиотик към момента. За подходящ заместител е необходимо да се консултирате с лекуващия лекар.

  4. Наталия 
    на 25 March 2025 в 09:51

    Кой е антибиотика в България еквивалентен на този?

  5. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 04 October 2024 в 10:53

    Иван Колев

    Възможна ли е употреба на алкохол с този антибиотик?

    Препоръчително е да се избягва консумацията на алкохол по време на антибиотичното лечение.

  6. Иван Колев 
    на 03 October 2024 в 19:10

    Възможна ли е употреба на алкохол с този антибиотик?

  7. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 29 October 2023 в 20:16

    Владимир

    Здравейте, знает ли ФЛУКЛОКСАЦИЛИН (FLUCLOXACILLIN) може ли да се намери в България под формата на таблетки и как е търговското му име? Благодаря

    Здравейте! Не се предага.

  8. Владимир  
    на 28 October 2023 в 16:16

    Здравейте, знает ли ФЛУКЛОКСАЦИЛИН (FLUCLOXACILLIN) може ли да се намери в България под формата на таблетки и как е търговското му име? Благодаря

  9. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 05 June 2023 в 10:52

    Йорданка

    Здравейте майка ми е над 50г. Пие този антибиотик от три дни за спадане на оток покрай окото но не и действа вместо това отива повече можели няко да ми каже кое би и помогнало благодаря

    Здравейте! Уведомете лекуващия лекар за актуалното състояние, за да прецени какъв терапевтичен подход да предприеме.

  10. Йорданка  
    на 05 June 2023 в 10:31

    Здравейте майка ми е над 50г. Пие този антибиотик от три дни за спадане на оток покрай окото но не и действа вместо това отива повече можели няко да ми каже кое би и помогнало благодаря

Зареждане на още 10 коментара
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 20 часа и 56 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 11 часа и 56 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 12 часа и 8 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 12 часа и 14 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 7 дни, 12 часа и 21 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 8 дни, 3 часа и 10 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 8 дни, 3 часа и 10 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 8 дни, 12 часа и 3 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НИВЕА СЪН УЛТРА ЛАЙТ ДЕЙЛИ ФЛУИД СВЕТЪЛ SPF50+ 40 мл

ЖИЛЕТ ВИЙНЪС САМОБРЪСНАЧКА С 3 НОЖЧЕТА SMOOTH MIAMI * 4

АКСИВЕН МУЛТИВИТАМИНИ табл.*60

ДЖОРДЖ ГЕЛ ЗА ВЕНЦИ 20мл.

ДЖОРДЖ ПАСТА ЗА ЗЪБИ 50мл.

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival