фенетицилин (pheneticillin) | ATC J01CE05
pheneticillin | J01CE05
Фенетицилин е антибиотик, който принадлежи към групата на чувствителните към бета-лактамаза пеницилини. При перорално приложение е устойчив на стомашната киселина, подобно на пеницилин V (феноксиметилпеницилин), а антибактериалната му активност е сходна с тази на пеницилин G (бензилпеницилин).
Показания за употреба
Показан за лечение на инфекции, които се причиняват от чувствителни микроорганизми, който не продуцират бета-лактамази (пеницилинази). Използва се при инфекции на горни и долни дихателни пътища (синузит, отит, тонзилофарингит, бронхит, пневмония, плеврит), дифтерия, инфекции на кожа и меки тъкани (вкл. инфектирани рани), инфекции на бъбреците, пикочно-половата система, полово предавани инфекции (гонорея, сифилис), септицемия и септикопиемия, менингококов менингит, остеомиелит, перикардит, подостър бактериален ендокардит, актиномикоза, антракс, лептоспироза, треска при ухапване от плъх, листериоза, Лаймска болест, пастерелоза.
Противопоказания за употреба
Свръхчувствителност към фенетицилин, други пеницилини и цефалоспорини.
Предупреждения и предпазни мерки
В периода на лечение с фенетицилин може да се развие реакция на свръхчувствителност към антибиотика, особено при пациенти с алергична диатеза и предишна алергична реакция към бета-лактамни антибиотици. При подобни пациенти лечението с фенетицилин трябва да се избягва.
Продължителната и честа употреба на фенетицилин може да причини свръхрастеж на устойчиви микроорганизми (вкл. гъбички от род Кандида) с развитие на суперинфекции.
В случай на поява на тежка и упорита диария по време или след прием на фенетицилин, трябва да се предвиди вероятността за възникване на псевдомембранозният колит. При съмнение за инфекция с Clostridium difficile, употребата на антибиотика се прекратява и се назначава подходящо етиологично и симптоматично лечение.
Нежелани лекарствени ефекти
Нежелани лекарствени ефекти, които може да причини приема на фенетицилин са: гадене, повръщане, диария, болка в корема, обрив, сърбеж, уртикария, кожна и лигавична кандидоза, реакции на свръх чувствителност (ангиоедем, серумна болест, анафилаксия), анемия, левкопения (намален брой левкоцитите в периферната кръв), тромбоцитопения (намален брой тромбоцитите), гърчове, интерстициален нефрит, псевдомембранозен колит, преходни тревожност, хиперактивност, сънливост, объркване и световъртеж, които отзвучават след прекратяване лечението.
Симптоми на предозиране
При предозиране с антибиотика могат да се появят гадене, повръщане, диария, симптоми на мозъчно дразнене - главоболие, световъртеж, гърчове. Лечението се състои в симптоматични и поддържащи мерки. Примерът на активен въглени и слабителни средства спомага за по-бързото елиминиране на фенетицилин от организма. Той може да се отстрани и посредством хемодиализа.
Лекарствени взаимодействия
Комбинацията на фенетицилин с бактериостатични антибиотици (макролиди, тетрациклини) трябва да се избягва, тъй като те намалява бактерицидна му активност. Едновременният прием с перорални контрацептиви може да бъде намален техния ефект. Фенетицилин повишава серумните концентрации на метотрексат, а пробеницид от друга страна повишава тези на фенетицилин. Той увеличава противосъсирващия ефект на кумариновите антикоагуланти, което повишава риска от неконтролируемо кървене или поява на хематоми (кръвонасядания) при минимални травми.
Фармакологични характеристики
Фармакодинамика: нарушава синтеза на мукопептида муреин (пептидогликан) в бактериалната клетъчна стена. Това води до бактериостаза и в последващ етап до осмотично обусловена бактериолиза (бактерициден ефект).
Коментари към фенетицилин (pheneticillin) | ATC J01CE05