пропицилин (propicillin) | ATC J01CE03
propicillin | J01CE03
Пропицилин е антибиотик, който принадлежи към групата на чувствителните към бета-лактамаза пеницилини. Антибактериалната му активност е сходна с тази на бензилпеницилин. Той е устойчив в кисела среда и може да се приема перорално под формата на калиева сол.
Показания за употреба
Пропицилин се използва за лечение на инфекции, причинени от чувствителни към този антибиотик микроорганизми и предимно при стрептококови инфекции. Такива са инфекциите на горни и долни дихателни пътища, на кожата и меките тъкани (вкл. раневи инфекции), на костите и ставите, перикардит, подостър бактериален ендокардит. Профилактика на стрептококови инфекции и техните усложнения (вкл. ревматизъм, хорея, еднокардит, гломерулонефрит, полиартрит). Други инфекции, при който е ефективен са актиномикоза, антракс, лептоспироза, треска при ухапване от плъх, листериоза, Лаймска болест, дифтерия, пастерелоза.
Противопоказания за употреба
Свръхчувствителност към пропицилин, други пеницилини, кръстосана алергия към други бета-лактамини антибиотици като цефалоспорини.
Предупреждения и предпазни мерки
Приемът на пропицилин при анамнезата за алергична диатеза, особено към лекарства, може да доведе до възникване на реакция на свръхчувствителност към антибиотика. Употребата му при пациенти, развили в миналото алергия към пеницилини или цефалоспорини, трябва да се избягва.
При увредена бъбречна функция големите дози могат да причинят церебрално дразнене с прояви като гърчове или кома.
Антибиотичните лекарства могат да са причина за свръхрастеж на резистентни микроорганизми или гъбички с развитие на суперинфекции. Настъпването на тежка и продължителна диария по време или след лечението може да се дължи на развитие на псевдомембранозният колит. В подобни случаи, дори и при подозрение за Clostridium difficile инфекция, употребата на антибиотика трябва да бъде прекратена и да се потърси медицинска помощ.
Нежелани лекарствени ефекти
Лечението с пропицилин може да е причина за появата на следните нежелани лекарствени ефекти: обрив, сърбеж, уртикария, кожна и лигавична кандидоза, тежки реакции на свръх чувствителност (ангиоедем, серумна болест, анафилаксия), зачервяване и болка на мястото на инжектиране, анемия, левкопения (намален брой левкоцити в кръвта), тромбоцитопения (намален брой тромбоцити в кръвта), гърчове, интерстициален нефрит, псевдомембранозен колит, преходно увеличение на аспартат аминотрансфераза.
Симптоми на предозиране
Предозирането може да доведе до невротоксични реакции - главоболие, нарушено равновесие, конвулсии (гърчове), кома. Лечението е симптоматично и поддържащо. Хемодиализата е ефективна за елиминиране на пропицилин от тялото.
Лекарствени взаимодействия
Пропицилин не трябва да се прилага едновременно с бактериостатични антибиотици (макролиди, тетрациклини), поради антагонизъм по отношение на бактерицидната му активност. Комбинирането му с перорални хормонални противозачатъчни може да бъде намален ефектът на последните. Пропицилин повишава серумните нива на метотрексат, а пробеницидът повишава тези на пропицилин.
Фармакологични характеристики
Фармакодинамика: нарушава синтеза на мукопептида муреин (пептидогликан) в бактериалната клетъчна стена. Това води до бактериостаза и в последващ етап до осмотично обусловена бактериолиза (бактерициден ефект).
Коментари към пропицилин (propicillin) | ATC J01CE03