пропилтиоурацил (propylthiouracil) | ATC H03BA02
propylthiouracil | H03BA02
Пропилтиоурацил е химично вещество, което потиска образуването на тироидни хормони и служи за нормализиране на техните нива.
Показания: базедова болест, автоимунен токсичен аденом на щитовидната жлеза. При подготовка за тироидектомия. Терапия с радиоактивен йод при хипертиреоидизъм.
Противопоказания: свръхчувствителност към медикамента или някое от помощните му вещества. Противопоказен е при пациенти с анамнеза за сериозни нежелани лекарствени реакции, свързани с лечение с пропилтиоурацил.
Нежелани лекарствени реакции: неутропения, агранулоцитоза, кожен обрив, уртикария, болки в стомаха, артралгии без признаци на възпаление на ставите, образуване на струма, увреждане на черния дроб, реакции на свръхчувствителност, втрисане от прием на медикамента, лимфаденопатия, тромбопения, вкусови и обонятелно нарушения, гастроинтестинални смущения като гадене и повръщане, невро-мускулни нарушения, полиартрит, васкулит, липус-подобен синдром, периартритис нодоза, замайване, нарушения в еритропоезата, хемолиза, позитивен тест на Кумбс, интерстициална пневмония, периферен оток и абнормен косопад, увеличаване на струмата.
Фармакодинамика: тиоурацилите действат като антитироидни средства чрез инхибиране на интратироидните пароксидазни системи. Те намаляват съединяването на йод в тиреоглобулина и следователно инхибират продукцията на тироксин. Съществува също и инхибиране на съединените вече тризолови остатъци в молекулите на триглобулина.
Превръщането на тироксин в трийодтиронин в периферните тъкани се намалява от пропилтиоурацил.
Лекарствени взаимодействия: едновременното приложение с:
- Тироксин: намалява захарта на пропилтиоурацил в щитовидната жлеза и налага по-изразено потискане на естествения синтез на хормони. Следователно за получаване на сравним ефект на потискане на щитовидната жлеза е необходима по-голяма доза пропилтиоурацил.
Антитиреоидната активност на пропилтиоурацил може да бъде понижена от: едновременно приложение с йод, предварителна контаминация с йод-съдържащи медикаменти, контраст за рентгенови изследвания.
Дозов режим: трябва да се прилага само от или под наблюдението на опитни клиницисти, които са запознати с действието и употребата на този лекарствен продукт. Дозата трябва да бъде определена индивидуално за всеки пациент.
Новородени: начална дозировка от 5 до 10 мг/кг тегло дневно, разпределена в три приема. При липса на ефект се препоръчва повишаване на дозировката с 50-100%.
Деца от 6 до 10 години: начална доза от 50 до 150 мг дневно.
Деца над 10 години и възрастни: начална доза 3 пъти по 75 до 100 мг дневно. При тежки случаи и след йодна контаминация се препоръчват по-високи начални дозировки от 300 до 600 мг.
Достъп до пациента: с рецепта.
Взаимодействия на пропилтиоурацил (propylthiouracil) | ATC H03BA02
- Силно клинично значими взаимодействия (6)
- Умерено клинично значими взаимодействия (28)
- Виж подробно всички
Коментари към пропилтиоурацил (propylthiouracil) | ATC H03BA02