дроспиренон и естетрол (drospirenone and estetrol) | ATC G03AA18
drospirenone and estetrol | G03AA18
Дроспиренон/естетрол е комбинирано лекарство с фиксирана доза, съдържащо дроспиренон, прогестин, и естетрол, естроген, което се използва като комбинирано противозачатъчно хапче за превенция бременност при жените.
Той е одобрен за медицинска употреба в Канада през март 2021 година и в Съединените щати през април 2021 година.
Показания
Дроспиренон и естетрол се използва като комбинирано противозачатъчно хапче за предотвратяване на бременност при жени.
Противопоказания
Комбинираните хормонални контрацептиви (КХК) не трябва да се използват при следните състояния. Ако някое от състоянията възникне за първи път по време на употребата на дроспиренон и естетрол, приемът на лекарствения продукт трябва незабавно да бъде преустановен.
- Наличие на или риск от венозна тромбоемболия (ВТЕ)
- Венозна тромбоемболия – настояща ВТЕ (на антикоагуланти) или анамнеза за такъв (например дълбока венозна тромбоза [ДВТ] или белодробна емболия [БЕ]).
- Известно наследствено или придобито предразположение към венозна тромбоемболия, като резистентност към активиран протеин С (APC) (включително фактор V на Leiden), дефицит на антитромбин III, дефицит на протеин C, дефицит на проетин S.
- Голяма хирургична намеса с продължителна имобилизация.
- Висок риск за венозна тромбоемболия вследствие на наличие на множество рискови фактори.
- Наличие на или риск от артериална тромбоемболия (АТЕ)
- Артериална тромбоемболия – настояща АТЕ, анамнеза за артериална тромбоемболия (напр. миокарден инфаркт) или продромално състояние (напр. стенокардия).
- Мозъчносъдова болест – настоящ инсулт, анамнеза за инсулт или продромално състояние (например преходна исхемична атака).
- Известно наследствено или придобито предразположение към артериална тромбоемболия, като хиперхомоцистеинемия и антифосфолипидни антитела (антикардиолипинови антитела, лупусен антикоагулант).
- Анамнеза за мигрена с фокални неврологични симптоми.
- Висок риск от артериална тромбоемболия вследствие на множество рискови фактори или на наличието на един сериозен рисков фактор, като например: захарен диабет със засягане на съдовете, тежка хипертония, тежка дислипопротеинемия.
- Наличие или анамнеза за тежко чернодробно заболяване, при което функционалните чернодробни проби не са се нормализирали.
- Тежка бъбречна недостатъчност или остра бъбречна недостатъчност.
- Наличие или анамнеза за чернодробни тумори (доброкачествени или злокачествени).
- Известни или подозирани в миналото заболявания, повлияни от полови стероиди.
- Вагинално кръвотечение с неясен произход.
- Свръхчувствителност към активните вещества.
Предупреждения и предпазни мерки
Риск от венозна тромбоемболия (ВТЕ)
Употребата, на който и да е комбиниран хормонален контрацептив (КХК) повишава риска от венозна тромбоемболия (ВТЕ) в сравнение с този при лицата, които не употребяват КХК. Продукти, които съдържат ниска доза етинилестрадиол (под 50 микрограма етинилестрадиол) комбинирани с левоноргестрел, норгестимат или норетистерон, са с най-нисък риск от ВТЕ. Все още не е известно какъв е рискът при употреба на Drovelis в сравнение с употребата на тези по-нискорискови продукти. Решението за употреба, на който и да e продукт, различен от тези, за които е известно, че са спо-нисък риск за ВТЕ, трябва да се вземе само след обсъждане с жената, за да се гарантира, че тя разбира риска за ВТЕ при употреба на КХК, как настоящите рискови фактори при нея повлияват този риск и че рискът от развитие на ВТЕ е най-висок през първата година на употреба.
Съществуват също някои доказателства, че рискът се повишава, когато употребата на КХК се възобнови след прекъсване от 4 седмици или повече. При жени, които не употребяват КХК и не са бременни, около 2 от 10 000 ще развият ВТЕ за период от една година. При всяка отделна жена, обаче, рискът може да е далеч по-висок, в зависимост от съпътстващите рискови фактори при нея.
Риск от артериална тромбоемболия (ATE)
Епидемиологични проучвания свързват употребата на КХК с повишен риск от артериална тромбоемболия (миокарден инфаркт) или мозъчносъдов инцидент (например преходна исхемична атака, инсулт). Артериалните тромбоемболични инциденти могат да бъдат фатални.
Тумори
При някои епидемиологични проучвания се съобщава за повишен риск от цервикален карцином при лица употребявали продължително КХК (над 5 години), но продължават да съществуват противоречиви мнения относно степента, до която подобни находки са резултат от смесени ефекти на сексуално поведение и други фактори като човешкия папилома вирус (HPV). При употребата на високодозирани КПК (50 микрограма етинилестрадиол) намалява рискът от развитие на рак на ендометриума и яйчниците. Все още не е потвърдено дали това важи и за КПК, съдържащи естетрол.
В редки случаи, при употребявали КХК, съдържащи етинилестрадиол са наблюдавани доброкачествени чернодробни тумори, а още по-рядко и злокачествени чернодробни тумори. В изолирани случаи, тези тумори са довели до животозастрашаващи коремни кръвоизливи. Следователно, чернодробен тумор трябва да се има предвид в диференциално-диагностичен план при силна болка в горната част на корема, уголемяване на черния дроб или белези на интраабдоминален кръвоизлив при жени, приемащи КХК.
Хепатит С
По време на клинични изпитвания с комбинирана терапевтична схема с омбитасвир/паритапревир/ритонавир, със и без дазабувир за лечение на вирусен хепатит С, повишени нива на АЛАТ повече от 5 пъти над горната граница на нормата (ГГН) се наблюдават значително по-често при жени, които използват лекарствени продукти, съдържащи етинилестрадиол, като например КХК. Освен това, и при пациенти, лекувани с глекапревир/пибрентасвир, са наблюдавани повишени нива на АЛАТ при жени, които използват лекарства, съдържащи етинилестрадиол, като напр. КХК. При жени, които използват лекарствени продукти, съдържащи естрогени, различни от етинилестрадиол, като естрадиол, степента на повишени нива на АЛАТ е сходна с тази при жени, които не приемат никакви естрогени. Въпреки това, поради ограничения брой жени, приемащи тези различни естрогени, е необходимо повишено внимание при едновременното приложение на комбинирана терапевтична схема с омбитасвир/паритапревир/ритонавир и дазабувир, със или без рибавирин, както и при схема с глекапревир/пибрентасвир.
Други условия
Прогестинната компонента, дроспиренон, е антагонист на алдостерона и има свойство да запазва калия. В повечето случаи не се очаква повишаване на нивата на калий. При клинично изпитване, обаче, при някои пациенти с леки или средни бъбречни увреждания, приемащи едновременно калий-съхраняващи лекарствени продукти, е имало леко, но не съществено повишаване на нивата на калий в серума по време на приема на 3 милиграма дроспиренон за 14 дни.
Поради това се препоръчва проверка на серумния калий по време на първия цикъл на лечение с дроспиренон и естетрол при пациенти с бъбречна недостатъчност, както и серумен калий преди лечението в горната референтна граница, и особено при едновременна употреба на калий-съхраняващи лекарствени продукти. При жени с хипертриглицеридемия или фамилна анамнеза за такава може да има повишен риск за панкреатит при употреба на КХК. Въпреки че при много жени, които използват КХК се съобщава за слабо повишение на артериалното налягане, случаите на клинично значимо повишение са редки. Не е доказана връзка между употребата на КХК и клиничната хипертония. Ако се развие трайна, клинично значима хипертония по време на употребата на КХК, тогава правилният подход от страна на лекаря ще
бъде да прекрати приема на таблетките и да лекува хипертонията. Когато е уместно, употребата на КХК може да се възобнови, ако се достигнат нормотензивни стойности с антихипертензивна терапия.
Има съобщения за възникване или влошаване на следните състояния както при бременност, така и при употреба на КХК, но доказателствата за връзка с КХК не са убедителни: жълтеница и/или сърбеж, свързани с холестаза; образуване на камъни в жлъчката; порфирия; системен лупус еритематозус; хемолитичен уремичен синдром; хорея на Сиденхам; гестационен херпес; загуба на слуха, свързана с отосклероза. Екзогенните естрогени могат да предизвикат поява на наследствен и придобит ангиоедем или да влошат неговите симптоми.
Остри или хронични смущения на чернодробната функция може да наложат прекратяване на употребата на КХК, докато чернодробните функционални показатели се възстановят към нормата. Повторната поява на холестатична жълтеница, появила се първо по време на бременност или при предишна употреба на полови хормони, изискват прекратяване на приема на КХК. Въпреки че КХК може да имат ефект върху периферната инсулинова резистентност и глюкозния толеранс, няма данни за необходимост от промяна на схемата на лечение на диабет по време на употреба на ниско дозирани КХК (съдържащи под 50 микрограма етинилестрадиол). Жените с диабет, обаче, трябва да бъдат внимателно наблюдавани, особено в ранните стадии на употреба на КХК. Има съобщения за влошаване на ендогенна депресия, епилепсия, болест на Крон и улцерозен колит при употребата на КХК.
Добре известни нежелани реакции при употребата на хормонални контрацептиви са депресивно настроение и депресия. Депресията може да бъде сериозна и е добре известен рисков фактор за суицидно поведение и самоубийство. Жените трябва да бъдат съветвани да се свържат с лекаря си в случай на промени в настроението и депресивни симптоми, включително и скоро след започване на лечението. Понякога може да се появи хлоазма, особено при жени с анамнеза за chloasma gravidarum. Жените със склонност към хлоазма трябва да избягват излагането на слънце или ултравиолетова светлина, докато приемат КХК.
Медицински преглед/консултаци
Преди започването или подновяването на приема на дроспиренон и естетрол да се снеме пълна анамнеза (включително фамилна анамнеза) и трябва да се изключи бременност. Трябва да се измери кръвното налягане и да се направи физикален преглед, ръководен от противопоказанията и предупрежденията. Важно е вниманието на жената да се насочи към информацията за венозна и артериална тромбоза, включително риска при дроспиренон и естетрол, сравнен с този при другите КХК, симптомите на ВТЕ и АТЕ, известните рискови фактори и какво да се прави в случай на съмнение за тромбоза. Жената трябва да бъде инструктирана също така да прочете внимателно листовката за потребителя и да следва съветите в нея. Честотата и естеството на прегледите трябва да се базират на установените практически ръководства и да се адаптират индивидуално за всяка жена.
Жените трябва да бъдат предупредени, че хормоналните контрацептиви не предпазват от HIV инфекции (СПИН) и други болести, предавани по полов път.
Намалена ефикасност
Ефикасността на комбиниран хормонален контрацептив (КХК) може да бъде намалена в случай на: пропуснати таблетки, стомашно-чревни нарушения при прием на розовите активни таблетки или при съпътстваща употреба с други лекарствени продукти.
Контрол на цикъла
При всички КХК може да се появи нередовно кръвотечение (зацапване или пробивно кървене), особено през първите месеци от приема. Ето защо оценката, на каквото и да е нередовно кръвотечение има смисъл само след адаптационен период от около 3 цикъла. Нередовно кръвотечение или зацапване се наблюдава при 14% до 20% от жените, приемащи дроспиренон и естетрол. Повечето от тези епизоди се отнасят само до зацапване. Ако нередовните кръвотечения персистират или се появят след редовни цикли, тогава трябва да се има предвид нехормонални причини и да се предприемат необходимите диагностични изследвания, за да се изключи злокачествено заболяване или бременност. Това може да включва и кюретаж.
При малък процент жени (6-8%) може да не се появи отпадно кървене през периода с прием на плацебо таблетки. Все пак, ако дроспиренон и естетрол не са приемани според указанията или е пропуснато кървене поради прекъсване на приема два пъти последователно, преди да продължи приемът, трябва да се изключи бременност.
Лабораторни изследвания
Употребата на хормонални контрацептиви може да повлияе резултатите от някои лабораторни изследвания, включително биохимичните показатели за функцията на черния дроб, щитовидната жлеза, надбъбречните жлези и бъбреците, плазмените нива на протеини (транспортери), например кортикостероид свързващ глобулин (CBG) и липидни/липопротеинови фракции, показатели за въглехидратния метаболизъм и показатели за коагулацията и фибринолизата. Като цяло промените остават в нормални лабораторни граници. Дроспиренон причинява повишаване на плазмената активност на ренин и плазмения алдостерон, индуциран от неговата лека анти-минералокортикоидна активност.
Бременност и кърмене
Дроспиренон и естетрол не е показан по време на бременност. Ако настъпи бременност приемът трябва да бъде преустановен. Има ограничено количество данни за употребата на дроспиренон и естетрол при бременни жени. Проучванията при животни показват репродуктивна токсичност. Въз основа на тези данни не може да се изключат нежелани ефекти, поради хормоналното действие на активните съставки. Повишеният риск от ВТЕ по време на следродовия период трябва да се има предвид при възобновяване на приема.
Малки количества контрацептивни стероиди и/или техни метаболити могат да се екскретират в кърмата и може да се отрази върху детето. Комбинираните хормонални контрацептиви може да повлияят кърменето, тъй като те може да намалят количеството и да променят състава на кърмата. Ето защо не се препоръчва приемът на дроспиренон и естетрол, докато майката не спре да кърми, а на жените, желаещи да кърмят, трябва да се предложи алтернативен контрацептивен метод.
Нежелани лекарствени реакции
Съдържащите естетрол противозачатъчни хапчета, подобно на съдържащите естрадиол противозачатъчни хапчета, може да имат по-нисък риск от венозен тромбоемболизъм (ВТЕ) в сравнение с противозачатъчните хапчета, съдържащи етинилестрадиол, въз основа на проучвания за коагулация. Въпреки това е вероятно да е необходимо още едно десетилетие, преди постмаркетинговите епидемиологични проучвания на случаите на ВТЕ с тези противозачатъчни хапчета да бъдат завършени и да могат да потвърдят това.
Най-често съобщаваните нежелани реакции при дроспиренон и естетрол са:
- метрорагия (4,3%)
- главоболие (3,2%)
- акне (3,2%)
- вагинален кръвоизлив (2,7%)
- дисменорея (2,4%)
Може да възникне гадене, повръщане, главоболие, коремни спазми/подуване на корема, чувствителност на гърдите, подуване на глезените/стъпалата (задържане на течност) или промяна на теглото. Може да се появи вагинално кървене между менструациите (зацапване) или пропуснати/нередовни менструации, особено през първите няколко месеца на употреба.
Симптоми на предозиране
До сега няма опит с предозиране на дроспиренон и естетрол. На базата на общия опит с комбинирани перорални контрацептиви симптоми, които могат да се появят при предозиране на розови, активни таблетки са: гадене, повръщане и вагинално кървене.
Отпадно кървене може да се появи дори при момичетата преди менархе, ако случайно приемат лекарствения продукт. Няма антидот и последващото лечение би следвало да бъде симптоматично.
Фармакологични характеристики
Механизъм на действие
Дроспиренон и естетрол съдържа естрогена естетрол и прогестогена дросперинон. Естетролът е естроген, който се произвежда само по време на бременност от черния дроб на плода на човека. Естетролът демонстрира антигонадотропна активност, характеризираща се с дозозависимо намаляване на нивата както на серумния фоликулостимулиращ хормон (FSH), така и на лутеинизиращия хормон (LH).
Прогестогена дроспиренон притежава прогестагенни, антигонадотропни, антиандрогенни и леки антиминералкортикоидни свойства и няма естрогенна, глюкокортикоидна и антиглюкокортикоидна активност. По този начин дроспиренон силно наподобява по фармакологичен профил на естествения хормон прогестерон. Контрацептивният ефект на дроспиренон и естетрол се основава на взаимодействието на множество фактори, най-важният, от които е инхибирането на овулацията.
Фармакокинетични свойства
Естетрол
Естетрол се абсорбира бързо след прилагане. След прием на дроспиренон и естетрол, средните пикови плазмени концентрации от 17,9 ng/ml се достигат 0,5-2 часа след еднократно поглъщане. Общата експозиция на естетрол е подобна, независимо от приема на храна. Cmax на естетрол се намалява с приблизително 50% след прием на храна.
Естетролът не се свързва със SHBG. Естетролът показва умерено свързване с човешки плазмени протеини (45,5% до 50,4%) и човешки серумен албумин (58,6%) и ниско свързване с човешки алфа-гликопротеин (11,2%). Естетролът се разпределя равномерно между червените кръвни клетки и плазмата. Проучванията in vitro показват, че естетролът е субстрат на P-gp и BCRP транспортери. Едновременното приложение на лекарства, които влияят върху активността на P-gp и BCRP, обаче е малко вероятно да доведе до клинично значимо лекарствено взаимодействие с естетрол.
След перорално приложение естетролът претърпява екстензивен метаболизъм фаза ІІ, при което се образуват глюкуронидни и сулфатни конюгати. Двата основни метаболита естетрол-3-глюкуронид и естетрол-16-глюкуронид имат незначителна естрогенна активност. UGT2B7 е доминиращата UGT изоформа, участваща в биотрансформацията на естетрол в директен глюкуронид. Естетролът се подлага на сулфатиране, главно чрез специфична естроген сулфотрансфераза (SULT1E1).
В стационарно състояние крайният елиминационен полуживот (t1/2) на естетрол е 24 часа. След прилагане на единичен перорален разтвор на 15 милиграма [14 C]-естетрол, приблизително 69% от общата възстановена радиоактивност е открита в урината и 21,9% във фекалиите.
Дроспиренон
Дроспиренон се абсорбира бързо и почти напълно. След прием на дроспиренон и естетрол, максимални концентрации от около 48,7 ng/ml се постигат за около 1-3 часа след многократно прилагане. Бионаличността е между 76 и 85%. Общата експозиция на дроспиренон е подобна, независимо от приема на храна около приема на таблетки на дроспиренон и естетрол.
Дроспиренон се свързва със серумния албумин и не се свързва с половия хормон свързващ глобулин (SHBG) или кортикоид свързващия глобулин (CBG). Само 3-5% от общите серумни концентрации на активната съставка съществуват като свободен стероид. Средният обем на разпределение на дроспиренон е 3,7±1,2 1/kg.
Дроспиренон се метаболизира екстензивно след перорално приложение. Основните метаболити в плазмата са кисела форма на дроспиренон, получена при отваряне на лактоновия пръстен, и 4,5-дихидро-дроспиренон-3-сулфат, образуван чрез редукция и последващо сулфатиране. Дроспиренонът също е обект на окислителен метаболизъм, катализиран от CYP3A4.
След перорално приложение на дроспиренон и естетрол, серумните нива на дросперинон спадат с терминален полуживот от около 34 часа. Метаболитният клирънс на дроспиренон в серума е 1,5±0,2 ml/min/kg. Дроспиренон се екскретира само като следи в непроменена форма. Метаболитите на дроспиренон се екскретират с фекалиите и урината при скорост на екскреция около 1,2 до 1,4. Полуживотът на метаболитната (t1/2) екскреция с урина и фекалии е около 40 часа.
Плазмените нива на дроспиренон не показват значимо отклонение от пропорционалността на дозата в рамките на дозата от 3-15 милиграма, след еднократно приложение, както и в стационарно състояние.
Лекарствени взаимодействия
Взаимодействията могат да възникнат с лекарствени продукти, индуциращи микрозомални ензими, които могат да доведат до повишаване на клирънса на половите хормони и могат да доведат до пробивно кървене и/или контрацептивен неуспех.
Лекарствени продукти увеличаващи клирънса на КХК (ензимна индукция) са например:
Барбитурати, бозентан, карбамазепин, фенитоин, примидон, рифампицин и HIV-лекарствени продукти (например ритонавир, невирапин и ефавиренц), и евентуално също така фелбамат, гризеофулвин, окскарбазепин, топирамат, и продукти, съдържащи билката жълт кантарион (Hypericum perforatum).
Лекарствени продукти с променливи ефекти върху клирънса на комбиниран хормонален контрацептив (КХК):
Когато се прилага едновременно с КХК, много комбинации от HIV протеазни инхибитори и не-нуклеозидни инхибитори на обратната транскриптаза, включително комбинации с HCV инхибитори могат да повишат или понижат плазмената концентрация на естроген или прогестагени. Ефектът от тези промени може да има клинично значение в някои случаи. Поради това, трябва да се направи справка с продуктовата информация на едновременно приеманите лекарства срещу HIV/HCV инхибитори, за да се установят потенциалните взаимодействия и всички свързани с това препоръки. В случай на съмнение, допълнителен бариерен метод за контрацепция трябва да се използва от жени на протеазен инхибитор или не-нуклеозиден инхибитор на обратната транскриптаза.
Лекарствени продукти, понижаващи клирънса на КХК (ензимни инхибитори):
Клиничното значение на потенциалните взаимодействия с ензимни инхибитори не е известно. Едновременното приложение на силни инхибитори на CYP3A4 може да повиши плазмените концентрации на естрогени или прогестагени, или и на двете.
Потенциални взаимодействия с дроспиренон
При изпитване с многократни дози на комбинация от дросперидон (3 mg/дневно)/етинилестрадиол (0,02 mg/дневно), едновременното приложение на силния CYP3A4 инхибитор кетоконазол в продължение на 10 дни увеличава площта под кривата за период от 24 часа (AUC(0-24h)) на дросперидон (и етинилестрадиол) с 2,7 (и 1,4 пъти, съответно).
Потенциални взаимодействия с естетрол
Естетролът се глюкуронизира предимно от ензима UDP-глюкуронозилтрансфераза (UGT) 2B7. Не е наблюдавано клинично значимо взаимодействие с естетрол и силния UGT инхибитор валпроева киселина.
Влияние на дроспиренон и естетрол върху други лекарствени продукти
Пероралните контрацептиви могат да повлияят метаболизма на определени други активни вещества. Вследствие на това, плазмените и тъканните концентрации могат да се повишат (например циклоспорин) или понижат (например ламотрижин). Въз основа на in vitro проучвания за инхибиране и in vivo проучвания за взаимодействие при жени-доброволки, използващи омепразол, симвастатин или мидазолам като маркерни субстрати, е установено, че е малко вероятно взаимодействието между дроспиренон в доза 3 милиграма и метаболизма на други лекарствени продукти. Въз основа на in vitro проучвания за инхибиране, взаимодействието на естетрол, съдържащ се в дроспиренон и естетрол, с метаболизма на други активни вещества е малко вероятно.
Фармакодинамични взаимодействия
Едновременното приложение на HCV лекарствени продукти, съдържащи омбитасвир/паритапревир/ритонавир и дазабувир, със и без рибавирин, може да увеличи риска от повишаване на АЛАТ при жени, използващи лекарствени продукти, съдържащи етинилестрадиол, като КХК. При жени, използващи лекарствени продукти, съдържащи естрогени, различни от етинилестрадиол, степента на повишени нива на АЛАТ е сходна с тази при жени, които не използват никакви естрогени. Все пак, поради ограничения брой жени, приемащи тези различни естрогени, е необходимо повишено внимание при съпътстващото приложение на комбинирана терапевтична схема с омбитасвир/паритапревир/ритонавир и дазабувир, със и без рибавирин, както и при схема с глекапревир/пибрентасвир. При пациентки без бъбречна недостатъчност, едновременното приложение на дроспиренон и АСЕ-инхибитори или нестероидни противовъзпалителни средства не е показала значителен ефект върху серумния калий. Независимо от това, едновременното приложение на дроспиренон и естетрол и алдостеронов антагонист или запазващ калий диуретик не е било проучвано. В този случай през първия цикъл на лечение трябва да се изследва серумния калий.
Дозировка
Дроспиренон и естетрол е под формата на таблетки за перорално приложение. Отпуска се по лекарско предписание.
В продължение на 28 последователни дни трябва да се приема по една таблетка дневно. Таблетките трябва да се вземат всеки ден по едно и също време, ако е необходимо с малко течност, по реда указан върху блистера. Всяка опаковка започва с 24 розови активни таблетки, последвани от 4 бели плацебо таблетки. Всяка следващата опаковка се започва в деня след вземане на последната таблетка от предишната опаковка. Осигурени са стикери, маркирани със 7-те дни от седмицата и съответният делничен стикер трябва да бъде залепен върху блистера на таблетката като индикатор кога е взета първата таблетка.
Отпадното кървене обикновено започва 2-3 дни след започване на белите плацебо таблетки и може да не е приключило преди започването на следващата опаковка.
Как да се започне приема на дроспиренон и естетрол
Без предходно хормонално контрацептивно приложение (през изминалия месец)
Приемът на таблетките трябва да започне през първия ден от естествения цикъл на жената (тоест първия ден от менструалното кървене). В този случай не са необходими допълнителни мерки за контрацепция. Ако първата таблетка се приеме на 2 до 5 ден от менструацията на жената, този лекарствен продукт ще бъде ефективен едва след първите 7 последователни дни на прием на розова активна таблетка. Следователно през тези първите 7 дни трябва допълнително да се използва надежден бариерен метод за контрацепция, като презерватив. Трябва да се обмисли възможността за настъпила бременност преди приема.
Преминаване от комбиниран хормонален контрацептив (комбиниран перорален контрацептив (КПК), вагинален пръстен или трансдермален пластир)
За предпочитане е жената да започне приема на дроспиренон и естетрол на следващия ден след приема на последната активна таблетка (последната таблетка, съдържаща активни вещества) от нейния предишен КПК или най-късно в деня след периода без прием на таблетки, или периода на прием на плацебо таблетки от нейния предишен КПК. В случай на използване на вагинален пръстен или трансдермален пластир, за предпочитане е жената да започне приема на дроспиренон и естетрол в деня на отстраняването му или най-късно в деня за следващото приложение.
Преминаване от метод само с прогестаген (хапче само с прогестоген, инжекция, имплант) или от вътрематочна система освобождаваща прогестоген (ВМС)
Жената може да премине във всеки ден от периода на прием на хапче само с прогестоген (от имплантант или вътрематочна система в деня на изваждането, от инжекционна форма, когато трябва да се прилага следващата инжекция), но при всички тези случаи трябва да бъде посъветвана да прилага и бариерен метод през първите 7 дни от приемане на таблетките.
След аборт в първи триместър на бременността
Жената може да започне веднага. Когато прави това, тя не нужно да взема допълнителни противозачатъчни мерки.
След раждане или аборт във втория триместър на бременността
Жените трябва да бъдат посъветвани да започнат приема между 21-ия и 28-ия ден след раждане или аборт във втория триместър. Когато започне по-късно, жената трябва да бъде посъветвана да използва допълнителен бариерен метод през първите 7 дни. Ако обаче вече е бил осъществен полов контакт, трябва да бъде изключена бременност преди действителното започване на КХК или жената трябва да изчака първия си менструален период.
Заглавно изображение: CCO Public domain
Продукти свързани с дроспиренон и естетрол
ДРОВЕЛИС таблетки 3 мг/14.2 мг * 28
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Estetrol_(medication)
https://go.drugbank.com/drugs/DB01395
https://en.wikipedia.org/wiki/Drospirenone/estetrol
https://www.webmd.com/drugs/2/drug-181319/drospirenone-estetrol-oral/details
Коментари към дроспиренон и естетрол (drospirenone and estetrol) | ATC G03AA18