флуоцинолонов ацетонид и антисептици (fluocinolone acetonide and antiseptics) | ATC D07BC02
fluocinolone acetonide and antiseptics | D07BC02
Флуоцинолоновият ацетонид е синтетичен кортикостероид от групата на флуорираните преднизолони.
Показания: локални неинфектирани дерматози и възпаления, придружени от сърбеж и алергични промени по кожата като: дерматити (контактен, атопичен, инсектен), екземи (алергична, контактна), еритема мултиформе, лупус еритематозус, псориазис вулгарис, лихен рубер планус.
Противопоказания: свръхчувствителност към медикамента или някое от помощните му вещества, морбили, варицела, рубеола, вирусни кожни заболявания, микози, акне вулгарис, розацея и периорален дерматит.
Нежелани лекарствени реакции: акне, стероидна пурпура, атрофия на епидермиса и подкожната тъкан, изсушаване на кожата, депигментация, стрии, периорален дерматит, вторични инфекции. При приложение върху клепачите може да се развие глаукома и катаракта. Понякога може да се наблюдава уртикария или макулопапулозен обрив, влошаване на съществуващите лезии. При продължително прилагане върху големи площи локалните кортикостероиди могат да се резорбират в достатъчни количества, за да се появят някои от нежеланите лекарствени реакции, характерни за системно приложените кортикостероиди.
Фармакодинамика: има противовъзпалителен, антиалергичен и антиексудативен ефект. Противовъзпалителният ефект е свързан със стабилизиране на лизозомните мембрани, при което се потиска освобождаването на лозозомни ензими и намалява биосинтезата на медиаторите на възпалението и болката. Индуцират биосинтезата на протеини, инхибиращи фосфолипаза А2. Антиексудативната активност се дължи на пряко действие върху капилярния ендотел и нормализиране на повишения му пермеабилитет. Потискат миграцията на левкоцитите и мастоцитите в тъканите, намаляват образуването на брадикинини. Имуносупресивният ефект се обяснява с потискане на Т-хелперните лимфоцити, в резултат на което отслабва медиираната от тях цитотоксичност. Антиалергичната активност е свързана с противовъзпалителния и имуносупресивния им ефект.
Лекарствени взаимодействия: няма данни за такива, но въпреки това по време на лечението пациентът не трябва да се ваксинира срещу варицела и други заболявания, особено ако продуктът се прилага на обширни площи.
Дозов режим: локално приложение под формата на тънък филм върху засегнатия участък 1-2 пъти дневно, в зависимост от тежестта на заболяването. Окосмените участъци се обръсват, за да се осигури директен контакт с лезиите.
Достъп до пациента: с рецепта.
Антисептикът е средство за унищожаване на микроорганизмите извън човешкото тяло и вътре в него с помощта на химични средства. Химичните вещества, които имат способността да унищожават микроорганизмите се наричат антисептици. Една група антисептици имат бактерицидно действие – умъртвяват бактериалните клетки веднага при влизане в контакт с тях. Друга група действат бактериостатично – разстройват жизнените процеси и размножителните функции на бактериалните клетки, с което прекъсват по-нататъшното им развитие и размножаване.
Коментари към флуоцинолонов ацетонид и антисептици (fluocinolone acetonide and antiseptics) | ATC D07BC02